Punisher MAX 01: Kingpin

4. prosince 2018 Radek Bouřil Diskuze (0)
Punisher MAX 01: Kingpin

„Sláva! Vrací se Punisher! Ještě další dvě a budu mít v polici všech třináct. Po takovejch letech!“

Taky se vám něco podobnýho honilo hlavou, když jste zaregistrovali, že BB art pouští další knížku o Franku Castleovi a taky vám hned něco nesedělo?

„Tak moment…Kingpin? A píše to Jason Aaron? Co to je za blbost, vždyť po Valley Forge, Valley Forge měl přijít Girls in White Dresses.“

Knihy Dobrovský

Tak tímhle super vtipným úvodem jsem nakousl velký překvapení, který nám, fandům Punishera, nakladatelství BB art na listopad připravilo. To si, po vydání Vdov, vzalo neočekávanou pauzičku a pak nám zničehonic minulej rok naservírovalo Dlouhou chladnou tmu a poslední příspěvek Gartha Ennise v sérii, už zmiňované, Valley Forge, Valley Forge. Z toho jsem byl vopravdu nadšenej. Moc dobře vím, co je BB art vobčas se svejma sériema schopný provést.

Takže místo pokračování v podobě Dívek v bílém (vlastní překlad), které psal Gregg Hurwitz a kreslil další nováček série Laurence Campbell BB art nastartovalo paralelně další svojí Punisherovskou sérii v MAX imprintu.

Smyslu moc nerozumím a celkem se obávám, aby se původní série nezasekla tři knížky před finálem.

Kingpin na události předchozí série navazuje. Sympaťáky Nickyho Cavellu a Barracudu zmiňujou ty fakt už poslední bossové italský mafie, co v New Yorku po snižování stavů v podání našeho hrdiny ještě zbyli. A překvapivě přicházejí s dalším, teď už zaručeným způsobem, jak se dostat Frankovi na kobylku.

Pan jednovokej Rigoletto navrhuje, vytvořit fiktivního šéfa podsvětí Kingpina, kterého pak bude, jako blud, Punisher honit, tak dlouho, až se dostane do rukou mafiánskej zabijáků. A přesně v tenhle moment vchází na scénu náš starý známý Wilson Fisk a padá jedno velký tabu.

To tabu spočívalo v tom, že v MAX Punisherovi se neobjevujou žádný postavy (s vyjímkou sidekicka Micra) z běžnýho Marvel Universe. Takže to znamená žádnej Hammerhead, žádnej The Hood, žádnej Rusák a rozhodně ne žádnej Kingpin.

Tadle skutečnost dělala z původní Punisher MAX série důvod, proč jsem ještě četl poslední svojí marvelovku. Žádný točení se v kruhu ve stokrát přehranej scénářích. Jasně, Garth Ennis nevytvořil žádný mistrovský dílo. Ale na pozadí všech knížek o superhrdinech, kde je ve většině případů hnacím motorem celýho děje osobní vendeta, si tenhle žánrově dobře udělanej Punisher aspoň na nic nehrál.

Nedávno jsem někde četl o Jasonovi Aaronovi, že je nejlepší současnej komiksovej scénárista. Chlápek, kterej stojí za Skalpama převzal od Ennise pomyslný žezlo (i přesto, že jím nebyla minulá série dokončená) i jeho dvorního kreslíře, nedávno zesnulýho Stevea Dillona, si to podle mě nezaslouží.

Osobně si myslím, že by měl patřit do skvělý generace právě Ennise, Marka Millara nebo Briana Azzarella, který jsou úplně úžasný, ale po nějakým čase se spíš začli točit v kruhu. V novým Punisherovi vlastně nic novýho nenajdete, abych zase nebyl tak namistrovaně přísnej, tak je nutný si přiznat, že nic novýho Garth Ennis nepředvedl ani, když s Punisherem začínal.

Ve zkratce jde o Kingpinův origin. O tom, jak se z chiméry stane člověk, s absolutní vůlí, nezkrotnejma ambicema, nervama ze železa a fakt velkou prdelí.

A jestli znáte Skalpy a četli ste Muže hněvu, tak víte, že Aaron se taky moc rád pohybuje za hranou a k tomu si nemohl vybrat žádnýho lepšího parťáka, než doyena úchylnejch a násilnejch komiksů, spolutvůrce legendárního Preachera, Stevea Dillona.

Asi si vodpustím podobný kecy jako „…práci Dillona prostě buď milujete anebo nesnášíte.“ a řeknu, že účast Dillona na týhle sérii je zatím to nejlepší, co může sama nabídnout.

Verdikt

Knížka se špatně hodnotí někomu, kdo čekal na něco úplně jinýho. Nenašel jsem tam moc momentů, který by mě pobavily. Pár zajímavejch momentů se tam samozřejmě najde, jako je třeba Amišskej zabiják nebo pidlovokej gangster, ale to mi příjde málo. Zachraňuje to Steve Dillon. Toho člověka budu zbožňovat i kdyby nakreslil jen domeček jedním tahem. Vždyť vymyslel nejlepšího superhrdinu všech dob…Psovařiče.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti

Najdete nás na Facebooku