Znovuzrození hrdinů DC - Batman 03: Já jsem zhouba

20. května 2019 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Batman 03: Já jsem zhouba

Na to, že čtu komiksy již... no, jak dlouho vlastně? 6, 7 let? Prostě celkem dlouho. No, prostě jsem chtěl říct, že na to, jak dlouho je čtu, tak jsem se k Batmanovi dostal poměrně pozdě, poprvé snad před rokem. Což je u postavy, která je v tomhle médiu snad nejznámější vůbec, docela zvláštní, kor když jsem fanoušek superhrdinského komiksu.

Knihy Dobrovský

Nicméně nedávno se to zlomilo a mě došlo, proč je to nejoblíbenější superhrdinská postava vůbec. Má silné příběhy, výborné. Vždyť skoro každý komiksový scénárista chce jednou psát Batmana a každý kreslíř ho kreslit a zároveň se chtějí nesmazatelně podepsat pod touto postavou, takže dost často ze sebe vydají to nejlepší. 

Tom King rozhodně patří mezi takové scénáristy. Asi hodně z vás slyšelo pět ódu na jeho Batmana, především ze zahraničí pršela slova chvály. O to zvláštnější bylo, že jeho první dva booky byly přijaty trochu vlažněji u českých čtenářů. Určitě se to nedalo srovnat se Snyderem, Millerem či Loebem. Prolomil to snad třetí díl?

Hele, řekněme si to hned na rovinu, na to, jaký hype byl kolem Tim Kinga, tak to prostě není taková bomba a to ani tento třetí díl. Jo, je to slušná akce plná vyražených zubů, ale je to tisíckrát omletá šablona, kde se vyskytují snad všechny batmanovské klišé, jaké známé.

Tenhle příběh vás vůbec ničím nepřekvapí, on se snad autor ani nesnaží, jede přesně podle toho, jak to bylo již v jiných dílech. Ani nevím, jak vám to mám napsat, aniž bych zbytečně spoiloval, ale máte tu Robiny. Znovu a znovu a znovu se to vzpomíná na smrt rodičů. Jako chápu, že to bylo silné téma, ale to neustálé vzpomíná už z toho dělá trochu frašku a je to hrozně jednoduché téma, které už nikoho nebaví, nepřekvapí, nezaujme.

Jo, je to o Banovi, ale opět a znovu to musí být představení těch největších batmanovských záporáků, jen aby se mohlo říct, jak je to nabouchané dílo. No a kde by se tak velký souboj mohl odehrávat? Co třeba Arkham, šlo by? To je originální, že? No prostě takových situací tu je... vlastně téměř celá kniha. Je to neskutečně předvídatelné dílo, které ničím zvlášť nezaujme (alespoň do svých dvou třetin).

Ale akce je to slušná. Má to příjemně batmanovskou atmosféru (což zase není nijak zvlášť originální) a takové ty laciné, ale efektivní souboje. Jo, ještě je to fakt parádně nakreslené. Nicméně konec mě docela zklamal a hlavně mi chybělo aspoň nějaké rozuzlení, které nejspíš přijde v další knize (nechápu, proč se takhle hloupě přeskočilo v sešitech), ale nic závratného se asi čekat nedá.

Ke kladům bych přiřadil motiv Batmana, který je uvěřitelný a dobrý. Vrchol knihy ovšem pro mě byly tři závěrečné sešity, které jsou originální a hned daleko víc zaujaly. Především romantická linka se tu fakt povedla a ze všeho nejvíc na mě emocionálně zapůsobila. Možná je King nejsilnější v takovýchto kratších minipříbězích?

Verdikt

Ono to celé zní jako velký hate, ale není tomu tak. Kdo má rád Batmana jako postavu, tak nejspíš dostane to, co očekává. Parádní akci, temnou a tísnivou atmosféru, krásnou kresbu a zástup oblíbených záporáku. Ale ta očekávání byla nejspíš větší. Je to stokrát přehraná písnička, která nenechá vaší čelist bouchnout o stůl. Já se vám ovšem přiznám, že jsem se bavil a četlo se mi to dobře. Fanšmejkři si navíc přijdou na své díky odkazům na zlatou či stříbrnou éru (předposlední sešit - kdo to najde?).

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku