Skalpy 09: Zatni pěsti

8. prosince 2018 S4TW Diskuze (0)

V jednom sešitu SKALPů je víc příběhu a geniality, než ve většině komiksů za celý rok.

Skalpy 09: Zatni pěsti

Hele, je to blbý pořád dokola opakovat, jak je tahle série skvělá, parádní a nejlepší? Ale co vám mám furt vtloukat do hlav, když tomu tak skutečně je a s každým dalším dílem mě mistr Aaron uzemní? Tenhle díl totiž začíná hodně zostra, ale ještě masakrózněji končí! Člověk po dočtení zůstane jen sedět s hubou dokořán…

Knihy Dobrovský

„V jednom sešitu SKALPů je víc příběhu a geniality než ve většině komiksů za celý rok.“ Tohle je prohlášení IGN, pod kterým se mohu s čistým svědomím podepsat. Já bych ještě dodal, že je tam tolik špinavosti, brutality, zločinnosti, prachu a špíny, že by se vám z toho normálně slušně hnul žaludek, kdyby to nebylo tak úžasně napsané, že vlastně převládá jen pocit úžasné čtivosti.

Pánové a Spider-Bate, já vím, že s těmi pozitivy a chvalozpěvy mohu být u recenzí Skalpů možná až moc otravný, ale četli jste to? Máte snad pocit, že je na tom něco nezaslouženého a že mohu tvrdit něco jiného? Osobně jsem navíc myslel, že vrchol série přišel někde mezi 6. až 8. díle a že je to nejspíš něco nepřekonatelného, no, tak jsem se zase jednou zmýlil.

Tohle prohlášení tu již nejspíš také padlo aspoň třikrát, ale tohle je opravdu nejlepší díl, jaký v sérii zatím byl a jestli bude finále takové, jak naznačuje konec knihy, tak bych potřeboval rozšířit bodovací škálu.

Jak jsem již zmiňoval, tak kniha začíná pěkně zostra. První sešit je takový bonusový a svým způsobem nás lehce připravuje na závěr knihy. Je nám ukázáno to, jak fungovala skalpování a to pěkně dekadentně a zblízka. Je to smutné, je to brutální, ale jsou to prostě Skalpy. No husina mi naskočila hned v 50. sešitě, ale to jsem ještě netušil, co přijde.

Nevím, kolik lidí to má stejně, ale u mě většinou vítězí série, které mají výborně napsané a podané postavy. A Skalpy jsou v tomto směru dalším skvělým úkazem. Vy ve směs budete všechny nenávidět a milovat zároveň. Není zde snad postava, kterou by jste v reálném světě nepovažovali za odpad společnosti (jediná výjimka, která mě napadá je Volný pád), ale zároveň všechny ty postavy hrozně žerete.

Mezilidská dramata vrcholí právě v tomto čísle. Postupně se tu rozuzluje trojúhelník Rudá Vrána – Dash – Šunka. A je to skutečný masakr (doslova a do písmene). Jako to finálové vyústění patří mezi nejlepší okamžiky celé série, ale nemá cenu tu zbytečně spoilovat.

Ale samozřejmě do toho všeho mají co promlouvat další, jako je třeba Nitz či Ten, který chytá. A to jsou jen ty nejdůležitější, komiks již tradičně obsahuje několik menších dramat, ale o nic méně silnějších.

Chválit bych tu mohl do aleluja, ale něco si musím nechat i pro závěrečný díl. Rád bych ještě zmínil výbornou Guérovu kresbu, neskutečně atmosférická. Trochu skřípala ve finálním souboji, kde už byla dost nepřehledná, ale třeba by to dost zachránil větší formát. Ha, ale vem to čert, tahle kniha je neskutečná paráda a takhle by měl vypadat komiks pro dospělé, tečka.

Verdikt

Upřímně řečeno, já jsem ještě nikdy nic lepšího od komiksu nedostal, než mi nabídlo těchto konkrétních cca. 140 stran. Je to nejen orgasmus z úžasně osobité kresby, ale především z vynikajícího scénáře. Není třeba říkat víc, tohle je vrchol, jakého u nás může čtenář komiksů dosáhnout.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku