Spider-Man/Deadpool 3: Pavučinka

17. července 2019 S4TW Diskuze (0)
Spider-Man/Deadpool 3: Pavučinka

Nabijme si svoje Colty a pojďme si trochu zastřílet (možná i do vlastních řad). Upřímně musím říct, že první dva díly této série mě příliš nepřesvědčily. Samostatný Spider-Man či Deadpool jsou minimálně o třídu (spíš dvě) lepší a to nejen jako komiksy celkově, ale i co se týče humoru a vtipů, což je něco, na čem by tento komiks měl stát a čím by měl ‘konkurenci‘ drtit ve svých spárech… no, prostě tomu tak nebylo a vlastně není ani teď.

Knihy Dobrovský

Vlastně právě naopak. Po prvních dvou dílech, které se snažily být super vtipné, a moc jim to nevycházelo, jako kdyby se tvůrci trochu chytli na nosy a zkusili to jinak. Daleko víc začali hrát na vážnou notu, přidali k tomu silnější drama a hlavním protagonistům v podstatě otočili role.

Tentokrát je to totiž Spider-Man, který tu představuje toho zlého poldu a naopak Deadpool se neustále snaží uklidňovat situaci. Je to svým způsobem to nejzajímavější na celé téhle knize, sledovat naše hrdiny v úplně opačných rolích, ale zároveň jsem tomu prostě nějak nemohl uvěřit. To, že se Deadpool dokáže trochu posunout na stranu dobra, to jsem ještě bral, přeci jen má nyní hodně silné motivy, ale že se najednou ze Spider-Mana stane tak trochu badass bez zábran, na to bylo moc slabě vykonstruované.

Hlavní záporák je to úplná novinka – Pavučinka. Což je kříženec Deadpool a Spideyho (jak originální, že?). Ale jo, docela byla zábavná, měla takový ten klasický plochý a nicneříkající motiv. Vlastně docela slabý charakter, který ovšem takhle jednorázově zafungoval a třeba se s ní tvůrci někdy pochlapí trochu víc.

Ale zpět k mé první stížnosti. Tomuhle komiksu prostě chybí lepší humor. On se sice neustále snaží o to, aby čtenáře pobavil, ale dělá to hrozně lacině, takže to vlastně vtipné vůbec není. On vás ten laciný humor sice dvakrát-třikrát donutí se pouchechtnout, ale to je na tento druh zábavy hrozně málo. To už si fakt radši čtenář vybere samostatnou sérii Spider-Mana či Deadpoola, které mají mnohem lepší scénář, ale jsou i vtipnější.

Postavy se sice snaží hláškovat o sto šest, takže je komiks klasicky dost ukecaný se spoustou textu (na to jsme, ale u humornějších děl zvyklý), ale jsou to takové ty pokusy, jako když vidíte stand-up komika na pódiu, jak se tam patnáct minut potí, hází jeden vtip za druhým a vy jen výjimečně slyšíte takové to milosrdně pochechtávání či lehounké tlesknutí.

Naopak musím vyzdvihnout velmi dobrou kresbu. Jak jsem si na McGuinnesse stěžoval u Avengers, že je jeho kresba taková neosobní a tuctová, tak zde naopak vynikla a na celém díle bavila nejvíc. Přesně totiž vystihuje nádech, jaký byl kniha s název Spider-Man / Deadpool měla mít.

Kdo četl předchozí díly, tak asi tuší, co může očekávat. Žádné rapidní zlepšení to není, ale mírné jsem tu trochu zaznamenal. Do pokusů o vtipy se přidalo trochu dramatu, napětí a zvratů, což sérii trochu pomáhá.

Verdikt

Bohužel již podruhé za sebou musí u marvelovky poznamenat, že jako jednorázová zábava to funguje, ale člověk by možná chtěl i trochu víc. Vlastně ani nevím… chtěl? Přeci jen toho už i u nás vychází takové kvantum, že asi ani není na škodu dostat jen takovou odlehčenou zábavu, na kterou hned po dočtení můžete zapomenout… Akorát by to trochu chtělo vyladit humor, který je již ohraný. Chápu, že trefit se humorem do vkusu všem prostě nejde, ale tady mi vadí především ta laciná ohranost.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku