Útok Titánů 19

14. července 2019 jardoom Diskuze (0)
Útok Titánů 19

Poslední má recenze tohoto titulu tu byla relativně nedávno. Svazek číslo osmnáct ve mě zanechal celkem dobré pocity, a jeho celkový směr mi trochu napověděl, že by se konečně mohlo opět začít více zabíjet, namísto těch keců, které tady několik posledních dílů hlavní protagonisté vedou.

Knihy Dobrovský

No a nebyl bych to já, kdybych neměl zase pravdu. Nový díl byl totiž plný akce a velkých skutků, které jsou tak zásadní, že kdybych nevěděl o tom, že má série v originále již devětadvacet svazků, tak bych si myslel, že Hadžime to následujícím dílem číslo dvacet balí, a sérii ukončuje.

Dobytí zdi Maria je na spadnutí. Eren si musí sáhnout na fyzické i psychické dno, protože na něm celý plán stojí. Konečně zase vidíme v hlavních rolích Erena, který je zásadním hrdinou již od prvního svazku. Později ale autor série přenášel pozornost na jiné postavy a Erenův příběh úplně vymizel. 

V posledních svazcích se k němu pomalu vracel, a opět začal pozornost poutat na Erena, jehož příběh je opravdu velmi silný a hlavně zdaleka nedovyprávěný do konce. Jenže gradace příběhu a celkový jeho směr napovídá, že by konečně jeho příběh mohl být rozuzlen. Důvodem je nejen jeho účast na dobývaní zdi, hlavně jde totiž o posun v jeho druhé příběhové lince, která díky flashbackům nahlížela do jeho minulosti, a nyní má konečně šanci ji odhalit on sám.

No a právě protože se rozuzluje, jak ono dobytí zdi Maria, tak odhalení Erenova tajemství, si myslím, že Hadžime Isajama měl nejspíš v úmyslu ukončit sérii následujícím svazkem. Nestalo se tak, a proto doufejme, že má ještě esa v rukávu, protože tento díl mi ukázal, že polovina dosavadní série byla jen celkem zbytečnou výplní.

Tento velmi odvázný díl totiž ukázal, že ono odskočení od Erena, které trvalo opravdu dlouho, bylo naprosto zbytečné. Problém mám více méně s tím, že vše, co šlo od Erena obloukem, bylo vzhledem k událostem posledních svazků naprosto zbytečné. Když se totiž první polovina série rozjížděla, tak vše směřovalo k dobytí zdi a k odhalení tajemství Erenova otce a původu titání síly.

Nicméně poté děj nesmyslně odskočil a já myslel, že to bude mít nějaký důvod, a celkový směr série to bude hodně ovlivnovat. Nakonec se o mnoho svazků později dostáváme opět k naší hlavní postavě a původně otevřeným tématům, které ono odbočení kupodivu nijak zásadně neovlivnuje.

Nicméně už je to za námi a my můžeme být jenom rádi, že tento svazek číslo devatenáct, po nadějně vypadajícím svazku osmnáct, se opravdu povedl, protože přinesl mnoho zvratů, spoustu akce a titáních soubojů. Třešničkou na dortu je poté fakt, že obrovským soubojem tento díl končí, protože Eren měří síly s Reinerem, a v dalším díle by nás mohlo příjemně potěšit měření sil s Bertoldem, který bude vzhledem k událostem tohoto dílu obrovsky zajímavý.

Verdikt

Útok titánů je konečně zase takový, jaký ho miluju. Já sám jsem totiž čtenář, kterého tato série k manze přivedla, takže výkyvy kvality vnímám o to více. Nicméně teď jsem spokojen!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku