Netvora 3: Azyl

13. června 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Netvora 3: Azyl

Třetím pokračováním Netvory se dostáváme do momentu, kterým se lecjakej českej čtenář rád opájí a zároveň je celkem zpruzenej. A to sice tam, kde jsme tak strašně aktuální, že čteme vlastně to stejný, co se čte „teď“ za Atlantikem, ale zároveň víme, že budem muset čekat milion let na to, než někdo ty nový sešity sváže, přeloží a vydá.

Knihy Dobrovský

Nakladatelství CREW po velmi krátký tříměsíční odmlce vydává svazek s názvem Azyl.

Probuzení i Krev byly celkem akční představení. Azyl plyn už trochu ubírá, ale myslim si, že moc na škodu to úplně není. Čekejte ale, že si pořádně počtete. Je to fakt dost ukecaný.

Na škodu to není hlavně z toho důvodu, že se toho tunu dovíte. A to nejen díky profesoru Tam-tamovi. Konečně se trochu dostanete do vztahu Zinna a Šamanské císařovny, která má v Azylu poprvý samostatný výstup mimo všecky ty flashbacky. Poodhalí se taky, co se asi tak stalo se Zinnovo souputníky, a že ti staří bohové, ti Zinnovi kámoši, asi nebudou tak mrtví, jak sme si všichni mysleli.

Když jsem četl nedávno Requiem od Pata Millse, dočetl jsem se, že sám pan mistr světa o sobě tvrdí, že tvoří tak koncepčně-fantaskní světy, jaký svět neviděl a že ty světy a příběhy konečně nutěj člověka přemejšlet. Sorry, ale světu Netvory to nesahá ani po kotníky. Plus vemte v úvahu, že je to dělaný především pro mládež. Marjorine Liu si se čtenářem umí pěkně pohrát a chytře nechává toho chudáka pěkně plavat. Ještě, že je tady věčně se ládující Tam-tam.

Bez výčitek svědomí vám ale můžu prozradit, že finální sešity vám to kecání dosyta vynahraděj. Co jede úplně stejně intenzivně, jako v minulejch dílech je ta společensky uvědomělá část celýho díla. Kdybyste se vo týhle knížce bavili třeba s mladym Klausem nebo jinym vidlákem, tak byste si asi moc příjemnou, ani záživnou diskusi neužili. Je mi jasný, že pro fanoušky podobných témat jakými jsou feminismus a rasismus musí bejt Netvora vopravdu pecka.

Jednoduchej člověk jako já, kterýho podobný věci nezajímaj, protože mu přijdou zbytečný, si Netvoru užije ale stejně dobře, protože ten příběh je prostě dobrej. X-Meni taky začínali jako social awareness titul (a vlastně v tom dále pokračujou) a sere to někoho? Nepřijde mi. Díky rozvíjející se příběhové lince Kippy se do popředí dostávají i silné protiválečné nálady, který můžem sledovat zatím v celym příběhu, ale teď už ty struny zní mnohem silněji.

K samotnýmu příběhu.

Naše Půlvlčice se po svým malým námořním dobrodružství uchyluje do přístavního města Pontus, který je léta letoucí vskutku azylem pro lidské i arkanické uprchlíky. Po Maice totiž nejde už jen Kumaea, jejichž Matka představená v sobě skrývá tvora podobnýho Zinnovi, Soumračný dvůr arkaniků a zatím skrytí nepřátelé. Potom, co Maika sežrala celou loď thyrijského námořnictva, se do fronty na maso zařazujou i Krvavé královny, jejichž celý působení vypadá zatím spíš epizodně.

Zvláštní prostor získává málé liščátko Kippa, která nakonec asi nebude jen do počtu pro „cute“ efekt. Dozvídáme se o dalších temných úmyslech kocoura Rena a setkáme i s několika starými známými.

Vůbec si nejsem jistej, jestli je třeba se znova zmiňovat o kresbě Sany Takeda. Ne proto, že by nestála za nic, ale hlavně proto, že bych vomílal dokola furt ty samý kecy o tom, jak moc je dobrá. Jen mám pocit, že letos Eisnera za nejlepší obálky nedostane.

Verdikt

Jak je psaný výše. Hodně se v knize mluví. Ale to je prostě holt daň za to, že si autorka vymyslí něco tak komplikovanýho. Někde to prostě vysvětlit musí. Zřejmě si na čtyřku ještě nějakej pátek počkáme, ale Liu není známá tím, že čtenáře nechá viset na nechutným cliffhangeru. Co je určitě překvapující, je to, že největší drsňák na světě Maika Půlvlčice normálně udělala vtip!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku