Usagi Yojimbo 30: Zloději a špehové

1. prosince 2018 S4TW Diskuze (0)
Usagi Yojimbo 30: Zloději a špehové

Poslední dobou si dělám rád výlety na jeden ostrov. Tento ostrov je opředený jistou dávkou tajemna a záhady, protože má velmi specifickou kulturu, tradice a poměrně dlouhou dobu měl i dosti oddělenou historii. Ano, mluvím o Japonsku, o jehož kultuře toho slyšíme (oproti jiným zemím) poměrně dost, ale stále toho víme hrozně málo. Naštěstí je tu Stan Sakai a jeho Usagi, aby nám tuto kulturu přibližoval.

Knihy Dobrovský

Upřímně jsem moc nečekal, že mi zrovna tato série tak sedne a vždy se k ní budu rád vracet. Na samuraje jsem moc nebyl, Japonsko jsem měl rád asi jako průměrný člověk, navíc ty králíčci a zvířátka, celé to je černobíle, ještě jsem si myslel, že to je nějaká manga či co. No, a podívejte, teď s nadějí vyhlížím každý nový díl.

Asi nemá moc cenu tu opět připomínat, že hlavní příběhová linie se opět nikam neposunula. Je tu vlastně nějaká hlavní linka? Opět se jedná o několik oddělených povídek, které občas spojí nějaká společná postava či dřívější interakce, jinak se dají číst úplně samostatně, vlastně i pořadí je docela jedno. Ono to vlastně vůbec nevadí, protože Stan nejspíš došel k závěru (dosti logickému), že se jedná o jeho nejsilnější disciplínu, tak proč se jí nedržet.

Čím, že je tato série tak silná? Umí chytnout za srdce, potěší a vy to celé čtete s určitou líbezností. Ano, zní to ohraně, skoro jako reklama, ale já to takto u této série skutečně cítím a to se tu vyskytuje nemalé množství násilí. Většina příběhů má perfektní děj, který navíc často vede k nějakému morálnímu poučení, nutno říct, že dosti nenásilně (au, jakože násilí tam je) podanému.

Tentokrát působí kniha daleko více vesele, příjemně, pohádkově. Opět se dozvídáme spoustu nových poznatků z japonské kultury, stylu života a myšlení. Například, že i obyčejný kámen může pro ně být vzácné umění. Ale především mě dostal příběh Smrt čajového mistra, který staví Usagiho do konfliktu s evropskou kulturou. Především je zde po hodně dlouhé době vynikající souboj.

Abych to trochu rozvinul, tak ironicky jsou souboje v této série pro mě to nejslabší, co Usagi nabízí. Jeden je jako druhý, nemá to vůbec dramatickou složku, většinou probíhá ve velkých skupinkách, jsou dosti nepřehledné… Prostě z nich nemám takový ten pocit napětí. Navíc když vidíte jeden takový souboj, pak druhý, pak třetí… a pak čtyřicátý, tak už vás to prostě nemá šanci vůbec chytnout a já to beru jako totální nutnost, co v každém čísle musí být a nějaké se odbyde.

No a pak přijde díl jako Smrt čajového mistra, který nám ukáže, že by to šlo i jinak. Najednou měl souboj absolutní náboj, drama, napětí, hezky se na něj koukalo a byl originální. Bohužel hned další sešitem se vracíme do starých, nudných, soubojových kolejí.

Ono gró tohoto komiksu není v soubojích, ale pořád je to složka, která prostupuje každým sešitem, tak je škoda, že nejsou zajímavější a zábavnější. No, naštěstí to Sakai zachraňuje jinde.

Ještě bych lehce naťuknul kresbu, která byla tentokrát o něco více experimentálnější a je vidět, že autor zkoušel nové věci. Právě díl se “Španělem“ přinesl daleko evropštější styl, který se na pár panelech objevil.

Verdikt

Pořád je to starý dobrý Usagi. Pořád přichází s novými věcmi. Díl si mě získal především díky příběhu o čajovém mistrovi, ale stejně tak vysoce kvalitní jsou i ostatní díly. Ač je kniha plná násilí, tak oplývá velkou dávkou optimismu a dobré nálady. Hezky se to čte, máte u toho příjemný pocit a na chvíli necháte zapomenout na ten šedivý svět za oknem.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti

Najdete nás na Facebooku