Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 03: Vypálit do základů

5. června 2019 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 03: Vypálit do základů

Tak se nám tu úspěšně zabydlelo Znovuzrození hrdinů DC a my tu už máme… ani nevím kolikátý komiks, ale je jich opravdu slušná řádka. V podstatě co čtrnáct dní něco vyjde a naštěstí tu vychází i velmi zdařilá série – Sebevražedný oddíl.

Knihy Dobrovský

Sebevražedný oddíl je parta nesourodých padouchů, kteří mají dělat na první dobrou hrdinskou věc, ale tak trochu za hranou. No, většinou je to minimálně sporné, jestli vůbec dělají dobrou, respektive dobro pro jednu stranu je zlo pro tu druhou a to ani na jedné ze stran nemusí stát vyložení padouši.

To je vlastně jedna z věcí, na kterou při čtení této série velmi často zapomínám, že se jedná o tým padouchů, kteří mají nůž na krku, takže každou příležitost si trochu zapadoušit rádi využijí, což mě vždy tak trochu překvapí, je to prostě lehce zvláštní.

Nicméně zpátky k této knize. Oproti předchozímu dílu tu nastává zlepšení hned v několika věcech. Za prvé je tu velmi zdařilý a chytlavý příběh, který je doslova narvaný twist ploty. Tady skutečně jedna zrada střídá zradu, kdy se ukazuje, že to třeba vlastně tak úplně zrada není. Vy tu tak budete prožívat neustále napětí a budete ve věčném očekávání, co vás zase čeká a jak se jednotlivé postavy zachovají.

A to je na té knize super. Ty postavy jsou tak neuvěřitelně trhlé a zvrácené, že skutečně nevíte, jak se příště zachovají. Bude Harley hrdinka nebo někomu jen tak narve své super kladivo do… Nebo snad Deadshot dostane nabídku, která se neodmítá a podrazí tým? To, že Killer Croc někoho sežere je snad jasné…

Ale zároveň je to celé velmi zdařile napsané. Je to chytlavé, napínavé a především velmi zábavné a ujeté. Ač jsou všichni v podstatě blázni, tak tu mají vysvětlitelné důvody svého chování a jejich činy tudíž nepostrádají logiku, ač se často pro normálně smýšlejícího člověka mohou zdát lehce absurdní.

Téměř celá kniha je tak velmi zábavná, navíc je prvních pět sešitů zajímavě rozděleno vždy na dvě části, kdy v první jedeme hlavní příběh a druhý nám ukazuje některé důsledky toho, co se právě stalo. To opět dodává na dynamiku celé knize.

Tohle ještě podtrhuje to, že každou část kreslí jiný kreslíř a oba mají diametrálně odlišný styl, ale zároveň oba jsou skvělí. Romita Jr. mě tu velmi mile překvapil. Toho chlapíka jsem buď byl jeden čas přesycený anebo tohle patří mezi jeho zdařilejší díla. Osobně jsem nikdy nebyl jeho hater a jeho styl mi přijde velmi originální, nicméně jsou díla, kam se hodí méně. Což není tento případ. Jeho hranatá, řekl bych až millerovská kresba mě tu hodně bavila a za to palec nahoru.

No a pak tu máme Barrowse, který vyznává úplně jinou víru v kresbu. Mnohem detailnější, jasnější. Jednoduše to skvěle doplňuje to rozdělení sešitu na dvě části a vůbec mě nerušilo, že co dvanáct stránek, to střídání v této kreslířské dvojici.

Největší slabinu celé knihy vidím v posledním, speciálním sešitě, který je navíc delší. Zde se vracíme do takového sebevražedného stereotypu. Je to takové obyčejné, není to nějaká nuda či pruda, ale taková obyčejná masovka, která na jedno přečtení zabaví, ale nedostane, to platí i o kresbě.

Verdikt

Celkově hodnotím knihu velmi kladně, jak po stránce příběhu, tak především díky kresbě. Závěrečné lehké škobrtnutí bych dokázal prominout, přeci jen se jedná o speciál. Pokud hledáte odlehčeného, zábavného, plného akce bez pravidel na poli DC, tak tohle je rozhodně lepší volba než Harley Quinn.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku