Znovuzrození hrdinů DC - Batman 02: Já jsem sebevražda

14. února 2019 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Batman 02: Já jsem sebevražda

Musím se k něčemu přiznat – už se mi to stalo také, zamiloval jsem se do postavy Batmana (a to jsem se držel asi 5 let, což je doba, jak dlouho čtu komiksy). Nemůžu říct, že Tom King byl přesně ten zlomový autor, ale rozhodně patří mezi jedny z hlavních strůjců a tato konkrétní kniha mě v tom utvrdila.

Knihy Dobrovský

Abych to ještě upřesnil, já osobně jsem byl z první knihy Batmana od Toma Kinga lehce zklamaný. Hajp byl veliký, ale nakonec jsem si řekl hm, celkem slušný, ale nic extra, kde je ten masterpiece? Nastal druhý díl a pomalu, ale jistě, začínám chápat, proč se King často řadí mezi tvůrce jako Snyder, Morrison, Miller či Loeb.

Asi nemohu úplně tvrdit, že se jedná o ten typ komiksu, který vás úplně dostane, odpálí, vystřelí do vesmíru, ale z nějakého důvodu (nejspíš mistrovského umu scénáristy) se mi to hrozně dobře četlo.

Příběh je takový obyčejný. Batman se vydává na výpravu, vytvoří kolem sebe tým (tentokrát teda lehce neobvyklý – tým plný bláznů a zločinců) a jde si vyzvednout něco, co chce od někoho, koho nenávidí. Obrovským plusem příběhu je samozřejmě Bane, to je ten typ záporáka, který dokáže táhnout celou knihu. Na konci už nás čeká jen menší tragicky romantická vsuvka.

Ostatně celá kniha se nese více v tragickém duchu, má to úplně jiný nádech, než jsem byl zvyklý u Morrisona či Loeba, kde to působí daleko temnější a drsnější. Ostatně i kresba (především Janinova) tu působí tímto dojmem. Je mnohem světlejší, má vybledlejší barvy, ale zároveň přesně vystihuje prostředí, kde se příběh odehrává, je velmi pěkná, detailní a realistická.

Kniha obsahuje spoustu celostránkových a dvoustránkových panelů, které mému oku lahodily. Zbytek panelů je taky velmi dobře rozvržených, je zde i jeden sešit, kde si kreslíř trochu s rozvržením pohrál, ale zbytek působí krásně přehledně.

V příběhu se klade důraz hlavně na vztah mezi Batmanem a Catwoman. Tenhle vztah funguje nebo spíš nefunguje již mnoho let, ale Tom King dokázal vystihnout obyčejné lidské pocity těchto neobyčejných lidí, což vyvrcholilo v posledních dvou sešitech, který působil skoro až jako Romeo a Julie. Jeden pochází z rodiny boje proti zločinu a druhý je z rodiny zločinu. Dvě rodiny, které se nesnesou… Však to znáte.

Asi nejsem tak schopný a básnicky nadaný, abych dokázal přesně vystihnout své pocity z tohoto díla. Proč se mi něco s relativně obyčejným příběhem, zápletkou a ohraným záporákem líbilo. Nejspíš jednu z hlavních rolí hraje ta neskutečná lehkost psaní, kterou King používá a stejně lehce a dobře se to i čte. Postavy, ale především jejich pocity působí lidsky a uvěřitelně. A má to krásnou kresbu.

Tom King mě první dílem úplně nepřesvědčil, ale ve druhém se mu to již podařilo o mnoho lépe. Dobrou knihu či komiks poznáte jednoduše. Když jí dočtete, tak chcete pokračovat a to byl i tento případ. Nicméně pořád ještě čekám na vrchol, kam tento autor postupně směřuje.

Verdikt

Nejlepší Batman? To asi ne. Batman napsaný autorem, který se zapíše mezi hlavní strůjce této postavy? To skoro určitě.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku