Znovuzrození hrdinů DC - Aquaman 01: Pád do hlubin

3. února 2019 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Aquaman 01: Pád do hlubin

Pokud jde o Znovuzrození, tak je celkem zřejmé, že jsem si jej oblíbil. Měl jsem k němu sice mnoho výhrad, ale i tak se objevil v mém TOPkovém ohlédnutím minulého roku. Je proto fajn, že dostáváme další sérii, a to zrovna Aquamanovu, protože před Rebirthem, jsem měl tuhle postavu celkem rád a tak jsem zvědavý, jak se u tohoto maníka povedl přechod mezi New52 a Znovuzrozením.

Knihy Dobrovský

Na začátku začnu malou zajímavostí. Tento rok u nás výjde komiks Abe Sapien: The Drowning, je tedy příhodné, že zrovna Aquaman, což je vodní potvora stejně jako Hellboyovský Abe Sapien, si vysloužil stejný podtitul. U nás jsou ale oba tyto tituly přeloženy jinak. Abe výjde jako Tonutí, kdežto Aquaman, jehož recenzi právě čtete, byl přeložen jako Pád do hlubin. Co je vhodnější, nechám na posouzení každého z vás.

Ted už ale pár slov ke komiksu samotnému. Musím uznat, že jako vášnivý čtenář New52 Aquamana jsem kvalitativní úpadek nepocítil. Předtím ho psal sám Geoff Johns a pro mě to byla nejlepší série samotného New52 restartu. Geoff Johns nicméně sérii nedopsal a předal žezlo pár lidem, nad kterými držel kreativní dohled.

Poslední sešity před Znovuzrozením napsal Dan Abnett, který ukázal, že psát umí, protože se skvěle naladil na to, co předním započal Geoff, který sice své hlavní příběhové linie dopsal, nicméně ty vedlější už všechny ne, a tam se Dan Abnett projevil jako skvělá volba.

Nejenom že dokončil to, co skvělý Geoff Johns začal, ale také rozjel své vlastní věci, které jsem četl hodně zapáleně. Více méně jsem kvuli tomu přechod na Znovuzrození oplakal. Nicméně zbytečně, protože Abnett pracuje jako scénárista i na Aquamanově Rebirhové sérii.

Nejlepší na tom celém je, že kniha funguje hodně komplexně. Člověk, který četl New52, je v obraze i když je ono napojení takové né moc zjevné. Divák, který viděl film, se při čtení knihy určitě neztratí, protože svazek jakoby byl jakýmsi pokračováním, i když není (nicméně je asi zřejmé, kde bral režisér filmu inspiraci). No a čtenář, který Aquamana nikdy nečetl, má velkou šanci se chytit děje, a to i bez předchozích znalostí, protože kniha funguje hodně samostatně a všechny postavy i události hezky popisuje, takže nepotřebujete vědět témeř nic navíc.

Příběh ten se opět motá kolem toho, že Aquaman, jako prostředník mezi světem vodním a suchozemským, musí zažehnat další hrozbu, která chce tenhle "mír" narušit. Slovo mír je v uvozovkách proto, že relativní klid mezi oběma stranami barikády je hodně křehký a jakákoliv patálie může tuhle situaci ohrozit.

Kresba mě ale moc nepotěšila, protože ať už jde o práci Scota Eatona nebo Brada Walkera či Marka Moralese a Oscara Jiméneze, tak ani jeden ze zmíněných nedokázal úžasne vykreslit podvodní svět, který byl v případě New52 vždy úžasný.

Kresba v tomhle svazku je naprosto běžně k vidění u kteréhokoliv mainstreamového komiksu a to je podle mě škoda, protože každý z výše uvedených výtvarníků určitě nedostatkem ambicí netrpí. Nicméně se to v komiksu neprojevilo a tak nemohl vyšplhat na špičku mého hodnocení.

Verdikt

Aquamanova premiéra v rámci Znovuzrození i českého trhu celkově, se určitě povedla. Je škoda, že už tady nevyšel dávno například v rámci New52, protože tam byl fakt úžasný. Zde má jistě také své kvality, nicméně je ještě hodně brzo na to, abych hodnotil jak velké.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku