Skalpy 10: Konec cesty

14. června 2019 S4TW Diskuze (0)
Skalpy 10: Konec cesty

Všechno krásné jednou končí a i jedna z nejlepších (zároveň moje nejoblíbenější), komiksových sérií musí dojít ke svému konci. Označení této série za jednu z nejlepších, které u nás na poli komiksu vychází, rozhodně není nadnesené, což potvrzují například i hodnocení všech dílu na největší československé komiksové databázi. Ale povedl se konec, tak jako předchozí díly?

Knihy Dobrovský

Už teď lituji, že jsem si položil tuhle otázku, protože zrovna při psaní testamentu k této sérii se nehodí říkat, že se jednalo možná o nejslabší díl celé série. Jo, možná je to silné hodnocení, možná jsem ty slabší části po těch LETECH již pozapomněl, ale minimálně se jedná o slabší díl než předchozí a hned vysvětlím proč.

Osobně jsem byl s devátým dílem velmi, velmi spokojený. Ba dokonce jsem ho považoval o takové krásné uzavření úžasné série a doufal jsem, že poslední díl přinese jen takový epilog, takové doznění, rezonanci po parádním závěru. Trochu bohužel se autor rozhodl ještě trochu přitopit pod kotlem a vytvořil (nutno dodat, že to je nejspíš dost můj subjektivní pocit) zbytečně “velkolepé“ finále, kde se střetávají největší síly komiksu.

Já si myslím, že to nebylo třeba, že to dokonce trochu rozbilo nesmírně povedený konec a udělalo z něj jen trochu méně nesmírně povedený konec. To zní divně, co? Ale pochopte mě. Tohle je série, kterou tak nějak po celou dobu hodnotím někde mezi 90-100% a to ani nemusím nějak zvlášť subjektivně přehánět a najednou přijde taková hezká 85% na konec.

Ale nezapomínejme na jednu velmi podstatnou věc. Pořád je to výborně napsané, jsou tu vynikající postavy, prostředí, které se vám zaryje pod kůži a celé je to kreslené, tak nádherně, že nelze litovat jediné přečtené stránky.

Když už jsme u toho, tak se trochu pozastavím u kresby. Jak píše v doslovu Aaron, on si prostě s Guérou nesmírně sedl a je to znát na každém panelu. Ono, když se něco nevypráví slovy, tak to v suchém triku zvládá právě kreslíř svými obrázky. Je až neuvěřitelné, jak se mu povedlo vystihnout atmosféru, kterou scénárista zamýšlel, a společnými silami docílili toho, že si čtenář přišel jako účastník celého tohohle dramatu.

A velká pochvala musí přijít i na vrub autora obálek, což je můj oblíbený obalkář Jock. V této sérii si prostě sedlo spoustu věcí, nejspíš úplně všechny a díky tomu tu máme takto úžasné čtivo, které vás prostě zasáhne a silně zapůsobí na vaše emoce. Je až s podivem, že se jednalo o autorovu druhotinu. Ale kde je talent…

Vím, že moje poslední slova znějí možná až zbytečně kriticky (což se týká výhradně posledního dílu), ale pochopte, laťka byla nastavena úplně nejvýš, jak to šlo, a očekávání byla obrovská. Můj názor je ten, že se poslední kniha měla nést v daleko klidnějším tempu a měla nechat závěr předchozího dílu jen doznít a ne ho ještě trochu překopat.

Ale teď hate stranou. Konec i tak ve mně zarezonoval, postavy dostaly pořádně naloženo a my můžeme již jen nechat pracovat naší fantazii, jak moc nešťastně žili až do smrti…

Verdikt

Co asi znamená to, když tu vyjde jeden z nejslabších dílů nejlepší série, co tu vychází? Že se jedná o výborné čtivo se skvělou kresbou a já můžu jen do nekonečna házet slova chvály. Ale kdo četl nějaké moje recenze série Skalpů, tak již ví, co si myslím o Skalpech, Aaronovi, Guérovi, Jockovi, Dashiellovi, Prérijní růži… Jednoduše, je to vrchol komiksového žánru, bodka.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku