Overwatch - Antologie 1

před týdnem jardoom Diskuze (0) 1 palec
Overwatch - Antologie 1

Literatura podle videoherních světů je něčím, co jsem vždy vyhledával a velmi rád jsem se do ni začítal. Co se komiksu týče, vznikla už pěkná várka videoherních adaptací, ze kterých si může spotřebitel vybírat ale naše komiksové políčko se v tomto žánru teprve rozrůstá.

Je proto škoda, že když už tady něco dostaneme, je to zrovna Overwatch, který sice jako hra válí, ale jeho komiksové kvality zůstávají daleko za  hrou.

Vždy se počítá s tím, že pokud rozečítáte komiksovou či jinou adaptaci videohry, je zapotřebí mít alespoň základní znalosti hry. Pokud ji nemáte, dost možná neobjevíte vše, co autor do díla schoval a možná vám nedojde mnoho souvislostí.

Jenomže v případu Overwatche si, jako vášnivý hráč hry, stejně nemůžu pomoci a musím říct, že ačkoliv znalost hry mám, znám postavy, prostředí, jejich původ i historii řekněme, tak tento komiks nepracuje téměř s ničím, co ze hry znáte.

Samotné dílo je sice hezky vizuálně zpracováno a hodně věrně napodobuje hru samotnou, po příběhové stránce ale určitě naráží snad na vše, na co narazit mohl. Jedná se o krátké příběhy jednotlivých hratelných postav a tak nemůžeme počítat se žádnou velkolepou akcí, která graduje.

Akční tohle dílo je, jenže to je tak všechno. Od veleúspěšné videoherní série se prostě čeká více, než béčkové scifi, jenž láká jen hezkou kresbou. Vizuál je hodně povedený a to je také přednost samotné hry. Tak jako tak, tahle kresba není ničím novým a tak v globálu z komiksu citíte tuctovost a odnášíte si podprůměrný zážitek.

Trochu se bojím, že tohle si koupí jen fanoušek videohry, který to ohodnotí jako průměr a pokud si to koupí někdo, kdo sérii nezná, tak nejspíš knihu nedočte. Svazek totiž nenabízí nic víc, než ty zmíněné krátké příběhy a tak kniha čtenáři nabídne plochý zážitek. Děj je jednoduchý, velmi svižný, řekl bych že až místy uspěchaný a s postavami vlastně ani neseznámí.

Jasně, myšlenka všech literárních projektů, které se točí kolem videoherních značek, počítá se znalostí světa videoher, ale existuje mnoho děl, které si vyšlapávají svou vlastní cestu a neopírají se téměř o nic, co znáte z her.

Přesto tato díla uměla pracovat s historií hry a čtenář který hru znal, cítil v pozadí tu provázanost. Ten kdo neznal si jednoduše odnesl o něco horší zážitek, ale né o moc, protože ona provázanost nebyla zásadní a jen dokreslovala danou atmosféru.

Overwatch ale nešel žádnou z těchto cest, a tak v ruce držíme akční slátaninu, která není vůbec osobní a nemá ani snahu vás přesvědčit, že je tohle něco, co chcete číst znovu.

Verdikt

Pokud měl komiks za úkol rozšířit svět hry, určitě se tak nestalo. Přitom si myslím, že potenciál byl a hype také. Jako antologie to nejspíš funguje, ale tahle značka si zaslouží víc.

4/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 1 palec
RATing autora 25.0%

To se libí - spiderbat

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Sdílet článek

Článek týdne

Punisher MAX 01: Kingpin

Punisher MAX 01: Kingpin

Najdete nás na Facebooku