Nejlepší komiksy roku 2018

8. ledna 2019 Morzael Diskuze (0)
Nejlepší komiksy roku 2018

Rok 2018 je už pár dnů za námi a všechny cool komiksácké weby, youtube kanály, blogísky, instagramové profily a Walome dělají svoje TOPky uplynulého roku. I my jsme pocítili to nutkání vyjádřit svůj názor na to, co bylo nejlepší, a tak si pro vás každý z nás připravil svůj nabušený výběr. Pohybujeme se pouze v překladových komiksech, ale přihodili jsme i něco ze zahraničí pro mlsnější jazyky. Tak ať se líbí a dejte nám vědět, kdo se vám nejvíc trefil do vkusu.

Knihy Dobrovský

Morzael

Goon - Eric Powell

No jo, pořád mě to baví. Eric Powell je prostě zábavný vypravěč a člověk se chce občas hlavně pobavit, aniž by z něj autor dělal debila. Plus se na to i pěkně kouká. Série o nabouchaném vymahači výpalného a jeho buranském kámošovi, kteří chrání svoje město před zombie, vlkodlaky a temnými mágy nám sice trochu potemněla, ale tím líp! Goon se tak ze série o epizodních eskapádách jedné obskurní dvojice posunul k hořkosladké příběhově vypjaté sáze. Skvělost.

Gotham Central - Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark

Ed Brubaker je mistrem krimi příběhů. Nejde ani tak o originální zápletky, ale o neskutečně živé postavy a svět, který tvoří. Spolupráce s Gregem Ruckou a Michaelem Larkem mu v tomhle evidentně svědčí a díky tomu společně vytvořili sérii, ve které Gotham City i se všemi svými hrdiny a padouchy ožívá před očima. Na superhrdiny už nejsem, ale tuhle špinavou kriminálku z ulic Gothamu jsem si užil jako máloco.

Prsten Nibelungův - Philip Craig Russell

Opus magnum Philipa Craiga Russella. Jeho kresbu určitě znáte ze Sandmana, Lucifera nebo třeba Knihy hřbitovní. Fantasy výjevy jsou jeho denní chleba a v komiksové branži byste ho proto mohli označit skoro za čaroděje lvl 99. A tenhle komiks za jeho ultimátní kouzlo. Úžasná kresba je pro něj už samozřejmostí, ale genialitu díla oceníte hlavně při zkoumání, jak Russell příběh skládá a tvoří atmosféru. Tahle kniha vám prostě otevře bránu do jiného dimenze. Já osobně jsem si slovo epické za rok 2018 vyhradil čistě pro tenhle macatý komiks.

Sága - Brian Vaughan, Fiona Staples

Nezmínit v nějaké bilanční topce Ságu je na pováženou. Tahle emočně hutná, neskutečně zábavná, roztomilá, děsivá, sexy, nápaditá série patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co u nás seženete. Vesmírné putování s rodinou vyvrhelů vás prostě vezme za srdce a už nepustí. Jo a taky vám to srdce párkrát pěkně zláme.

Svatá Barbora - Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Marek Pokorný

Nebýt Sester Dietlových, tak by za mě Svatá Barbora těžko hledala na českém komiksové trhu konkurenci. Převyprávění až neuvěřitelné Kuřimské kauzy do komiksového média v podání Marka Pokorného je za mě skvělou ukázkou toho, co komiks odkáže. Marek se v kresbě inspiroval průkopníky komiksového média jako třeba Chris Ware. Využívá tak k naraci schémata a infografiky a téměř až kolážově střádá panely na stránku. Připočtěte scénáristické mazáctví Vojty Maška a práci s jazykem Marka Šindelky a není o čem. Svatá Barbora dokazuje, že i v naší skromné zemičce se dají tvořit světové komiksy.

+Mister Miracle - Tom King, Mitch Gerads

Jak jsem psal o pár řádků výše, superhrdinský komiks mě už moc nebere. A proto je můj TOP zahraniční komiks za minulý rok superhrdinský. Tom King a Mitch Gerads totiž vykouzlili něco naprosto neuvěřitelného. Tohle je šáhlost level Grant Morrison, ale zároveň je to lidské, emotivní, vtipné a promyšlené. Milostný dopis New Gods od Jacka Kirbyho. V tomhle komiksu jsem viděl pár mých možná nejoblíbenějších komiksových sekvencí vůbec. K tomu ten glitch efekt v panelech, klasická devípanelovka, opakování motivů a komentáře vypravěče… tohle není jen čtení, to je zážitek. Darkseid is.

jardoom

Rebirth - Geoff Johns, Gary Frank

Velice nerad v Topkovém článku zmiňuji superhrdinský mainstream, ale pokud bych měl, musím se přimluvit za Rebirth – Znovuzrození. Právě jsem to schytal letícím vejcem, rajče se mi rozpláclo o ksicht, ale nechte mě mluvit prosím. Rebirth jako takový nepřinesl nic, co by si každý z vás musel nutně přečíst, určitě ale několik svazků překvapilo a když bych měl jmenovat které, budou to první svazky Flashe a Green Arrowa, které svou kvalitou velmi převyšují zbytek vydaných komiksů z této série.

Skrýš - Masasmi Kakizaki

Páni lidi, tuhle hororovou mangu jsem přečetl na jeden nádech a tímhle tempem jsem teda už dlouho nic nepřečetl. Skvělá a opravdu velmi atmosférická vyvražďovačka, která, pokud jste fanoušek hororu či mangy, vám nedovolí knihu zavřít dříve, než ji dočtete. Pokud si nějaká manga právem zaslouží místo v Topkovém souhrnu, je to rozhodně Skrýš.

Baltimore - Mike Mignola, Christopher Golden, Ben Stenbeck

Ohlédnutí za rokem 2018 bez Mika Mignoly? To bych nebyl já. Baltimore si zde velmi dobře proráží cestu a myslím, že pokud někoho mrzí ukončení hlavní série Hellboye, tak by se měl začíst do Baltimoru a rázem ho smutek opustí. Možná ta bolest v srdcích neustane úplně, ale věřím, že Mignola s Goldenem píší skvělé věci, kterým Ben Stenbeck vdechne život. Pokud máte rádi upíry, horory, Mignolův osobitý styl či fantasy plné dobře napsaných postav, určitě po tomhle sáhněte.

Amulet - Kazu Kibuishi

Paseka mi nevědomky udělala obrovskou radost. Když tohle nakladatelství oznámilo, že vydá Amulet, vůbec jsem to neregistroval a nevěnoval jsem tomu přílišnou pozornost. Každopádně jakmile jsem knihu držel v ruce, nemohl jsem jinak a okamžitě jsem oba svazky musel mít. Sérii jsem si zamiloval, obě knihy přečetl téměř najednou, a hlavně jsem si to za pár týdnu přečetl znovu, což se mi u mnoha titulů z minulého roku nestalo.

Pochmurný kraj - Cullen Bunn, Tyler Crook

Horory jsou něco, co já prostě můžu. Dopřávám si je jak díky filmům, tak formou slova psaného i malovaného. Pochmurný kraj je přesně ten typ hororu, který by si český čtenář měl přečíst. Tuhle sérii už znám dlouho, protože jsem to začal číst v originálu, a když tohle začalo vydávat Comics Centrum, byl jsem si jist, že je to pro tuzemské čtenáře dobrá zpráva. Já čtu dále v originálu, a kupuji i v češtině, rád totiž porovnávám a sleduji, kam se série posouvá. Rozhodně vás čekají velké věci.

+Dark Ark - Cullen Bunn, Juan Doe

Pokud bych se měl zamyslet nad zahraničním počinem, který mi v minulém roce udělal radost, přemýšlel bych hodně dlouho. Vyšlo hodně dobrých věcí, které stojí za zmínku. Mohl bych mluvit o Kostějově komiksu či jiných částech z Mignolaverse, mohl bych zmínit nového Supermana, který konečně za něco stojí, nebo třeba Venomized od Marvelu. Nicméně tyhle mainstreamové záležitosti si umí dohledat každý sám a jsou všeobecně dost vidět. Proto dávám svůj hlas sérii Dark Ark, kterou píše Cullen Bunn, autor Pochmurného kraje.

Série začala vycházet sešitově už v roce 2017, první svázaná kniha vyšla minulý rok a já jsem rád, že jsem se nechal zlákat. Příjemný mix fantasy a hororu, hezky napsané postavy, děj je lákavý a hrdiny i záporáky líčí velmi zajímavě. Navíc to má celkem dobrý vizuál, který občas působí přeplácaně, ale i tak se dá říct, že může oslnit.

Radek Bouřil

Svět Edeny - Moebius

Epochální práce Jean Girauda o opuštění monotónní, od duše oproštěné existence a o tom, jak se opět stát člověkem. Kdo Moebia zná, tak ho asi nepřekvapí, že klíčem k nalezení původní podstaty člověka, znovunastolení rovnováhy s přírodou a znovuobjevení sexuality je láska. Co asi tak jinýho žejo! Argo se poslední dobou velkoryse pustilo do krásnejch děl francouzskýho komiksu a sám sem zvědavej, jak dlouho jim to půjde. Doufám, že aspoň chvíli. Nejvíc mě mrzí to, že jsem prošvihnul limitovanou edici.

Netvora – Marjorine Liu, Sana Takeda

Pro co nemám slabost, je určitě manga. Zato kolena se mi rozklepou vždycky, když slyšim Image Comics. Na můj vkus to CREW trochu přepískla s Rat Queens, kde se mi roztřepal i žaludek, ale s Netvorou se to povedlo hned na první dobrou. Dlouhou dobu jsem nebyl takhle paf z něčeho, co není kreslený rukou. Kreslířka Sana Takeda opravdu válí. Mimo jiné držitel Eisnera jak za 2017, tak i za 2018.

Legendy o Myší hlídce – David Petersen feat. všichni

Myší hlídka mě uchvátila už od prvního svazku. Věděl sem, že chce Comics Centrum pustit ven tu variaci na dračák, na kterou jsem už starej, zaneprázdněnuj (ale zase už celkem pěkně tlustej, takže by mě to možná i bavilo) a těšil jsem se, že vedle toho se dostaví další, po Černý sekyře, regulérní knížka. No a pak jsem zjistil, že pan Petersen zatím parchant ještě nic nenapsal. Naštěstí je to filuta, kerej přišel s plánem, že vlastně už nic psát nemusí. Tak zavolal pár svejm kámošům, aby to napsali za něj. Mám rád hostovačky, jiný přístupy v už dobře zaběhlých sériích a tyhle povídkovky, to je přesně vono. Jo a mimochodem…představili byste si někdy, že chmury zbídačený mladík, který pláče nad mrtvou Lenorou a havran mu u toho klepe na okénko, by taky mohl bejt myšák?

Umbrella Academy – Gerard Way, Gabriel Bá

Tak ceněnou Umbrella Academy jsem vzal do ruky s hodně velkym despektem a spíš hlavně proto, abych byl cool, když se vo tom bavěj vostatní u sklenky lahodného drinku Moloko. My Chemical Romance vopravdu sucks donkey balls. Navíc Gerard Way je prostě člověk, kterej svoji dceru pojmenoval Bandit. Přesto, i když je Umbrella Academy vykrádačkou (ale aspoň přiznanou) a pelmelem skorem všeho, co ste kdy četli i viděli, musím přiznat, že to celý velmi dobře drží při sobě a nakonec i ty na první pohled prvoplánový postavy začnou žít trochu volněji mimo ten nastavenej rámec „podívejte, kolik si toho pamatuju z dětství a budete to milovat taky, až si na všechno díky mě vzpomenete.“

Američtí bohové – Neil Gaiman, Phillip Craig Russel

Jak jsem prve litoval toho, že jsem Svět Edeny nesehnal v limitce, tak v tomto případě jsem byl ze stejného výsledku naprosto nadšenej. Normální vobálka se mi líbí mnohem víc. Říkat něco vo příběhu Americkejch bohů by bylo dost zbytečný, i samotná adaptace mi přijde celkem strojově dělaná. Jako člověk s celkem mizernou představivostí, kterej už beletrii víceméně nečte, dokážu vocenit, když mi někdo ukáže, jak by co asi mělo vypadat. No a tady díky tomu sem mohl vidět, jaká je Zorja Polunočnaja. A je přesně tak éterická a křehká, jak bych si představoval, kdybych měl představivost.

S4TW

Skalpy 9: Zatni pěsti - Jason Aaron, R. M. Guéra

Tady není o čem, tohle je nejlepší série, která u nás vychází a já Skalpy budu házet do všech topek, kam to půjde. Za mě se jedná o definici dokonalého komiksu. Scénář, kresba, barvy, postavy, nápady a především epický konec. Kdybych si měl vzít jedinou komiksovou sérii na pustý ostrov, tak to budou... Skalpy.

Nejmocnější hrdinové Marvelu #041: Elektra - Frank Miller, Klaus Janson

Frank Miller a série Daredevil z osmedesátých let, to je geniální spojení. Jedná se dost požná o to nejlepší, co osmdesátá léta v superhrdinském komiksu nabízela (a v komiksu obecně). Tahle kniha má vrchol v čísle 181, což je přesně ten sešit, který chcete mít zarámovaný ve svém pokoji na speciálním místě.

Živí mrtví #26: Volání do zbraně - Robert Kirkman, Charlie Adlard

Mám dvě česky vycházející série, které miluji. Jednou jsou Skalpy a to druhou Živí mrtví. Tahle série mě baví již neuvěřitelných 15 knih (nečtu od první). Pořád mě něčím překvapuje a pořád si myslím, že se jedná o výborný komiks. Opět to táhnou především skvěle napsané postavy a vztahy mezi nimi. Tenhle konkrétní díl je vostrej jako žiletka. A zase to finále? Wow!

Nejmocnější hrdinové Marvelu #043: Moon Knight - Warren Ellis, Don Perlin, Doug Moench

Jeden z nejlepších, možná ten úplně nejlepší, akční komiks, jaký jsem kdy četl. Tohle má neskutečné tempo a komiks se čte jedna radost. Scénky jsou nakresleny tak, že máte pocit, jakoby jste seděli v kině a koukali na ten nejdražší biják. Vynikající příklad toho, že i málo slov dokáže říct výborný příběh.

Grandville #04: Noël - Bryan Talbot

Nejlepší díl této série. Je to narvané odkazy na problematiku sektářství, náboženství a nacionalismu. Řeší se zde problémy jako je rasismus, kult osobnosti či manipulace mas. Navíc je to vše v krásném fantasy světě, takže máte pocit, že čtete téměř pohádkové dílo, ovšem psáno velmi vážně a pro vyspělé čtenáře. Je to zábavné, chytré, chytlavé a jsou tam zvířátka.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku