Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 04: Překvápko

9. září 2019 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 04: Překvápko

Kolikátý, že tu máme komiks s Harley Quinn? Pátý? Desátý? No, v rámci této konkrétní série to je již čtvrtý (nutno dodat, že druhá série New 52 této přímo předchází), což už se dá považovat za zaběhlou sérii a tak nejspíš nikoho z nás nepřekvapí, co se na stránkách této knihy odehrává.

Knihy Dobrovský

S tím překvapení je to možná i trochu škoda, protože tato série zatím nezaznamenala nějaký silný nájezd, který by odpálil oční bulvy čtenářů, naopak je to takové poklidné, záchodové počteníčko, taková oddychovka, ačkoliv solidně bláznivá, střelená, vlastně až trochu přestřelená.

Ano, je to pořád plné fekálního humoru, naivního, místy až trapného humoru. Spousta mrzačení, absurdity, dělání si srandy ze všech, obdivování zvířátek a zažívání nenormálního života po boku ztřeštěné Harley. V tomhle se vlastně nic nezměnilo. Pořád to píší stejní autoři, drží si svůj styl a nějak se nás nesnaží šokovat.

To je ovšem trochu škoda, protože už by to chtělo nějakou lepší pecku mezi oči. Já to považuji za takový hodně bláznivý sitcom s humorem, který by mi měl sice docela sedět, ale vlastně mi to moc vtipné nepřijde. Autoři tlačí hodně na pilu, snaží se každou stránku, někdy i každý panel udělat vtipným, ale řekl bych, že jim v Coltu již nezbývají náboje a tak střílí trochu na prázdno.

Na druhou stranu musím říct, že návrat po delší době k této sérii byl lehce osvěžující. Vlastně jsem měl asi měsíční pauzu, kdy jsem nečetl vůbec žádné komiksy, a tak jsem si první několik stránek docela užíval. Nicméně zhruba v polovině knihy už mi to přišlo zase takové ohrané, zbytečně natahující a opakující se bláznovina.

Ono je i menším nedostatkem to, jak moc ukecané to je. Hrozně, hrozně moc, takže komiksy ani tolik neodsýpá. Textu je tam, dle mého názoru, až nemoderně moc, tudíž tempo tím trochu trpí a jak říkám, tím víc to na mě působí jako nějaký průměrný sitcom.

Ostatně, když přišlo na speciální číslo a jiné autory, tak to bylo velmi slušné osvěžení, najednou jsme měli trochu jiný přístup k sérii, začalo to bavit, ubylo zbytečného balastního textu, změna v kresbě a mělo to najednou takový zábavnější náboj. S tím souvisí i trochu další nedostatek, který se váže konkrétně k tomuto číslu…

Ta kniha má hrozně zbrzděný hlavní děj. On je nějak ze začátku naznačený, docela si i jako čtenáři začnete těšit, jak to bude, ale autoři (nebo ti, kdo skládají jednotlivé booky) se rozhodli, že to teda ne, raději to zbytečně roztaháme, rozložíme tempo a ubijeme čtenáře, ať do toho čtvrt-půl roku zapomenou, co jsme jim vlastně chtěli naservírovat… fakt super.

Ale abych jenom nenadával, kresba je velmi fajn, ať už hlavního kreslíře či hostujících spolukreslířů. Vlastně je na celé knize tím nejvtipnějším a nejzábavnějším. A na čem jsem si skutečně pochutnal, jsou různé variant covery (který obvykle takovou pozornost nevěnuji), ale Frank Cho, ten mě skutečně dostal. A poklonu zaslouží i česká variantní obálka, je fajn, že to konečně někoho také napadlo.

Verdikt

Kdo zná Harley Quinn od dvojice Connerová a Palmiotti, ten nemůže být překvapený, co mu bude naservírováno. Série se trochu drží v kruhu či přešlapuje na místě. Opět jsme se nikam neposunuli, dostali jsme stejný druh humoru, který pokud vám dosud příliš nesedl tak se to už nezmění. Není to úplně nezábavné čtení, je to taková ta doplňková jednohubka, kterou si jednou za čas vychutnat můžete a já si jí vlastně docela i užil. Kdyby nebyl hlavní příběh tak useknutý, tak bych bez této série i půl roku klidně vydržel a nechyběla by mi.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku