Modrá Crew 09: Orbital 1-2

4. prosince 2018 jardoom Diskuze (0)
Modrá Crew 09: Orbital 1-2

Nejlepší komiksy jsou ty, od kterých nic nečekáte. Nový koncept Modré Crwe nám nyní dopřává již devátou knihu a já musím říct, že prozatím vše, co v této sérii vyšlo, se mi moc líbilo. Stejné je to tedy i s vesmírným Orbitalem, který jsem nejdříve v řadách Modré Crwe opravdu nechtěl ale nyní jsem za něj moc rád.

Knihy Dobrovský

Redakce Crwe již chtěla Orbital vydat dříve, ale hlasování dopadlo jinak a tak se tento skvost odsunul na dobu neurčitou. Za skvost jsem jej tehdy ale něměl, protože jsem měl k francouzskému scifi komiksu veliký odpor. Nejdříve jsem totiž Orbital vidět nechtěl a to proto, že francouzské komiksové scifi mě už jednou zklamalo (Valerian).

Mé předsudky ale byly zbytečné, autor scénáře je Belgičan a z Francie pochází kreslíř, tohle ale samozřejmě vůbec neurčuje to, jaký komiks bude a moje škatulkování bylo zbytečné. Tohle jsou samozřejmě ale detaily, protože ať už komiks stvořil kdokoliv, může být na sebe právem hrdý.

Doufám, že v rámci Modré Crwe se dočkáme všeho, co zatím tato série nabízí, protože tato první dvojkniha působí jako jakýsi trailer. V podstatě vás seznamuje s hrdiny, záporáky i vedlejšími postavami, ale vy citíte, že je toho daleko více k objevování.

Jste prostě vhozeni přímo do děje, takže žádný pomalý rozjezd, žádné vysvětlení, prostě čti a zorientuj se pomocí toho, co přečteš. Ke všem věcem se prostě časem dopracuješ. Možná je to malinko složitější začátek série, ale ono se to prostě rozjede a čím dřív se v tom zorientujete a pochopíte kdo je kdo a co tam chce, tak tím dřív vám to začne dávat smysl.

Svět Orbitalu je obrovský a já si užíval jak scénář, tak příběhovou linii a vývoj jednotlivých postav. Bohužel právě postavy jsou tím, co vás zaujme nejméně, ale to jen proto, že během těch pár stran si k nim nedokážete vybudovat bližší vztah. K tomu potřebujete další čtení, protože postavy nejsou vůbec jednoduché a dávají vám to najevo.

Nejdřív se sice zdá, že vše potřebné dostanete v rámci první knihy, protože je šíleně moc užvaněná, nicméně na konci svazku chcete otáčet další a další strany, jenže ty bohužel došly. Příběh krásně představuje Runbergův svět, který mi přišel velmi povědomý. Jenomže v anotaci zmiňovaný Mass Effect je jen jakousi alternativou. 

Herní svět Mass Effectu miluji a strávil jsem v něm nespočet hodin. Díky Orbitalu mohu hledět do podobného světa i na papíře a za to jsem moc vděčný jak autorům svazku, tak redakci Crwe, která jej vydala.

Kresba je případ sám o sobě. Je osobitá, naprosto jiná, než to, co si pod pojmem scifi můžete představit a přesto skvěle sekunduje jak scénáři, tak jeho tempu. Toto dílo je prostě dalším adeptem na pevnou vazbu, stejně jako jsem to říkal u fantasy série Ekho.

Bohužel, právě díky tomu, že tato díla vyšla již v rámci Modré Crwe, tedy projektu, který tak tak zalepí sám sebe, nejspíš takové krasavice v pevné vázance neuvidíme. Možná jsem jeden z mála, kdo kvality Orbitalu vnímá, nicméně tento komiks si prostě zaslouží vychválit do nebes.

Verdikt

Nudit se u něj rozhodně nebudete. Je to malinko složitější dílo, které prvních pár stran působí otravně. Dejte tomu šanci, začtěte se a uvidíte, že tohle je něco, co bude v knihovně ležet vedle vašich nejoblíbenějších titulů

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti

Najdete nás na Facebooku