Živí mrtví 27: Válka šeptem

22. února 2019 S4TW Diskuze (0)
Živí mrtví 27: Válka šeptem

Pokud bych to měl brát objemově, tak se série řadí na první místo mého žebříčku. Bezesporu jsem přečetl nejvíc stránek právě této série. Ovšem ono kdybych měl hodnotit čistou kvalitu samotné série, tak se zařadí na nejvyšší příčky. Duo Kirkman a Adlard mě ještě neomrzeli a po přečtení posledního dílu pochybuji, že tato situace v brzké době nastane.

Knihy Dobrovský

Vypukla další otevřená válka, tentokrát se Šeptači. Boj je úplně jiný než tomu bylo ve válce s Neganem či Guvernérem. Tentokrát se klade ještě větší důraz na taktiku, zákeřnosti a hlavně množství. Způsob jakým samotný Šeptači vedou nejen samotnou vojnu, ale i způsob života, je až fascinující.

Jelikož je série hrozně dlouhá, tak musí autor neustále vymýšlet nové věci, zápletky a snažit se co nejmíň opakovat a je až s podivem, jak dobře se mu to daří a právě Šeptači jsou toho parádním úkazem.

Po delší době se dostavil čistě akční díl. Tohle je jedna velká, vlastně dvě velké bitvy. Teď asi lehce vybočím z davu, ale začíná se u mě překlápět to, jaký pocit mám z klidnějších a jaký z akčnějších dílů. Mě prostě tenhle akční díl bavil o něco méně než ty čtyři díly, které tomu předcházely.

Abychom se špatně nepochopili. Ono je to pořád vysoce kvalitní čtivo. Akce je minimálně velmi dobrá, ale především ta “první“ bitva mi přišla taková, no, slabší. Mnohem silnější zážitek nastal v bitvě druhé, kde to opět daleko více vřelo emocemi, nastal zmatek, panika a celý nastolený řád se opět změnil (s největší pravděpodobností).

Jako ono i z první bitvy vyleze jedna velmi silná a emotivní situace, dovolím si menší spoiler, která se bude týkat Negana. Vlastně se jedná o jednu z nejsmutnějších smrtí, jakou jsme za poslední dobu mohli v tomto komiksu vidět (nebojte, ten spoiler není takový, jak se na první pohled zdá).

Ale prostě mě osobně na sérii suverénně nejvíc baví jednotlivé postavy, jejich emoce, mezilidské vztahy, konflikty, intriky, zrady, lásky, přátelství a tak dále. To samozřejmě v díle, který se soustředí na dlouho plánovaný boj, je mnohem více omezeno a nám se tyhle situaci dostávají většinou na posledních stránkách, kdy počítáme ztráty.

Nicméně i tento konkrétní díl slibuje velké věci. Prozradím jen to, že Šeptači ještě nejspíš neřekli poslední slovo, navíc vyvstává další hrozba, která se může vyvinout v další velký konflikt, kde se všechno opět zamotá a rozhodí Rickův řád.

Já musím ještě vyzdvihnout kresbu, která mě nepřestala bavit. Tentokrát vyniká především díky různým způsobům likvidování zombíků, ale je zde i pár klasických okamžiků, na jaké jsme z toho světa zvyklý, kdy vám proběhne mráz po zádech.

Co dvojice Kirkman a Adlard ještě umí? To, že dokáži každý jednotlivý díl smlsnout na posezení. Já tohle považuji za moderní způsob psaní, kdy se dá v podstatě psát o ničem, ale vás baví už jen ten akt samotného čtení. Pěkně to odsýpá, baví a vy jste napjatí, co bude na další stránce. Ale že by zrovna Robert psal o ničem? To asi ne, že?

Verdikt

Akčnější díl. Plný likvidace zombíků, dvou velkých bitev o všechno a několika dalšími situacemi, které mohou navždy změnit řád, jaký Rick a jeho komunita zavedli. Emoce tentokrát počítáme až po boji, protože do té doby na to není čas. Bitevní vřava se na nás hrne ze všech stran a mi se musíme neustále strachovat o holý život. Kde mám další díl?

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku