Bojový anděl Alita 4: Dobytí Salemu

4. května 2019 jardoom Diskuze (0)

...právem korunovaná královna Kyberpunku...

Bojový anděl Alita 4: Dobytí Salemu

Držím v ruce poslední svazek kyberpunkové série Battle Angel Alita, jehož přečtení ve mne zanechalo mnoho dojmů. Sérii jsem mnohokrát přirovnával k žánrovému rivalovi Ghost in the Shell, a ačkoliv nerad přirovnávám, tak jsem mnohokrát dospěl k tomu, že Alita je ve všech ohledech lepší. Nicméně se říká "nechval dne před večerem" a tak finální sumarizování přichází až s poslední knihou.

Knihy Dobrovský

Já jsem obrovský fanoušek kyberpunku a to napříč jakýmkoliv médiem. Proto jsem byl rád, když vyšel GITS a nedaleko po něm byla oznámena Alita. Crew se tohle, jako všechno ostatní, snažila vydat celé a i když to nejspíš nebylo jednoduché, nakonec obojí máme kompletní. Vydat GITS bylo nejspíš obtížnější, protože film, který měl prodejům pomoci, moc úspěšný nebyl a samotná manga také zázračná nebyla.

Naopak Alita, byť je to o pouhý jeden svazek delší projekt (ačkoliv o více než dvojnásobně delší čtení), je dle mého názoru mnohem lépe prodejným zbožím, protože se prostě povedla. Ať mluvím o manze, či filmu, je to prostě skvělé dílo a je tedy dost možné, že manga přitáhla české čtenáře do kin, a filmové fanoušky zase k manze.

Po dočtení posledního svazku, který byl extrémně dlouhý, možná až zbytečně dlouhý, jsem ale nakonec uznal, že Alita je opravdová královna kyberpunkové mangy a jelikož v tomhle nemám načteno ze zahraničních zdrojů, tak myslím, že kyberpunkovou královnou ještě dlouho zůstane. Minimálně aspoň u čtenářů, kteří holdují českým mutacím a nečtou v angličtině.

Nevím jak moc má cenu rozebírat sérii u posledního svazku, který už si koupí více méně každý, kdo četl předchozí tři knihy. Nicméně pokud někdo otálí, tak já říkám, že nemusí. Za ty peníze to totiž určitě stojí a neprohloupíte.

Alita má své mouchy a tenhle poslední díl jich má bohužel nejvíce. Kdo četl moje předchozí recenze, tak asi ví, že z prvního svazku jsem byl opravdu unešen. Přinesl mnoho zajímavých momentů, a ještě více zajímavých otazníků, na které měl druhý svazek navázat. 

Bohužel nenavázal a přišlo typické sequelovské prokletí, natahování děje a nucené momenty, které nic nepřináší a jen u nich děj přešlapuje na místě. Třetí svazek mě ale potěšíl a opět navázal na to, čím mě Alita v úvodu nadchla. No a čtvrtý svazek, ten je jakousi kombinací obojího.

Dobytí Salemu bylo hlavně obrovsky kýčovité, protože autor hrál na city čtenářů. Alita byla vystavena mnohým rozhodnutím, a i když se toho hodně stalo, kniha spíše filozofovala nad hlavní hrdinkou. Akce bylo spoustu a já si ji užil. Více ji vlastně být vůbec nemuselo, nicméně většina toho ostatního byla prostě výplň, která zbytečně natáhla knihu skoro na šestset stran.

Záměr autora je zřemý, je totiž jasné, že tohle celé chce velkolepě završit. Ono se to nejspíše i povedlo, nicméně celkový dojem kazí fakt, že je to vlastně obrovské klišé, které s každou otočenou stránkou předvídáte víc a víc.

 

Verdikt

Dobytí Salemu samo o sobě nabízí vyvrcholení, které uspokojí a zároveň i zklame. Nicméně tohle celé je prostě žánrově to nejlepší, co manga umí v oblasti scifi či kyberpunku nabídnout. Tohle celé si přečtu ještě hodněkrát.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku