Shazam! Monstrózní společenství zla

12. května 2019 Morzael Diskuze (0)
Shazam! Monstrózní společenství zla

Mezi superhrdinskými komiksy existují určité klasiky, které by si měl povinně přečíst každý, kdo má o žánr zájem. Většina si asi hned vzpomene na Návrat Temného rytíře nebo Watchmeny. Každý správný znalec by vám do seznamu ale určitě přihodil i Shazam! Jeffa Smitha. Osobně jsem se na něj chystal už pěknou řádku let, ale pořád jsem doufal, že nám vyjde v češtině. Tak jsem se konečně dočkal díky nakladatelství Crew!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský

Příběh:

Billy Batson je obyčejný kluk žijící na ulici. Tedy až do chvíle, než si ho vybere tajemný čaroděj jako svého šampiona a ochránce Země. Od té doby je to zároveň superhrdina Captain Marvel, který se snaží chránit svět před silami zla. Jediné slovo dělá z malého Billyho dospělého muže se superschopnostmi. Shazam!

Prvním úkolem nového superhrdiny Captaina Marvela bude zachránit svět před třemi mimozemskými roboty a jejich strůjcem, Panem Mozkem.

O komiksu:

Důvod, proč se Shazam! Jeffa Smitha nezmiňuje tak často jako jiné klasiky superhrdinského žánru, je jasný. Je to komiks pro děti - by se mohlo zdát. Stejně jako Kůstek není jen roztomilá pohádka pro prcky, ale důstojně epická fantasy plná dospělých témat a uvěřitelných postav, je Shazam! určen všem věkovým kategoriím.

Jasně, po morálně ambivalentních dekonstrukcích superhrdinského žánru jako jsou Watchmeni, vám bude tahle kniha připadat trapně naivní. A víte co? Mně to nevadí. Je to čistě napsaný, krásný a emotivní příběh o hledání rodiny a vlastní odvahy.

Dětské postavy jsou zde vzácně napsané tak, že se chovají přiměřeně svému věku (i když odvahou přerůstají leckterého dospělého) a zároveň to nejsou otravní, přechytralí spratci (můj problém s většinou dětských postav ve filmech). Smithova kůstkovská kresba inspirovaná animovanými filmy a Barksovými Kačeřími příběhy tomu dodává patřičnou roztomilost a vůbec, prostě milost.

Pod fasádu pohádky ale Smith klade i znepokojivější témata. Jako je třeba svět v obavách z terorismu a hodnostáři americké vlády, kteří toho zneužívají. Kromě zla z jiného světa tu tak musí malý Billy Batson čelit i lstivému doktoru Sivanovi.

Jako dospělého čtenáře vás kniha asi neuspokojí, jestli od ní budete očekávat těžká témata, postavy v šedé morální zóně a brutální násilí (pokud nepočítáte pár uštípnutých aligátořích zubů). Pokud ale hledáte příběh, který vás pohladí, příběh o rodině, příběh, který vás poplácá po zádech a řekne, že všechno bude dobré, tak tohle je on.

Pokud jste navíc komiksoví fajnšmekři, můžete ocenit změnu přístupu k látce. Ve většině případů je totiž Captain Marvel (později Shazam) pouze schránka nesoucí superschopnosti. Stává se tak splněným snem všech dětí - na okamžik se stát dospělými, navíc s nadpřirozenými silami - takže si na ně žádný zlý Pepa odvedle nepřijde.

V případě této knihy se ale jedná o dvě postavy sdílející jeden prostor. Captain Marvel tak není pouze dospělá verze Billyho, ale úplně samostatná postava, která slouží jako morální vzor a někdo, kdo na Billyho dává pozor.

Komiks musím doporučit hlavně všem rodičům pro jejich potomky. Není to klasická edgy superhrdinská rubačka, kterých jsou dnes v knihkupectví plné police. Násilí je tu minimum a je kreslené zhruba stejně drsně jako rvačka s Rampou McKvákem. Dialogy nejsou moc náročné a příběh celkem zřetelně odlišuje ty dobré postavy od těch zlých. Učí navíc děti, že mají být ohleduplné ke všem tvorům kolem sebe, protože se jim to jednou může vrátit.

Shazam! Monstrózní společenství zla je ohlédnutí za dobami, kdy superhrdinské komiksy patřily dětem. Je paradoxem, že v tomhle žánru dnes najdeme opravdu minimum těch čistě dětských komiksů. Ještě méně pak těch, které zahřejí u srdce i dospělé publikum. Oceňuji snažení nakladatelství Crew, které se právě touto cestou teď snaží vydat.

Totiž, ať se nám to líbí nebo ne, superhrdinské komiksy tu vždycky byly hlavně od toho nás inspirovat, utěšit a pomoci nám nalézt naši vlastní sílu a odpovědnost ke světu. To se Jeffu Smitovi podařilo zachytit na jedničku.

Verdikt

Shazam! Jeffa Smitha řadím mezi klasiky superhrdinského žánru. Občas si prostě chcete přečíst necynický příběh o podstatě rodiny a hledání vlastní odvahy a síly. Autor napsal neskrytě pozitivní, milý příběh s krásně jemnou kresbou v kůstkovském stylu připomínající naše oblíbené animáky. Uctivě a zároveň inovativně pracuje se zdrojovým materiálem a dělá z Captaina Marvela zajímavou postavu i pro dnešní publikum. Kdybych měl dítě, pořídím mu tuhle knížku. A pak si ji sám budu po nocích číst.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku