Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 03: Červené maso

3. prosince 2018 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 03: Červené maso

Předchozí díl se poměrně značně nepovedl a tak jsem k dalšímu pokračování přistupoval s nemalými obavami. Kdysi jsem se na postavu Harley Quinn velmi těšil, postupem času jsem jí začal být přehlcený a poslední komiksy s ní už mě vysloveně nebavily. Když máte v hlavě tohle všechno, tak pozitivní přístup k novému číslu je těžký. Nicméně mohu hned z kraje říct, že bych flintu do žita tak úplně ještě neházel...

Knihy Dobrovský

První velkou novinkou, za mě nesmírně pozitivní, je, že má série Harley Quinn konečně pořádnější a zajímavější příběh. Hurá. Navíc se toho autoři vůbec nebáli a hned rozjeli několik příběhových linek. Pokud špatně nepočítám, tak se jedná hned o čtyři - navíc jsou všechny poměrně významné a některé dokonce velmi dobré.

Harley se tu střetává s nějakým magorem s podzemní říše, který chce (jak jinak) dobýt svět. Na pomoc přichází i Power Girl. Tuto zápletku považuji za nejslabší, nicméně pár fajn sexistických vtípečků tu bylo. Navíc tu byla pěkně ukázána absurdita toho, jak chtějí vždy všichni padouši dobýt svět, ačkoliv vlastně neví proč a k čemu jim to bude. 

Druhá, a za mě suverénně nejlepší, zápletka se týkala odklízení bezdomovců z New Yorku. Když tomu připočteme kanibaly, tak máme opravdu obskurní zápletku. Nicméně tento příběh měl až překvapivou hloubku, i když se pořád konečky svých prstů držel na té humorné vlně. Tohle mělo zatím asi největší morální přesah, možná pro někoho vyplynulo i nějaké poučení, co jsem u Harley Quinn od dvojice Connerová & Palmiotti viděl. 

Celé to bylo navíc pěkně temně laděné, bylo to dost drsné, brutální a temné. Kdyby udržel komiks po celou dobu takto vysoko posazenou laťku, tak bych s čistým svědomím mohl prohlásit, že se série během jedné knihy vyšvihla do výšin mého žebříčku. Bohužel až tak skvěle to celé nedopadlo.

Třetí zápletka se týká hrdinky (asi), která přichází z budoucnosti, aby zabila vraha Batmana (hádejte, kdo to údajně má být). Nejzajímavější na této části je sledovat futuristický design Gothamu. Až si říkám, že nějaký výlet do budoucnosti by této sérii nemusel vůbec uškodit. 

Poslední se týká opět někoho, kdo má spadenou na Harley a chce jí dostat pod drn. Tento případ je horší v tom, že chce odpravit i milého slečny Quinzelové. Poslední dvě zápletky jsou víceméně pořád rozehrané a s největší pravděpodobností nás jejich rozuzlení čeká v příštím čísle.

Rád bych ještě vyzdvihl, že všechny příběhy jsou vyprávěny víceméně naráz, jsou nám podávány po dávkách, což má výborný efekt na tempo celé knihy. Když vás náhodou nějaká část trochu nudí, tak nemusíte zoufat. Tenhle styl sérii hodně prospívá a já doufám, že autoři u toho vydrží a mají v zásobě ještě pár takových příběhu, jaký byl ten s kanibaly.

Ačkoliv tato série není úplně můj šálek humoru, tak se našlo pár vtipných momentů. Kniha je navíc poměrně našláplá suprovou akcí, nechybí ani ta vyloženě nejbrutálnější a nejkrvavější, jakou si v takto mainstreamovém komiksu můžeme představit. Navíc je to celé podpořeno výbornou kresbou, především tou od Timmse (škoda, že mu do toho pořád hrabe nějaký host). Nemohu říct ještě: "výborně Harley", ale určitě jsi na dobré cestě...

 

Verdikt

Po nejhorším zážitku, jaký jsem s Harley v minulém čísle prožil, se opět vracíme do kolejí, které vypadají pozitivněji. Ač je tento díl plný negativních zážitků, lidské zvrácenosti, brutality, krve, zrady a zločinu, tak po čtenářské stránce se jedná o slušný zážitek. Trochu ubylo absurdního humoru a přiostřilo se v závažnějších tématech (viz. díl s kanibaly), nicméně nebojte, pořád vás čekají krkolomné hlášky, sexistický humor a brutální akční bitky. Je to dobré, ale snad nejsme na houpačce a příští díl bude minimálně stejně kvalitní.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku