Útok Titánů 18

5. června 2019 jardoom Diskuze (0)
Útok Titánů 18

Po delší odmlce, kterou jsem si od Útoku Titánů dával, jsem se opět rozhoupal k tomu, se do téhle mangy začíst. Jako fanouška série mě totiž přešla chuť tohle číst, protože mě několik posledních dílů více méně zklamalo.

Vývoj série a celkový její směr mi totiž ukazuje, že Hadžime buďto zraje a chce tvořit něco víc, než jen obyčejnou post-apo vyvražďovací sérii, nebo je mu to předhazovano vedením nakladatelství. Jenomže průzkumnická akce, masožravost Titánů a svižný děj je to, na čem tato série vyrostla, a tímhle si fanoušky získala. Proč se tedy ubírá daleko od toho, co přilákalo tolik pozornosti?

Knihy Dobrovský

Díl číslo 18 jde v podstatě stejným směrem, jako pár posledních dílů. Vše se pořád točí kolem zdi Maria, pořád se tu motají nepřátelské postavy jako Reiner a Bertold, a pořád umírají postavy, které Hadžime složitě buduje. Jen co vás nechá si je zalíbit, tak jim setne hlavu.

Znovudobytí zdi Maria je jistě obrovská událost, o nečem takovém se totiž mluví už dlouho, a já mohu nyní říct "KONEČNĚ JE TO TADY!".

Nevím, jak moc je to plán samotného autora, nebo jestli byl ovlivněn lidmi pro které píše, nicméně konečně upouští od politiky, konečně netlachá, nenatahuje děj, a rozjíždí věci, které původní fanoušci tak moc chtějí vidět. Znovu dostáváme trochu víc té akce, velkých činů, a titáních soubojů.

Sérii ta akce obrovsky prospívá. Je suprové vidět, jak průzkumníci opět útočí, přemisťují se vzduchem a akce střídá akci, tímhle najednou panely získávají na zajímosti. Nejenže se svazek rychleji čte a stránky vám doslova mizí pod rukama, ale hlavně s touhle akcí opět přichází jakási svižnost.

Co mě na tomhle díle těší nejvíc, je poodhalení minulosti, na které čekáme od prvních dílů. Hadžime nám jej dopřává jen sporadicky a hlavně ve velmi malých dávkách. Nyní konečně přišel další střípek skládačky, kterou skládáme již od samotného začátku, ale pořád máme v rukou jen velmi málo dílků, takže pochopení myšlenky je ještě v nedohlednu.

Já si tedy tento díl po delší době celkem užil, a i když to pořád není úplně ono, z pohledu fanouška to vnímám celkem pozitivně. Pokud vás politikaření nudilo, a jste fanoušci Erena, jeho titáního já a průzkumnické akce, tak se vám tenhle díl může zalíbit. 

Něco mi ale říká, že Hadžime začíná být vyčerpaný. Připadá mi, jako by ho jeho vlastní dílo vysávalo. Z klukovského snu, psát skvělou mangu, se Hadžime ocitá v komerčním stereotypu, který po něm chce, aby jen seděl, psal a plnil smlouvu. Možná by potřeboval oddech, a načerpat čerstvé síly i nápady.

Verdikt

Snad je tohle záblesk naděje, který je předzvěstí lepší četby. Díky Útoku titánů jsem začal číst mangu. Mám načtené spin-off série a nechce se mi věřit, že zlomím hůl nad hlavní sérií.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku