Hvězdný prach

11. ledna 2019 Morzael Diskuze (0)
Hvězdný prach

Abych dodržel svoji každoroční klasiku, tak opět zasvěcuji leden dohánění recenzních restů z uplynulého roku. Prvním v pořadí ale tentokrát není komiks nýbrž ilustrovaná kniha z pera Neila Gaimana a tužky/štětce Charlese Vesse - Hvězdný prach.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Tristran Thorn se zamiloval. A jako spousta mladých zamilovaných pitomců, slíbí své milé něco absurdního. Slíbí jí, že jí donese hvězdu, kterou společně viděli padat. Jenže hvězda nedopadla do sousedovic pole, ale do kouzelné Férie. Tristran se tak vydává na dobrodružnou výpravu plnou čarodějnic, hladových stromů, mrtvých princů a létajících pirátů. Po cestě pozná sám sebe a najde mnohem víc, než by čekal.

O knize:

Hvězdný prach není úplně novinka. Poprvé ho u nás vydalo nakladatelství Polaris (stejně jako většinu Gaimanových knih) v roce 1998 a následně ještě třikrát dotisklo. Dnes už ho bohužel seženete jen s odpornou filmovou obálkou - já nesnáším filmové obálky knih. Proto mě ilustrovaná verze z dílny nakladatelství Crew více než potěšila.

Překlad Hvězdného prachu měla na starost Ladislava Vojtková. Ta bohužel není Honza Kantůrek (budiž mu země lehká), a tak několik anglických názvů nechala v původním znění. Máme tu tak třeba Stormhold místo Hromotvrze - jak byl název pevnosti přeložen pro český dabing filmu. Což je podle mě škoda, protože tyto slovní hříčky se přesně pro tyto příběhy velmi hodí.

Když už jsme u toho filmu, tak ten jste určitě už taky viděli. Vyšel v roce 2007, natočil ho chlapík, co pak natočil Kick-Ass (Matthew Vaughn), hlavní role obsadili Daredevil (Charlie Cox) a ta holka ze seriálu Homeland (Claire Danes). Jo a v roli piráta - transvestity se blýsknul Robert De Niro.

Filmový Hvězdný prach je jedna z těch mála výjimek, které nejen dostály své předloze, ale v něčem ji dokonce překonaly. Pro Gaimana to byla teprve třetí novela (druhá na které dělal jen on sám) a je to znát. Vzhledem k tomu, že jsem Oceán na konci uličky, který beru za jeho beletristický vrchol, četl celkem nedávno, musím říct, že bylo cítit, že tehdy ještě nebyl úplně vypsaný mazák.

Kniha má problém s tempem. Úvod je zbytečně vleklý, což může být u nejméně zajímavé pasáže knihy celkem problém. Gaiman to tady navíc dost přehání s popisem postav a věcí, který je místy opravdu zbytečný a spíše nudí. Zbytečnost popisů navíc podtrhuje přehršel ilustrací Charlese Vesse, které jsou prakticky na každé stránce.

Hardcore fandové Gaimana můžou nejspíš říct, že se stylem psaní snažil odlišit mdlý všední svět nudnými, zdlouhavými popisy a magický svět Férie spíše dynamikou děje. Možná by mohli i říct, že se snažil účelově napodobit vyprávění stylu viktoriánských autorů pohádek. Já si ale myslím, že to by bylo příliš velkorysé. Gaiman zkrátka ještě neměl tak vytříbený smysl pro to, co je v příběhu nezbytné a tak nechal místy čtenáře zbytečně trpět.

V tom naopak exceluje film, který je dynamický od začátku do konce, odsekává zbytečnosti, přidává pár zajímavých hravých prvků a více zdůrazňuje vývoj postav. Fanoušky filmu může proto kniha trochu zklamat.

Na místě není ani Gaimanovo prohlášení, že jde o pohádku pro dospělé. Kromě jedné peprné scény, při níž byl počat hlavní hrdina, jsem nenašel nic moc jiného dospěláckého. Snad jen krvavý rituál s hlavou jednorožce, který by asi dnešní zhýčkané děti trochu šokoval, ale vsadil bych se, že kdybych náhodně píchnul prst do knihy s pohádkami bratří Grimmů, najdu mnohem drsnější scénu.

Jinak příběh hezky odsýpá hlavně díky Gaimanovu plynulému jazyku a spádu děje, jakmile Tristran vstoupí do Férie. Drží se ale jinak klasického schématu o dobrodružné výpravě, těží z již vymyšleného a vyvrátí možná tak dvě klisché.

Nádherné ilustrace Charlese Vesse a luxusní zpracování knihy v pevné vazbě s přebalem vytahují tuhle celkem průměrnou novelu o pár stupňů výš. Takovou krásku prostě chcete mít v knihovně a občas si jen tak procházet obrázky kouzelné Férie. Dojem sráží řada překlepů a gramatických chyb v textu a možná trochu nudný font - ten ale berte jako čistě subjektivní dojem.

Verdikt

Hvězdný prach je jednou z prvních novel Neila Gaimana a je to celkem znát. Nápaditý svět a napínavý příběh občas zabíjí jeho někdejší styl psaní. I tak se ale jedná o zábavnou fantasy výpravu do magických světů, které jsou autorovi velmi blízké. Knihu navíc povyšují krásné, pohádkové kresby Charlese Vesse a luxusní zpracování knihy. Jen v té redakci mohli dávat víc pozor.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku