Doctor Strange #03: Krev v Éteru

11. června 2019 S4TW Diskuze (0)
Doctor Strange #03: Krev v Éteru

Četl jsem pár komentářů, které tohle dílo označují za toho nejlepší Strange, který u nás vyšel. No, co si budeme povídat, konkurenci to tu nemá příliš velikou. Pokud se nepletu, tak tu předtím vyšly tři komiksy s touto postavou v názvu, a všechny byly součástí kompletu (UKK, NHM). Ostatně, i na poli americkém není zrovna Strange úplným tahounem na bránu a postavám jako Spider-Man, Wolverine, Thor, ale i třeba Daredevil či Deadpool se moc nerovná. To ovšem neznamená, že by tohle nemohl být parádní kousek…

Knihy Dobrovský

Tahle série má pro mě dvě zvláštní věci, které jsem tak úplně nečekal. První je styl psaní Aaron. Aaron patří mezi moje největší favority, jeho Skalpy jsou jednoduše fenomenální. Ovšem tady píše… prostě jinak. Je to mnohem s lehčí rukou, větší nadsázkou, spoustou humoru a tak nějak balancuje někde nad hranicí mezi vážností a absurditou. Těžko se to vysvětluje, ale zároveň to funguje.

Jednak předefinoval magii ve světě Marvelu jako takovou. To už jsme ovšem měli v předchozích dílech. A pak přijde s událostí, která celou magii pošle do kopru a vlastně jí začne znovu budovat téměř od nuly. Postavu doktorka posílá od jedné katastrofy k druhé, kdy má nůž na krku vlastně po celou knihu.

Strange totiž stojí proti svým největším nepřátelům, kteří vycítili krvácení své největší kořisti a teď se perou o to, kdo se do něj pořádně zakousne. Celé je to psané právě na té hraně parodii, srandy, velké dávky humoru, ale zároveň autor přesně ví, kdy trochu ubrat a vyloženě navodit vážnější, temnější a dusivější atmosféru, kdy sledujeme se staženými půlkami, co se chudákovi Stephenovi zase přihodí (nebo jeho přátelům).

Přiznám se, že Deadpoola jsem se dost přesytil, a tak vítám jinou humornější sérii, která ovšem přináší i jiné věci. Jednak jsou to fatální dopady na celá marvelovský svět, minimálně ten magický. Ale pak jsou to všemožné mysteriózní, halucinogenní a psychotické výjevy, které jsou tu ztvárněny skvěle díky…

…vynikající práci Chrise Bachala. Ten kluk je neskutečný, jak nás dokáže přenést do snového světa plný všelijakých roztodivných výjevů. Kresba sama o sobě by byla hodně pěkná, ale takhle získává úplně jiný nádech, který se tak často v komiksu nevidí. Vynikajícím příkladem je černobílý svět doplněný o barvené potvůrky, které vidí jen Strange a které žijí na hranici naší dimenze.

No a k té druhé věci? To je samotné pojetí postavy Doctora Strange, které jsem již nastínil v předešlém textu. Je úplně jiné, než jsem byl zvyklý. Strange tu je tak trochu komediant, srandisty, vše bere s trochou nadsázky, ale zároveň cítí tu tíhu, kterou nese na svých bedrech, nesmírně mu záleží na svých přátelích a celém světě. Díky magii sice dostal smysl života, ale zároveň tím nesmírně trpí.

Mě to příběhově dost sedlo. Všechno logicky navazuje na předchozí díly a vypadá to, že v nejbližší době nás nečekají hezčí časy. Hlavní postava jde v podstatě z jednoho utrpění do druhého, ale díky svému přístupu z toho nedělá depresivní čtení, ale vyloženě zábavné.

Verdikt

Dobře a neotřele napsaná kniha. Neobvyklé pojetí Strange, ale především celého magické Marvel světa. Krásná kresba, která se nebojí halucinogenních a snových pasáží. Rychlé tempo, které vás nechá knihu smlsnout jako malinu. Jo, tohle se povedlo…

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku