Ms. Marvel 01: (Ne)normální

17. února 2019 S4TW Diskuze (0)

Spolužačka. Ségra. Superhrdinka.

Ms. Marvel 01: (Ne)normální

Muslimka superhrdinka v marvelovském vesmíru? Aj, to šlápne na nejedno kuří oko českého "vlastence". Osobně také nejsem velkým zastánce nějakých agitek či násilného plnění kvót pro cokoliv, ale menší vášnivá debata, která se přehnala přes comicsdb.cz, největší českou komiksovou databázi, mi už přišla přehnaná, proto jsem rád, že se mi tento kousek dostal do rukou, abych si mohl vytvořit vlastní názor.

 

Knihy Dobrovský

Ano, šestnáctiletá puberťačka Kamala Khan jen muslimka. Ano, je zde nemálo situací, které na to poukazují a představují nám tradiční (asi) muslimskou rodinu žijící v USA. Ale že by se jednalo o nějakou agitku či zvelebování tohoto náboženství na úkor (čeho vlastně?) něčeho, tak to teda vůbec. Naopak se autorka snaží pomocí některých scének naznačit, že i Pákistánci mohou mít spoustu předsudků. Já to bral jako fifty-fifty situaci, čili vyvážený počet toho dobrého i špatného.

A co si budeme nalhávat, Marvel již od svého založení rád chodil do věcí, které mohli být pro čtenáře trochu nové či dokonce neobvyklé. Tudíž se občas dostanou do křížku s někým, komu to může z nějakého prapodivného důvodu vadit či ho to dokonce otravovat. Ale já mám kvůli tomu toto vydavatelství v lásce.

No, když teda pominu výše zmiňované a zaměřím se na tu více superhrdinskou část, tak se jedná o příjemně čtivý komiksy, který svým pojetím připomíná počátky hrdinů, jako je třeba Spider-Man. Klasický teenagerovský origin, kdy se mladá slečna musí potýkat s nelehkým životem pubescenta (klasické problémy - škola, rodina, láska, kamarádi či třeba právě náboženství) a do toho získá neobvyklé schopnosti.

Kamala je fajn holka. Je vtipná, bystrá, chce žít americký život a chce být superhrdinkou. Má ráda Avengers a tak není důvod, aby jí osud nenadělil superschopnosti. Na můj vkus jsou tyto originy často uspěchané a vlastně hned druhý den se většinou hrdinové ženou do nebezpečí, aby zachraňovali bezbranné, to na mě působí trochu ne-uvěřitelně.

Ovšem komiks vsadil na jistotu, použil zajeté ingredience, které již fungovali právě ve Spider-Manovi a celé to superhrdinství okořenil pubertálním životem plným obyčejných problémů. Postavy jsou obecně fajn, tak nějak uvěřitelně napsané, prostředí ve kterém se hrdinka pohybuje mě také bavilo, akorát ta superhrdinská akce mě ještě úplně nechytla.

Zatím se toho moc nestalo, tak uvidíme s dalšími booky (doufám v pokračování). Kresba je minimálně zajímavá. Kdo má rád styl Záleskautek a podobných ujetin, ten si přijde na své, já preferuji jiné styly. Tohle střídání detailnějších záběrů se záběry, kde jsou hlavy bez obličejů... No, špatná není, jen mi nesedla.

Omlouvám se, jestli někoho naštvu, ale musím to napsat. Čeští čtenáři, nebojte se, Kamala, její rodina či snad samotná autorka vás rozhodně nechtějí o ničem přesvědčovat či něco idealizovat. Naopak to celé působí uvěřitelně, jako kdyby to psal sám život. Jo, tak pááááár fantaskních prvků tu samozřejmě je, jsme pořád v MU. Dobře, jako kdyby to psal sám marvelovských život. Je to dobré, ale ještě ne bombové (aj, tady jsem asi nezvolil to nejlepší slovo).

Verdikt

Jako origin to působí docela slušně. Respektive ten klasický, obyčejný život tu je chytlavě napsán a mě na celé knize bavil nejvíc. Naopak superhrdinská část mě zatím moc nechytla, něco mi tam chybělo nebo mi to naopak přišlo trochu uspěchané, nevím jistě. Je to takový lehčí začátek, pomalejší rozjezd, který ovšem slibuje (aspoň si to přeji) pozdější slušnou jízdu. Otázka je, jestli to, co fungovalo již mnohokrát, může fungovat opět? Já myslím, že jo.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku