Batman / Želvy nindža II

19. března 2019 jardoom Diskuze (0)
Batman / Želvy nindža II

Batman je na našem trhu možná nejzastoupenějším komiksovým superhrdinou, a abych pravdu řekl, začíná tady být malinko přeBatmanováno. Batman sem, Batman tam, Batman s Želvama, a Želvy bez Batmana. Přesně tak by se dalo popsat pokračování celkem dobrého crossoveru Batman / TMNT.

Knihy Dobrovský

Špinavý Gotham, Batman na steroidech a Želvy, které vylézají ze stok toho nejtemnějšího města na planetě. Do tohoto padouchy prolezlého města se ale nyní nastěhoval padouch, kterému stoky, špína a zločinné okruhy vyhovují nejvíce. Tak nějak se dal popsat první díl komiksového crossoveru Batmana a Želvích nindžů.

Jízda to byla suprová, akce bylo opravdu hodně a čtenář dostal přesně to, co si nejspíš přál. Nejinteligentnější dílo to nebylo, ale nejspíš je jasné, že na komiksové snoby tento komiks necílí. K dobře odvedené příběhové části se navíc připojila suprová, přesně sednoucí kresba, která nabídla čtenáři něco nového.

Pokračování této jízdy ale přináší pouze stejně kvalitní vizuální zážitek, který naprosto postrádá dobře zpracovaný příběh. Ten vyměnil lokál, a z Gothamu se dostáváme do New Yorku, který ohrožuje Bane. Pokud je v téhle sérii Batman obrovský a vypadá jako na steroidových injekcích s příměsí tuku z KFC, tak Bane zde vypadá jak King Kong. 

Jenže vzhledem k formě kresby, a celkovému vzezření to vlastně vůbec neřešíte a celkem rychle si zvyknete. Jak Gotham, tak New York přesně sedí kresbě, která celou sérii doprovází. Celkový styl i barvy jsou dost podobné tomu, co nabídla úvodní undergroudová série v podání Petera Lairda, který ji kreslil. Freddie E. Williams II. si celkem s kresbou hraje a snaží se držet Lairdova stylu, ale je super, že to pojal moderně a v současném uměleckém duchu.

Takhle totiž vzniklo něco nového, originálního a přesto v tom jdou vidět kořeny, které vedou k legendárním tvůrcům TMNT. Na komiksu samotném je tedy nejlepší kresba a to i přesto, že možná někomu z vás na první dojem nesedne. Jenže pokud máte přečtený první díl, tak už víte, že po začtení ji jednoduše příjdete na chuť.

S příběhem, který je nyní celkově o hodně slabší, je to ale na štíru, a vlastně ani nevím, kde přesně je chyba. Batmana je v komiksu po málu, hlavní role padla na jednoho z Želvích Nindžů, a i když to není nijak velká chyba, prostě to celé nyní nepůsobí tak pevně.

Když navíc vezmu v úvahu, že tahle série je spíše relaxačním čtením na vypnutí mozku, jehož jedinným úkolem je zabavit, rázem zjistíte, že první komiks, který je pevně v rukou vážného Batmana, byl mnohem vtipnější a humornější, než pokračování, jehož hlavním hrdinou je groteskní Donatello.

Plochost či jednoduchost příběhu mi vůbec nevadila a naopak byla vítaná, protože je tohle opravdu série, která si na nic nehraje. Každopádně mi příjde, že první díl byl jakýmsi snem autorů a hlavně pokusem o něco nového, který se prostě povedl. Jenže tímhle druhým dílem se snažil stejný tvůrčí tým navázat na původní úspěšný výtvor, ale už to prostě nebylo až tak od srdce, a více se u toho uvažovalo, což tahle série vůbec nepotřebuje.

Verdikt

Už to nemá takové grády jako první díl, ale pořád si nemyslím, že se do toho dá dostat. Nejlepší Batmanovka to není, ale když si uvědomíme, kolik Želvích komiksů zde vychází, dá se to k zařadit k tomu topu, co tady zatím Želvy nabízí.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku