Strážci galaxie 4: Prvotní hřích

10. května 2019 S4TW Diskuze (0)
Strážci galaxie 4: Prvotní hřích

Strážci Galaxie se v té naší malé kotlince stali již takovou stálicí. Většina filmových fanoušků je zná a těch komiksových bude ještě o dost víc. Díky Crew máme možnost poměrně pravidelně sledovat dobrodružství tohoto týmu z pera Briana Michaela Bendise, který svého času patřil mezi hvězdy stáje Marvel, no a nás dnes čeká shrnutí mých pocitů ze čtvrtého dílu této série.

Knihy Dobrovský

Celou knihu bych rozdělil na tři části. První se týká příběhu trojice, teda vlastně čtveřice, která se ocitne v Rakoversu. Nese na vážnější vlně, než jsme u této série zvyklý, rozhodně teda vážnější, než je druhá část knihy. Nechybí zde obětování, pořádný badass záporáci v podobě Revangers (které jsme již jednou viděli), ale nebojte, občasný vtípek se taky naskytne.

Celou touto částí se nese i pořádná vesmírná akce, která je sice fajn, ale trochu jsem litoval, že kresba nepřidala trochu na pile, chybělo mi k tomu trochu silnější prostředí, jakoby barevnější, výbušnější, místy mi to přišlo trochu suché, ač jsem byl jinak s kresbou velmi spokojen.

Ve druhé části se věnujeme především postavě Venoma. Evidetně se v něm perou nějaké zvláštní síly, které ho pozměňujou a my se díky tomu vyskytne na domovské planetě symbiontů. Jak jsem byl lehce roztrpčený z vizuální stránky první část, tak v této jsem byl naopak velmi nadšený, jak se povedlo tuto planetu oživit na stránkách knihy. Celkově se jednalo o zajímavou část knihy, neboť nám byly odhaleny jisté záhady, které se mohly v hlavách čtenářů vyskytovat již od četby Tajných válek. 

Třetí část se nese v již klasičtějším SG (ne-Star Gate, jo-Strážci Galaxie), který je mnohem vtipnější, odvázanější, absurdnější. Star-Lord je dosazen pro něj do absurdní role, kterou rozhodně odmítá. Střihne si i nějaké to randíčko s Kitty. Mimochodem, tento pár klape velmi slušně, tak doufám, že z nich autoři vytěží ještě dost, než je od sebe oddělí.

Dohromady mi kniha přinesla velmi zábavný zážitek, plný akce, vtipů, ale i emotivních pasáží o obětování, hrdinství, lásce… Prostě jsem dostal takovou lehce nadstandardní superhrdinskou dávku. Bendise je za mě autor, který má léty prověřené kvality, ač jeho hvězdně období je několik let za ním. Nicméně cit pro psaní mu stále nechybí.

Jak jsem již zmiňoval, kresebně je to také velmi slušně, nicméně jsou zde pasáže, kde bych čekal velkolepější podívanou. McGuinness je představitel takové té klasické, líbivé kresby, hodně precizní a dynamické, ne nějak zvlášť hodně originální, ale do akce tohoto typu se hodící.

Kniha může působit lehce zmatečně, neboť se autor nebojí využívat událostí, které se evidentně udály i v jiných komiksech. Například linka s Captain Marvel bude našincům neznámá, trochu je i škoda přeskočení těch dvou sešitů, neboť se v nich evidentně odehrály velmi zajímavé věci. Nicméně tohle je problém, který náš trh bude vždy provázet a v tomto případě to není zase tak moc horké.

Verdikt

Tohle asi nebude série, která bude lámat žebříčky. Jedná se o poctivou suprárnu s velmi chytlavými postavami, spoustou zábavné akce, tunou hlášek a kvalitní kresbou. Autoři se v této sérii evidentně ještě nevypsali a já věřím, než nás mají čím překvapit.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku