Modrá Crew 10: Orbital 3-4

12. února 2019 jardoom Diskuze (0)
Modrá Crew 10: Orbital 3-4

To, že série Modrá Crew čtenářům servíruje ta nejlepší díla z evropského komiksu, Vám u desátého svazku již vysvětlovat určitě nemusím. Nicméně desátý svazek nám nabídl pokračování scifi počinu Orbital, jehož úvodní díl mi padl do oka, a já bych vám o tomhle chtěl něco málo napsat.

Knihy Dobrovský

První díl byl opravdu skvělý, protože počáteční nechuť k evropské scifi scéně, mne ihned přešla a já od první chvíle objevoval krásy Orbitalu. Autoři totiž před čtenáře předkládají opravdu hezky vymyšlený svět, který působí hodně zajímavě a navíc na každé stránce nabízí informace, které tento svět představují a vybarvují jej.

Zajímavé jsou také hlavní postavy, mezi kterými funguje jejich chemie, a zároveň čtenáře nenechá na pochybách v tom, že pro dvojici hlavních hrdinů si scénář připravil zajímavý zvrat. V pokračování každopádně žádný zvrat mezi hlavní dvojicí nepříjde, tedy alespoň co se jejich spolupráce týče, což je obrovská škoda, protože k tomu bylo hezky nakročeno. Nicméně tyto dva hrdiny stejně čekají šílené věci.

V recenzi minulého dílu jsem mluvil o tom, že scénář do příběhu přivádí strašně hodně zbytečných postav, které možná čtenáře matou, a zároveň také odvádí jeho pozornost od postav důležitých. Přesně tohle se dělo i v pokračování a opět dostáváme pár zbytečných postav, které celkové dílo vůbec nijak neobohacují, tedy alespoň vzhledem k tomu, jak to celé dopadne.

Možná někomu příjde zajímavý flashback s přítelem Caleba, kterého v hlavní linii potkává po mnoha letech, nicméně ona vedlejší flashbacková linie je naprosto k ničemu, protože celkový zážitek nakonec téměř nijak neobohatila. Podobně je to s účastí mnoha jiných postav, ve které jsem věřil, a očekával jsem v knize nějaký vývoj, který opodstatní to, proč o nich autoři píší. 

Celý ten komiks má parádní námět, super kresbu, obrovsky atraktivní svět či celé prostředí, ale co prostě k tomuhle celému nesedí, jsou právě vedlejší postavy, které dostávají zbytečně moc prostoru. Autor jakoby rozpracoval vícero vedlejších příběhových linií, ale nakonec je nestačil uhlídat a nezvládl je do komiksu dopasovat a hlavně je ukončit.

Čekal jsem, že se z některé takové postavy vyklube zrádce či nemanželský bratr, který žil v chudobě a chce se pomstít, nebo třeba milenec, který chce svou lásku Emeraldu (snad se vtipu někdo zasmál), nicméně komiks končí obrovským zvratem na posledních několika stranách, a nejenom že samotný závěr má obrovský WTF efekt, který se mi vůbec nelíbí, navíc ale uzavírá prostor pro jakékoliv rozuzlení těch dalších linií.

Díky tomuhle mám pocit, že jsem dočetl narychlo uklohněný paskvil, jehož autor výborně začal, měl v hlavě spoustu skvělých nápadů, jenomže mu nějaký hlavoun z produkce řekl "ty vole Runbergu, zítra to má být v tiskárně a ty jsi teprve v půlce", a tak chudák Sylvaine musel rychle všeho nechat, a jen dopsal hlavní linku. Tohle je ale můj osobní pocit, protože od skvělého prvního dílu, který byl graficky úžasný a scénářem taktéž, přináší druhý díl jen stále stejně úžasnou kresbu, protože scénář jednoduše působí nekompletně.

Verdikt

Každopádně i přes onu díru v příběhu, považuji Orbital za opravdu dobrou komiksovou parádu, která by neměla uniknout žádnému scifi čtenáři. Za ty drobné, které tyhle dvě knihy stojí, dostanete nádherně namalovaný komiks, který se dá považovat za jedno z těch nejzajímavějších scifi děl, které Evropa vyprodukovala.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku