Bojový anděl Alita 3: Cesta ke svobodě

29. listopadu 2018 jardoom Diskuze (0)
Bojový anděl Alita 3: Cesta ke svobodě

Máme tu tři svazky Ghost in the Shell, kterým nyní konkurují tři svazky Bojového anděla Ality. Já už se mnohokrát vyjádřil k tomu, že na našem tuzemském cyberpunk políčku, je prostě lepší Alita, a neustále mám potřebu je srovnávat, protože příchod GitS byl sice fajn, každopádně pokračování stála za prd. Nicméně u třetí Ality jsem přišel na to, že je srovnávat nemohu.

Knihy Dobrovský

Alita je naprosto jinak napsaná a jediné v čem se s Ghost in the Shell potkávají, jsou emoce. Jasně, je to manga, co asi čekám, ale prostě je to tak. Právě emoce ze střetího svazku Ality přímo srší a to hlavně proto, že se konečně hla z místa, a začíná se něco opravdu velkého dít a hrdinka to prožívá. Narozdíl od Ghost in the Shell dostáváme kontinuitní děj, který v rámci série dáva smysl a který posouvá sérii k lepšímu.

Smysl příběhu a jeho hloubka je něco, co u Ality téměř vždy najdeme. Jenomže čtenář je, po celkem nudném druhém dílu, v útlumu a hodně věcí mu nyní buďto nedochází, nebo si je neumí vybavit a propojit. Alita je dost komplikované dílo, které po čtenáři chce, aby byl ostražitý, aby měl načteno a aby měl vzpomínky čerstvé a byl tak připravený na souvislosti. 

To ale není možné, pokud čtete svazky po půl roce a tak je nutné si to celé zopakovat, což je při bichlích o čtyřista padesáti stranách celkem vopruz. První svazek si určitě užijete a já si jej přečtu zase znovu, ten druhý už mě ale netěší. Nicméně jej číst musím, protože i v tom je hodně důležitých věcí, které při čtení třetího svazku zúročíte.

Alitě fandíte, je to totiž sympatická postava, která je plná emocí a otázek. Z knihy je cítit její chuť "žít", chuť bojovat za svou věc a za každou cenu dosáhnout svého. Jenomže Alita pořád ještě neví, co přesně chce a kam by měla směřovat, což je problém, který se táhne již třetí knihu. Tohle začíná malinko nudit, protože se motáme pořád kolem toho stejného, a jen se střídá zástup problémů, které stojí v cestě k vyvrcholení.

Tentokrát si aspoň užijete akci, protože tenhle svazek je asi nejakčnější ze všech a samotná akce tu dává největší smysl. Občas jsem se v tom všem trochu ztrácel, jelikož se díky akci svazek rozjel a já nestíhal. Nicméně stačí nenechat se strhnout tempem knihy a trochu více kontrolovat to, na co koukáte.

Alita se třetím svazkem vrací na správnou cestu, ze které díky nudnému dílu s Motorballem, sešla. Hrdinka se posunula dál, autor posouvá dále také děj a zápletky, se kterými sice nepracuje úplně ideálně, ale i tak působí celkem kladně.

 

Verdikt

Příběh se vyvíjí slibně. Nás s Alitou čeká ještě nějaké to dostaveníčko, takže doufám, že je vše na dobré cestě a série se nyní nadechla, protože by byla škoda, kdyby příběhu došel dech v tom nejlepším.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti

Najdete nás na Facebooku