Nejmocnější hrdinové Marvelu 059: Winter Soldier

17. prosince 2018 Elhonzo Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 059: Winter Soldier

Jak se daří nejlepšímu kámošovi Captaina Americy, když si jede po své sólo komiksové dráze? No určitě ne špatně.

Knihy Dobrovský

Tenhle komiks vzal velmi jednoduchou myšlenku, která podle mě do dnešního dne nebyla dostatečně prozkoumána. Co sakra Bucky Barnes dělal ty dlouhé roky, když byl zabiják sloužící matičce Rusi? Pokud vás to navnadilo, tak alespoň o jednom takovém dobrodružství se tady dočtete.

Na začátku komiksu nás sice ještě čeká jeden příběh ze série Captain America, kde se Bucky jako Winter Soldier poprvé v moderní době ukázal, ale upřímně vám jako info k postavě nedá prakticky nic. Bucky se tam vyskytuje sporadicky a je to pořád ještě ten bubák ve stínech, o kterém nevíme co je zač.

Navíc se jedná o sešit, který u nás vyšel už ve dvou jiných komiksech. Daleko lepší volba by podle mě bylo číslo jedenácté, kde se Stevovi dostane do ruky složka s programem Winter Soldiera a čtenář má možnost dozvědět se celý tragický proces, kterým si Bucky musel projít. Ale aspoň celý sešit mistrně nakreslil Steve Epting, takže to je určitě malé plus.

No a přejděme k hlavnímu chodu tedy komiksu Winter Soldier Bitter March, nebo Ledové Jaro chcete-li. Hlavním hrdinou překvapivě není Winter Soldier ale agent S.H.I.E.L.D.u Ran Shen. Ten se objevoval i v tehdy aktuální sérii Captain America, kterou také psal Rick Remender, takže tady mu chytře dělá back story.

Příběh nás přivádí do 60.let a Ran musí spolu s Nickem Furym infiltrovat hrad Hydry a zachránit dva bývalé nacistické vědce. V celku jednoduchá zápletka a mise. Nesměl by se však do celé situace připlést tajemný útočník o kterém špionážní služby mluví pouze šeptem a přezdívají ho Winter Soldier.

Postava Winter Soldiera je drtivou většinu komiksu prezentována jako nezastavitelný terminátor s kterým má hlavní hrdina jen velmi malou šanci si poradit.  Jako příběhový nástroj funguje ale dokonale. Do detailu příběhu už moc zabíhat nebudu, ale jeden dva zvraty tam na vás ještě čekají.

Remender u mě nikdy nebyl žádné velké eso a jeho komiksy mi vždycky přišly buď hodně fajn a nebo jsem se musel nutit, abych se sešitem prokousal k dalšímu. Tady se naštěstí jedná o první kategorii. Příběh je akční, má fajn dialogy a protáhne nás spoustou zajímavých míst. Nejedná se určitě o žádné terno které by nějak překopalo nebo obohatilo historii Buckyho postavy, ale jak jsem říkal je fajn se dozvědět o nějaké té misi kterou pro Red Room plnil.

Výtvarnou stránku má na triku Roland Boschi a upřímně si ho z ničeho moc nepamatuji. Chvilku trvá než si na jeho kresbu zvyknete. Obzvláště pokud vás navnadila stylová obálka od Andrewa Robinsona. Ale někde v půlce prvního sešitu jsem mu přišel na chuť a i když mě jako nejlepší popis pořád napadá „horší Chris Samnee“ tak je jeho kresba hodně fajn. Musí se mu nechat že bojové scény jsou správně drsné a honičky zase pěkně dynamické.

Verdikt

Pokud máte chuť na stylový špionážní thriller, který je takovým moderním pokračováním Sterankovo S.H.I.E.L.D.u , tak po Ledovém jaru určitě šáhněte. Jako bonus získáte pohled na jednu z mnoha misí, které Winter Soldier musel zažít. To vše za podpory fajn příběhu a kresby.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti

Najdete nás na Facebooku