Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti 3: Bezčasí

13. června 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti 3: Bezčasí

Vždy, když napíšu nějakou pochvalnou recenzi na Rebirth, který si mě velmi těžko získává, tak následně příjde čtení něčeho, co mě zase vrátí do reality, a díky čemu mám opět pocit, že jde prostě o další bídný mainstream, kterého je všude nepočítaně.

Knihy Dobrovský

Nyní mám stejné pocity právě kvůli poslední Ligy Spravedlnosti, která mi každou stranou dává najevo, že jsem nejspíš hlupák, který není hoden číst tento komiks. Ligu jsem měl vždy rád, a znovu se musím vrátit k New52 abych řekl, že zrovna tam mě bavila nejvíce. 

Znovuzrozená Liga Spravedlnosti přinesla scénáře z pera Bryana Hitche, což je člověk, který má hlavu plnou nápadů, a na svém kontě nemá zrovna málo skvělých děl. Nicméně, co se Znovuzrození týče, tam zatím nedokázal uhlídat sám sebe, a tak veškeré jeho ambice končí hned po pár stranách, kdy si zoufalstvím trháte vlasy, a kdyby to nebyl celkem slušně nakreslený komiks, nejspíš by si někdo z vás vydloubl i oči.

Hitch má rozhodně obrovské ambice. Je zkušený, se superhrdiny to umí, a má odkud čerpat, ale začínám mít pocit, že si urval trochu velké sousto, nebo to celé pojal asi jinak, než by se na Ligu Spravedlnosti slušelo. Hitch se snaží být komplikovaný, složitý a těžce pochopitelný. Mám pocit, jako kdyby stylem vyprávění a komplikovaností scénáře uvízl někde mezi Morrisonem a Moorem.

Bryan Hitch ale aspoň celkem dobře pracuje s postavami. Musí se mu nechat to, že například Supermanova linka je tak skvěle napsaná, až se vám zastestkne po jeho sólo knize, která tady bohužel nevychází, protože New52 Supík prodejově neexceloval. Clark je sice v popředí Ligy, nicméně je mezi jejich členy brán tak trochu jako cizinec z jiné dimenze, před kterým se musí držet na pozoru.

Tenhle fakt otřásá celým runem Hitche, a to hlavně proto, že od první knihy pořád mluví o tom, jak se musí Liga semknout a úzce spolupracovat. Superman toho ví hodně, a toho se Liga bojí. Ví o týmech minulých, i týmech budoucích, a on pociťuje, že současný tým je tak trochu jiný, a hlavně mu nedůvěřuje.

Opět tu tedy máme tým, který poráží sám sebe svou natvrdlostí, a k tomu ještě musí čelit invazi mimozemšťanů, kteří se snaží zničit klíčové momenty v historii Země, díky kterým odstraní existenci našich hrdinů.

Tato kniha ale nemůže pojmout veškeré dění a události, které Hitch pro Bezčasí přichystal. Myslím totiž, že je kniha místy hodně uspěchaná, protože se něco prostě jen semele, a čtenář vlastně nestačí zírat, co se to v komiksu děje. Možná, že kdyby kniha neměla pouze 170 stran, tak by mohla vyprávění trochu natáhnout, na jistých místech malinko zvolnit, a více vysvětlovat.

Verdikt

Hitch zůstává i podruhé nepochopen. První díl uvedl čtenáře do Znovuzrození, takže byl pomalejší, nevytahoval žádné velké události a čtenář se tedy neměl kde ztratit. Druhý díl se snažil přitlačit na pilu, protože Hitch vymýšlí něco, co zřejmě nedokáže zachytit na papír, a čtenář tak nemá šanci to úplně pochopit, což jen tento třetí díl dokazuje.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku