Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl 01

4. února 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl 01

Velkolepých crossoverů tady moc nemáme, přitom je to něco, co od pradávna lákalo strašně mnoho komiksových čtenářů. Jeden superhrdina porovnává síly s tím druhým, bezdůvodně, prostě jen proto, že šel náhodou kolem. Jenomže tahle doba je dávno pryč, a čtenáři si žádají víc. Jedna týmovka proti druhé? To zní zajímavě, ale dnešní čtenář není vůbec jednoduchý, a tak potřebuje daleko složitější dílo. Je jím právě tento komiks?

Knihy Dobrovský

Odpovědět je složité, protože tato kniha se dá popsat všelijak. Já v tom vidím minimálně to, že tenhle crossover je lepším čtením, než samostatné svazky obou sérií. První svazek Sebevražedného oddílu jsem vlastně ani nedočetl, i když jsem tomu dal šanci až skoro k poslednímu sešitu, a Ligu Spravedlnosti jsem sice dočetl celou, nicméně její dva první svazky jsou na tom kvalitativně jako housenková dráha.

Jenomže tenhle crossover je pojat trochu vážněji, méně infantilněji a hlavně se tváří jako čtení, které musíte mít, pokud chcete v jednotlivých sériích pokračovat. Nebojte, můžete v nich pokračovat i bez čtení tohohle, nicméně tenhle svazek je lepší, než jsem očekával, a tak si jej určitě dopřejte.

Problémem tohoto komiksu je to, že se chová naprosto stejně jako všechny crossovery, které jsem kdy četl. Jedna partička chce vyprášit kožich (v tomhle případě spíš pláštěnku) té druhé partičce, ale rána dá ránu, a najednou je zapotřebí zapomenout na staré křivdy a spojit síly proti hrozbě, která se na ně žene.

Ačkoliv tento koncept vidíme i v tomhle svazku, tak musím uznat, že scénář jej doplňuje o zajímavý děj a zvraty, a tak se u knihy určitě nebudete nudit a nepůsobí vůbec tuctově. Navíc jsou v průběhu příběhu jistá lákadla, která vás vyloženě nutí číst dál. Tím hlavním byl pro mě Lobo, který mi ale nakonec přišel celkem vykastrovaný. Měl sice svou původní drsňáckou vizáž, nicméně jeho vzezření je tak vše, co vás na něm v tomhle případě zaujme.

Naopak ostatní postavy ty mají našlápnuto k lepším dnům. Žádný z hlavních protagonistů se nechová nelogicky, což je u superhrdinského mainstreamu raritou. Málokdy čtu pláštěnáře, u kterého bych se nemlátil pěstí do hlavy a snažil se do ní vtlouct pochopení. Nicméně tomuhle komiksu se podobný nešvar vyhl, a pokud už se tam něco málo stejně objevilo, nebylo to až tak očividné a do očí bijící.

Kresba větší části komiksu je typická mainstreamová, a psát o ní něco, by byla ztráta času, protože tohle prostě vidíte všude kam se podíváte. Není se ostatně čemu divit, protože většinu komiksu kreslí Tony Daniel S., nebo také Jim Lee a Giuseppe Camuncoli.

Nicméně poslední sešit, který je pro svazek celkem klíčový, je kreslen hodně netypicky a celkové atmosféře to škodí. Pro Rileye Rossma, tedy kreslíře co to má na svědomí, je to sice kresba typická, ale když jsem na začátku recenze zmínil, že je komiks méně infantilní, než je zvykem, kresba tohohle posledního sešitu tohle tvrzení podkopává.

Verdikt

Od tohoto komiksu jsem více méně nic nečekal, protože všichni víme, jak jsou podobné crossovery tuctové. Nicméně tenhle komiks se povedl a já myslím, že prokletí bylo prolomeno. Jedná se o příjemné překvapení, které mě zabavilo i přes pár nedostatků, které to přesto mělo.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku