Sherlock Frankenstein a Legie zla

2. dubna 2019 Radek Bouřil Diskuze (0)
Sherlock Frankenstein a Legie zla

Černá palice je svět, kterej dokáže přivést tak povýšenýho frajera, nyní už opovrhujícího pláštěnkama (jako sem třeba já), zpátky k superhrdinskýmu žánru.

Já už to Lemireovi vlastně ani nemám za zlý.

Knihy Dobrovský

Když si vezmete hlavní dějovou linku, která se točí kolem Valdy Dardy, Barbufouna a dalších na farmě, slovo rozkošný vám zrovna na mysli nevytane. Celý je to dost neurotický, hrubý a upřímný. Čtenář ale tuší, že svět, ze kterýho tak záhadně naši maskovaní přátelé zmizeli, je velmi rozmanitej, úsměvnej a plnej rozličnejch postav se srandovníma jménama.

Celej tenhle svět se nám Jeff Lemire snaží přiblížit v prvním z aktuálně čtyř vycházejících či vyšlých spin-offů, Sherlock Frankenstein a Legie zla. Nevím jak vám, ale mně se hnedka vybavěj starý zlatý časy.

Vybavím si, jak jsem tehdá četl Marvel Civil War a The Thing se vysral na celou tu záležitost, utekl od FF do Francie, kde s místníma hrdinama musel čelit záludným, ale nekomplikovaným úkolům, jako je třeba ochrana Mahárádžova vejce před krádeží nebo podobný blbosti.

A přesně tenhle oddech si vychutnáte při čtení Sherlocka. Od začátku víte, jak to nejspíš skončí a kde se slavný padouch, a dříve nejlepší detektiv britského impéria Sherlock Frankenstein, před Lucy Weberovou a celým světem schovává.

Umanutá dcerunka Černé palice se pár let před tím, než Valda Darda na první stránce celého příběhu dává prasatům a dojí krávy, setkává s námi již známým Doctor Starem (ten se mimochodem letos dočká u Comics Centra překladu vlastního spin-offu), který jí dá navštívenku do staré otcovy skrýše. Tam nalezne první vodítka k pátrání po svém zmizelém otci, která ji neomylně vedou za proslulým protivníkem hrdinů různých generací, Sherlockem Frankensteinem. A díky tomuto pátrání můžeme poznat výstřední a pestrý postavy, jakými jsou třeba politováníhodný Mektoplazmák, dobrácký Cthu-Lois, Hrozný-Š, jehož originální jméno Manaconda až nepříjemně připomíná alias nějakého herce filmů pro dospělé, a mnoho dalších, které si můžete prohlédnout v pěkném a obsáhlém skicáři.

Na Jeffu Lemireovi obdivuju, jak je schopnej udělat všechny věci hrozně civilní. Hrůzu nahánějící Cthu-Lois je normálním chlápkem, dělňasem, kterej nezavadí vo práci, doma má hroznou semetriku, hulí jako fabrika, má rád svojí malou dceru a rozhodně ho nezajímá sloužit svýmu velkýmu božstvu. V různých flashbacích je vidět, že i hrdinové jsou jen lidi (někerý teda) a taky si potřebujou trochu povyrazit s lahvinkou. A na samotným vzoru všech ctností, Černý palici, je vidět, jak moc byl marnivej.

Kresba Davida Rubína je velmi zajímává. Ve skicáři se přiznává, jak moc si užíval tvůrčí svobodu, kterou mu Lemire věnoval, a rozhodl se pro kreslení dvou stran. Hlavně ze začátku najdeme vopravdu hezký velkoformátový kresby, který nerušej téměř žádný panely.

V teaseru, kterej sem před časem vo týhle knížce psal, jsem říkal, že kresba Davida Rubína je mnohem přístupnější než ta od pana Ormstona. Za tím si stojím furt, ale má tam něco, co skorem nevědomky přejdeš, ale ten dobrej pocit z plynulý četby je prostě narušenej. Pak jsem na to přišel, jsou to voči! Tu je jedno záměrně posazené trochu výš než druhé, tu je jedno vzdálenější větší než to, které je ke čtenáři blíž. Paráda, to je jiný kafe než vopruz Jima Leeho. Za mě je spolupráce obou tvůrců na jedničku.

Na těchdle čtyřech sešitech není jen dobrý pozorovat, jak zábavnej celej Blackhammerverse je, jak nám ukazuje to, na co jsme už zapomněli nebo o tom vůbec nevěděli, ale zásadním způsobem napovídá a naznačuje, jak se sakra Zlatuška s Madam Vážkou a dalšími ocitli na farmě a co ta farma vlastně je. Věřím, že Jeff Lemire dodrží svoje slovo a neudělá z celé Černé palice nekonečnou telenovelu a nám dovolí rozluštit tu spoustu tajemství, které před nás v hlavním příběhu předestřel. Nicméně je fajn, že i tenhle spin-off není dělanej jen ve stylu „co se mi jinam nevešlo.“

Sherlock Frankenstein byl mimo jiné ohlášenej i jako minisérie a já jsem tomu rád. Vždyť přece občas platí, že méně je někdy více. A ano, narážím na Mignolaverse.

Verdikt

Je to spin-off. Věc, která se nepíše pro lidi hlavní zápletkou nepolíbený. A pro fanoušky to nabízí víceméně to, co by mohli očekávat. Velmi příjemný a oddechový čtení, který se rozhodně nemusí schovat ve Vašem guilty pleasure šuplíčku. Jo, a kdo najde cameo Hellboye, má u mě fidorku.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku