Arzach / Hermetická garáž

26. června 2019 Morzael Diskuze (0)
Arzach / Hermetická garáž

Poslední roky jsou to u nás takové Moebiovské žně. Stěžuju si? Ne. Jsem nadšen. Obrázků tohohle génia není nikdy dost. Nejnověji nám nakladatelství Crew nadělilo ve zvětšeném formátu jeho kultovního Arzacha a souhrnné vydání Hermetické garáže. A zase to byla pecka. Nevěříte? Věřte.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Sci-fi / Fantasy

Příběh:

Ha!

O komiksu:

Arzach / Hermetická garáž je parádním albem pro všechny spřízněné komiksové hipstery. Arzacha už jste teda u nás mohli číst dávno. Konkrétně v roce 2012 u nás vyšel v sérii Mistrovská díla evropského komiksu od stejného nakladatelství ve verzi hardcover i paperback. Hermetická garáž je ale spíše libůstka, ke které byste se asi jen tak nedostali.

Proč do tohohle alba teda jít? Protože máte rádi propracované příběhy se silným koncem a vrstevnatými postavami? To opravdu ne. Obě tyto díla jsou spíš alternativními pokusy jednoho úžasného kreslíře o hledání hranic v komiksovém vyprávění.

Arzach, rozdělený do čtyř kapitol, vypráví o cestování hlavního hrdiny (Arzacha) drsným fantasy světem a jeho střetech s nejrůznějšími stvůrami. Moebius při tom využívá rozličné techniky práce s panely, které z tohohle vcelku krátkého vyprávění dělají velmi evokativní jízdu.

Tuto knihu navíc na konci doplňují eseje o Moebiově tvorbě, které vás upozorní na detaily, kterých jste si možná ani nevšimli. Doporučuji proto přečíst ještě jednou. Arzach není komiks na rychlé přečtení, ale na prohlížení a prožívání panelů. Uvidíte, jak vás pak místy dokáží přímo vcucnout do svých bizarních světů. 

Příběh tu není dominantní. Vlastně většinou není o nic komplikovanější než obyčejný vtip nebo anekdota. Arzacha vyzdvihuje hlavně omamná vizuální fantazie autora a práce s detaily, mistrovský coloring a experimentální práce s panely.

Sebraná Hermetická garáž Jerryho Cornelia je zase o něčem trochu jiném. Dvoustránkové epizody neřízené fantazie plné absurdních situací, nesmyslných zvratů a nadsazených sci-fi diaologů jsou záležitostí u nás příliš nevídanou. Z toho, co u nás vyšlo, je Hermetické garáži asi Nikkarinova 130 (která je tímhle dílem asi dost inspirovaná). 

Hermetická garáž je něco jako komiksová slam poetry. Autor se nenechává spoutat jasným narativem, ucelujícími tématy ani důležitostí nebo rolemi svých postav. Vlastně tu Moebius naprosto popírá všechno, co jsem označoval za důležité ve své přednášce o komiksových scénářích na Crweconu. 

Krásně tak dokazuje, že to v médiu, jakým je komiks, vůbec nepotřebujete. Někdy vám opravdu stačí jen krásný vizuál, dostatečně podivný svět a nečekané zvraty, abyste divákovu pozornost upoutali a už nepustili. Komiks tak řadím někam mezi Autobus Paula Kirchnera a Incal. 

I když Moebius úžasně porušuje všechna pravidla komiksového vyprávění a vzdoruje omezením tohoto průmyslu, je vidět, že je má hlavně všechna do mrtě zvládnutá. Tohle je chlapík, co má v rukou a v oku nekonečné hodiny kreslení, díky kterým ovládá perspektivu, anatomii i skládání barev. Když takový člověk pak popustí své fantazii a zkusí, kam až ho doveze, nechcete na té jízdě ani za nic chybět. 

Musím ovšem vyčinit tomu, kdo sázel tuhle knihu, a korektorovi. Jako nacpat ilustrační obrázek přes řádek textu je na pohlavek. 

Verdikt

Album ve zvětšeném formátu sbírající příběhy Arzacha a Hermetické garáže ocení každý milovník vizuálu Moebia i alternativních přístupů ke kreslení komiksů. Kniha je úžasnou ukážkou Moebiova génia a nespoutanosti jeho fantazie. Třešničkou na dortu je pak ještě sbírka esejí rozebírající techniky jeho práce. Uceleného příběhu se tu sice nedočkáte, ale pro fanoušky Moebia je tohle prostě nutnost.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku