Žoldnéř I. Kult svatého ohně

16. července 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Žoldnéř I. Kult svatého ohně

Nakladatelství Crew se výrazně velkoryseji pustilo do vydávání evropskýho komiksu i nad rámec tradiční edice Mistrovská díla evropského komiksu a stále oblíbenější Modrý Crwe. Už jen po půlce 2019 máme v ruce Moebiova Arzacha/Hermetickou garáž, další Sebrané soudní spisy Soudce Dredda, heavymetalovou ódu Requiem od Pata Millse, úchylnou Justinu a rozporuplnej Jodorowskyho pokus o další epos Královská krev. Dalším do party je nově, prý legendární, Žoldnéř od španělského autora a malíře Vicente Segrellese.

Knihy Dobrovský

Crew se pustila do, pro ně, nového formátu. Je to ten formát knihy, který jsem tak často viděl v knihovně mýho kamaráda ve Francii, kterýmu jsem pochopitelně kontroloval knihovnu, když jsem nemohl usnout a bylo mi fuk, že z textu rozumim akorát putain. Ten zvláštní formát většího alba v pevnejch deskách s krátkým příběhem tak do šedesáti stran. Ten zvláštní formát komiksovýho alba, který je přitažlivý nejen už od prvního pohledu kvalitním zpracováním, ale i velmi přátelskou cenou.

U nás jsme zvyklí většinou na to, že formát papíru je menší a v jednom svazku je nabouchaných víc příběhů/sešitů/alb tak, jak to známe především z MDEK a jiných edic. Crew nám teď dává možnost obohatit naše knižní sbírky vo vskutku exotickou záležitost. Takovýchto alb je totiž vydáno rovnejch 13. Díkybohu, že někdo dostal rozum a přebal je matnej a ne lesklej, jak tomu je právě u Arzacha, Requiem a Královské krve. Sorry, ale tohle se fakt nepovedlo, ty knížky díky tomu vypadaj, jak Guinessova kniha rekordů z roku 91. Brr.

Ne poprvý se musím přiznat, že jsem o nějakym autorovi nikdy neslyšel. A mezi tu hordu jmen patří i rodák z Barcelony, Vicente Segrelles. Určitě tu nebudu papouškovat to, co se dozvíte sami ve velmi ipěkném doslovu, který samotný má titulek Seznamte se s Vicentem Segrellesem. V něm přijdete na to, jak kluk z umělecký rodiny ke komiksu přišel a namísto očekávaného skicáře tu najdete nálož dalších maleb, který jsou prostě skvělý. Za zmínku určitě stojí Segrelleho vzpomínka na strýce Josého, světově uznávaného malíře a zejména ilustrátora, kterýho milovali pro jeho práci se světlem. A uznávají ho takový kapacity jako je třeba Del Toro nebo John Howe, otec vizuálu Pána prstenů.

Jo, starej Vicente se měl od koho učit. A podle toho to taky vypadá. Knížka stojí výhradně na Segrellesiho práci se štětcem. Taky máte rádi malovaný komiksy? Já je zbožňuju. Asi je zbytečný říkat, že je to celý malovaný olejem, ale…je to malovaný olejem! A jak se malba může zdát až moc statickou, tak to celý působí strašně autenticky, zejména ty momenty, kdy jsou postavy kreslený jako součást většího obrazu, při nichž si nemohl malíř dovolit zaměřovat se na drobné detaily.  Čeho si ale užijete asi nejvíc, jsou ta panoramata. Na první pohled možná hrozně unylý a šedivý a nudný, ale ty oblačný pláně s trčícími ostrovy oblačných měst a útesů mají svůj půvab.

Co se samotnýho příběhu týče…po dočtení asi pusu dokořán mít nebudete. Segrelles sám celkem vtipně v doslovu vypráví o tom, proč si vybral zrovna fantasy. Asi budete naprosto šokovaný, když .zjistíte, že ústřední postavou celý série je sám Žoldnéř. Chlápek, kterej sice nic světobornýho na těch osmačtyřiceti stránkách neřekne, ale pokud jde o záchranu lepé a velmi spoře oděné (pokud vůbec) děvy v nesnázích, nenašli byste v záhadném oblačném království vhodnějšího frajera s hustší kšticí.

Svým způsobem mi to připomíná Storma, co vyšel jako předposlední příspěvek MDEK. Díky své nenáročnosti a také díky prvku jistýho fatalismu postav a pravidlu náhody. „Jo, tak von mi umřel drak jo? Pohoda, udělám mrtvole císaře a svezu se na čerstvě narozený potvoře. Jo, tak já sem propad do uplně novýho světa pod mrakama? Pohoda, radši pudu zachránit tamhletu kočku, co tam visí v tý kleci.“

Verdikt

Myslím si, že Žoldnéř je pěkný oldschoolový fantasy nacpaný zvláštníma drakama, naivníma svalnatcema a nahatejma bábama. Kdyby ale nebylo parádní malby, pro kterou si tuhle knížku prostě pořídit musíte, tak by to valnějšího významu nemělo.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku