Živí mrtví: Teď poznáte Negana

19. července 2019 S4TW Diskuze (0)
Živí mrtví: Teď poznáte Negana

Negan. Asi nejpopulárnější postava ze světa Živí mrtví. Ještě víc s podivem je to, že se objevil až v 100.dílu této série, ale podařilo se mu tuto velkou ztrátu velmi rychle dohnat a poměrně bez problémů si vytvořit statut legendy. A to i díky vynikajícímu ztvárnění v seriálové verzi. Tudíž není moc s podivem, že se tvůrci rozhodli pro takovýto one-shot. Ale stojí vůbec za to? Přináší nějakou přidanou hodnotu do této výborné série?

Knihy Dobrovský

Začal bych neobvykle, formou v jaké tento komiks u nás vyšel, jelikož to není klasický paperback, na který jsme zvyklý, ale hardback ve zvětšeném formátu. Ač chápu stížnosti, že v poličce to udělá trochu bordel, tak já osobně jsem velmi rád, jelikož jsem si mohl naplno užít kresbu a trochu se s knihou “pomazlit“. Přeci jen takovýchto formátu tu není mnoho a zrovna tato série si ho zasloužila, ale chápu, že když to má celkem 30+ knih, tak to není možné, takže aspoň takhle máme tu možnost.

Plynule přejdu k výše zmíněné kresbě, kterou jsem již několikrát chválil. Opět, docela často čtu to, že Adlard je slabší kreslíř, já s tímhle tvrzením vůbec nesouhlasím. Pro mě je to kreslíř, který zatím nejlíp dokázal využít černobílou, která na rozdíl od ostatních děl v těchto barvách nepůsobí nepřehledně, zmateně, jednoduše se mi na to dobře kouká. Navíc mi neodmyslitelně pasuje k této série, krásně dotváří celkový pocit, jaký u čtení mám, a je prostě pěkná.

Co říct k příběhu? Přeci jen má kniha pouhých 72 stránek, což jsou cca 3 sešity, tudíž zde není moc prostoru pro nějaké budování, kor u scénáristy jakým je Kirkman, který si často půdu pod nohama připravuje i deset a víc sešitů.

V podstatě se jedná o již lehce známý origin postavy Negana (you don’t say?), který byl již několikrát nastíněn v hlavní sérii, ale tady to konečně vidíme přímo jeho očima. Měl jsem z toho pocit, že se jedná jen o takový bonus, bez které by se série snadno obešla, ale zase jako takováto jednorázovka to bylo fajn.

Nic extra překvapivého se tu nedozvíme, možná jen to, že Negan je trochu citlivější duše, než se na první pohled zdá, akorát si před sebe vystavěl hodně vysokou a tlustou zeď. Ale i to nejspíš bylo všímavějším čtenářům jasné i předtím. Vlastně co se týče příběhu jako takového, tak tu není nic, kvůli čemu bych tuto knihu musel každému na potkání doporučovat.

Za to komiks obsahuje velké doušky toho, proč jsme si Negana tak oblíbili. Jeho vyšperkovaný humor. Upřímně? Takhle výborné nadávky jsem snad ještě nikdy neslyšel. Tady nejspíš musím smeknout klobouk před českým překladem, který si s tímhle vyhrál na jedničku. Dokonce nevěřím, že by to v originále bylo takhle zábavné, jelikož co se týče nadávek, tak patří češtinou mezi světovou špičku.

Vlastně jsem se u tohoto díla pobavil mnohem víc než u předchozího Spider-Man / Deadpoola. Ono je sice laciné snažit se bavit formou nadávek, ale to, jak to dělá Negan, je něco, co jsem zatím jinde nečetl, je to prostě taková stylový sprostota.

Verdikt

Tento komiks musím doporučit všem fanouškům Negana, to nelze ani jinak. Něco málo kniha dokresluje i o celkovém loru světa Walking Dead. Navíc je to celé v krásném formátu, takže všichni, kterým žíly netrhá to, že nebude mít celou sérii v jednom formátu, tak si užije i tuto příjemnou změnu. Cena je navíc víc než fajn.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku