Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl 02

17. března 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl 02

Koho zaujala první crossover jízda Sebevražedného Oddílu a Ligy Spravedlnosti, ten by měl být v pozoru, protože vyšlo pokračování, bez kterého se to celé prostě neobejde. Na rovinu řeknu, že jakožto člověk, který se na naší komiksové scéně orientuje, jsem byl zmaten tím, že BB/art vydal díl první, a Crew zase ono pokračování.

V podstatě jsem o tomhle neviděl nikde padnout ani slovo, a tak jsem čekal, kdy BB/art oznámí vydání sequelu tohoto crossoveru, no a ejhle, koukal jsem do špatného nakladatelství, protože dvojku vydala Crew.

Knihy Dobrovský

Tohle je možná malinká výtka směrem k marketingovým týmům obou táborů. Crew sice měla zprávu o vydání na svém webu ihned po oficiálním termínu vydání, nicméně mne nenapadlo tam koukat, protože jedničku vydal BBart a tak jsem čekal na zprávu od nich.

Ať je to tak, nebo tak, nakonec jsem se dočkal a je jedno, kdo to vydal. Dle vyjádření samotného BBartu mi to nakonec přišlo i logické, protože je tohle dvojkniha a tak došlo k rozdělení nákladů spojených s produkcí. Jak říkam, důvody chápu a zcela respektuji, možná se to mohlo ale marketingově lépe ošéfovat, protože pokud to nevěděl já, někdo kdo s nakladatelem napřímo komunikuje a spolupracuje, spotřebitel samotný měl poté možná situaci ještě komplikovanější.

Teď už k samotnému komiksu, který přináší pokračování epické řežby, která v prvním díle vygradovala do výšin superhrdinského blaha, protože na scéně byla jedna silná DC týmovka vedle druhé. Záporácká sebranka se navíc na samém konci začala jevit jako to nejzajímavější, co samotný Rebirth obou značek přinesl, takže se nedalo jinak, než se rychle začíst do pokračování.

To ale kvalitativně upadlo a musím to zmínit hned na začátku, protože v podstatě stejně se ke mě zachoval i komiks, který hned na samém začátku ukázal, že to nejzajímavější z celého prvního dílu, je vlastně úplně k ničemu. Bohužel se tedy nedá říct, že bych zbytek knihy četl s výrazným nadšením a obsahově mě kniha překvapila natolil, abych se vrátil na vlnu euforie z minula.

Kdybych měl být objektivní, tak samozřejmě řeknu, že se na to musím podívat jako na celek, takže by se hodilo zhodnotit to celé najednou, pravdou ale je, že pokud vás první půlka filmu baví, a ta druhá jde celá do kytek, už potom častokrát neřešíte průběh a celé to potom stejně poplivete.

První díl byl v rámci profláklého superhrdinského mainstreamu dobrým komiksem, který jsem si rád přečetl a vlastně se i těšil na pokračování. Jenomže ono pokračování prostě všechno použitelné z minulého dílu zahazuje a nové kvalitní příspěvky nepřináší.

Malý úsvit naděje vidím v pasážích s Killer Frost, což je postava, která se v rámci českých mutací ještě neukázala. Tohle je ostatně dost možná nějaký náhled na to, co by případně mohlo přijít v dalším díle (který vlastně nevyšel) BB/art a Crew tohle vydávají jako dvě knihy, ale v originálu je to kniha jedna.

Té ale předchází spousta sešitů a stejná spousta na ni poté navazuje, proto pevně věřím, že se ke Killer Frost, v rámci Justice League of America jednou dostaneme, protože pokud mělo smysl vydat kompletí crossover mezi JL a SS, tak právě kvůli Killer Frost, která byla tím nejzajímavějším a nejuchopitelnějším, co tento komiks přinesl.

Kdybych měl knihu hodnotit jako celek, tak musím uznat, že jsem čekal prach obyčejnou zápletku, která jede v typických mainstreamových kolejích. Nakonec se tak ale nestalo, a tato komiksová jednohubka přinesla dobrý scénář, obstojně fungující postavy i jejich motivace, a kresbou se tohle celé řadí k tomu lepšímu. Problém nastává až tehdy, když začně počáteční tempo upadat, zajímavost příběhu také, a na vše zajímavé se zapomíná na úkor věcí naprosto nelogických a předvídatelných.

 

Verdikt

Druhý díl je slabším dílem, než ten první, který ve mě, stejně jako v mnoha jiných čtenářích vyvolal pocit, že profláklé crossoverové mlátičky mohou přinést doposud neobjevený zážitek.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku