Modrá Crew 11: Hrobař 1-2

7. června 2019 jardoom Diskuze (0)
Modrá Crew 11: Hrobař 1-2

Každý, kdo čte moje recenze, si jistě všiml, že se mi nová Modrá Crew hodně líbí. Vyjímaje jednoho titulu, se mi zatím všechno, co pod touto značkou vyšlo, opravdu zalíbilo. Stane se Hrobař další peckou, kterou vychválím, nebo to tentokrát nevyšlo?

Knihy Dobrovský

Hrobař je typickým westernovým příběhem, který potěší každé diváky klasických Eastwoodovek. Já jejich fanoušek určitě nejsem, a to ať mluvím o Westernu jako žánru, a nebo o Clintu, který je více znám spíš jako Muž beze jména v sérii spaghetti westernů italského režiséra Sergia Leoneho.

Protože jde tohle naprosto mimo můj obor zájmů, nejprve jsem váhal, jestli se tohodle vůbec chci účastnit. Když už ale tituly vybírají samotní čtenáři, tak jsem si řekl, že to zkusím, protože zatím volí dobře. No a já jsem rád, že jinak tomu nebylo ani nyní.

Xavier Dorison se tu v rámci Modré Crwe již představil hned se dvěma jinými tituly, a tak je fajn, že jej do třetice mohu opět pochválit a nyní dokonce v jeho nejlépe odvedené práci. Jak často se totiž stane, že mnou zavrhovaný žánr nyní boduje a vzbuzuje kladné pocity?

Undertaker je tedy příjemným překvapením. Dorison pracuje s motivy, které jsou již notoricky známé, možná proto taky nemá moc co pokazit. Jenomže až tak jednoduché to neměl, protože kdyby ano, komiks po pár stranách zavřu a odložím. Xavier si dal tu práci a vymyslel postavy, které při čtení chcete zkoumat.

Scénář pracuje s každou postavou na place, rozvíjí zápletky trochu do hloubky, a hlavně používá zvraty, takže nic není předvídatelné. Ačkoliv jsem řekl, že Dorison používá žánrově profláklé motivy, jeho odlišnost a úspěch tkví v tom, že tomu dodává nádech něčeho, co tento žánr ještě neukázal.

Řeč je například o hláškách, které ku podivu nezní vůbec nuceně, jsou opravdu vtipné a trefné. To vše navíc pasuje k drsnému odéru Dorisonova westernového světa, který je osvěžujícím čtenářským zážitkem.

Dobře napsané postavy jsou ve všech žánrech ty největší taháky, a Dorison se zde dostal na naprosto novou úroveň, díky které jsem se s chutí pročítal knihou, o kterou bych běžně nezavadil. Opravdu jsem žánrově dost vyhraněný a pokud dílo nesmrdí hororem, fantasy, scifi či pláštěnkou, moc času s ním neztrácím. V případě Hrobaře jsem rád, že do něj ještě nějaký čas investuji a to díky pokračování, které zanedlouho výjde.

Verdikt

Kdybych měl rád westerny, tak Undertakera označím za jednu z nejlepších knih v rámci Modré Crwe, nicméně scifi a fantasy u mě jednoznačně vede, a tak jej zařadím až na třetí místo hned za Ekho a Orbital.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku