Znovuzrození hrdinů DC - Aquaman 02: Black Mantova pomsta

29. května 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Aquaman 02: Black Mantova pomsta

Aquaman je poslední dobou v kurzu. Zásluhu na tom jistě nese Aquamanův snímek z minulého roku, nicméně já vidím kořeny jeho úspěchu jinde, a to konkrétně v New52 sérií, ze které film opravdu hodně vychází.

Knihy Dobrovský

Stejně na tom je i jeho komiksová série z Rebirthu, která si mě získává každou další stranou, a to nejen proto, že ji píše Abnett, jenž skvěle navázal na New52, který mu přenechal Geoff Johns. Rebirthový Aquaman má ještě více onoho badass odéru, který sebou přinesl fakt, že je tato postava opravdu rovna všem ostatním metalidem.

Navíc je skvělé, že se jeho komiksu chytl někdo, jako Dan Abnett, protože je to skvělý spisovatel, který nepracoval jen na mnoha skvělých komiksech (Strážci Galaxie, Nova, Sebevražedný oddíl...), ale hlavně neuvěřitelně zkušený romanopisec, který se zasadil o obrovské množství fantasy a scifi knih (Warhammer).

Zejména onen Warhammer, byť jde o diametrálně odlišné téma, je něco, z čeho čerpá Abnett zkušenosti. Warhammer je totiž zajímavým mixem scifi s fantasy, a tento mix je vlastní i pro Aquamana.

Aquaman je, stejně jako Abnettův Warhammer, přímočarý, až se nestačíte divit. Abnett těch Warhammerů napsal tolik, že nejspíš vlastně v téhle kvantitě nejde myslet na vedlejší linky. Obdobně pracuje i s Aquamanem, ve kterém nyní buduje minimum vedlejších linek, a jde přímočaře do finiše.

Možná až moc přímočaře, a proto mám takový pocit, že na pár věcí pozapomíná a malinko to komiksu škodí. Mě třeba trochu mrzí, že Abnett spoléhá na znalosti čtenářů napříč celou historií Aquamana. Tenhle pocit ve mě vyvolává proto, že Black Manta, po kterém nese tento svazek jméno, je v komiksu představován minimálně.

Jasně, kdejaký DC čtenář nejspíš ví, kdo je Black Manta, proč dělá to co dělá, a já jako milovník DC New52 Aquamana to vím také. Jenomže jak už mnohokrát padlo, Znovuzrození je o ideálních začátcích pro nové čtenáře, a tahle skupina lidí možná nebude úplně přesně chápat, co tahle postava vlastně chce.

Nicméně nevím, jak moc tohle může být výtka směrem k autorům, protože Znovuzrození zde prezentuje jako "Nový start" Crew s BB/artem, a naopak Abnett prostě jen pracuje na postavě, kterou píše již pěknou řádku let, a proto nemá potřebu někoho známého více představovat. Bral bych to tedy jako nedostatek české mutace, která jednoduše trpí tím, co je pro malé trhy, jako je ten náš, typické, tedy nedostatkem dostupnosti informací, ze kterých může čtenář čerpat.

Řekl bych ale, že tohle jsou drobnosti, protože nejdůležitější je fakt, že Aquaman baví a pokud vám sedí Abnettův styl psaní, tak ještě dlouho bavit bude. DC je s jeho prací velmi spokojeno a svědčí o tom hlavně to, že na této sérii pořád pracuje. V originále je venku již šesté souborné vydání, což čítá něco kolem čtyřiceti sešitů. 

My se nyní bavíme o svazku druhém, který obsahuje sešity #7-15. Znamená to tedy, že pokud to BB/art s Crwí nevzdají, a Znovuzrození bude na našem trhu úspěšné, máme se, co se Aquamana týče, na co těšit. Já za sebe mohu říct, že je opravdu na co se těšit, protože se jeho příběh rozjede ještě více.

Verdikt

Aquaman je skvělý! Dan Abnett je opravdu výborný scénárista, který z Aquamana těží maximum, a i když jsem mluvil o tom, jak u této série nemyslí na vedlejší linie, závěr komiksu říká pravý opak, a tak nejde nemyslet na to, co pro nás může chystat příště.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku