Spider-man/Deadpool 2: Bokovky

25. listopadu 2018 S4TW Diskuze (0)
Spider-man/Deadpool 2: Bokovky

Dvě proříznuté huby se vrací ve svém druhém čísle. Pokud bychom sečetli fanoušky Spider-Mana a Deadpoola, tak už se jedná o slušnou komunitu čtenářů. Oba mají něco společného, ale zároveň se jedná o úplně jiné osobnosti, které mají k životu a superhrdinství odlišný přístup. Zajímá vás, když musí spolupracovat či se aspoň trpět (hlavně teda v případě Spideyho)? Tak čtěte tuto sérii.

Knihy Dobrovský

Příběhově se nejedná o žádné ucelené vyprávění, co sešit, to vlastní story, které navíc pokaždé píše a kreslí někdo jiný. Jednou si Deadpool natáčí svůj vlastní film, pak nás čeká výlet do zapomenutého příběhu z let šedesátých (jak jsme zvyklý z Deadpoolovi série i ve vizuálním stylu té doby), pak se dvojice setkává s nějakými kouzelníky (kteří jsou za mořem asi známý), nechybí Vánoční speciál a na konci nás čekají čarodějnice a monstra.

Ano, hádáte správně, jedná se o solidní guláš všeho možného, když ještě přidáte různé scénáristické styly, tak se jedná o velmi pestrou nabídku, kde bohužel dost hapruje i samotná kvalita. Hned úvodní číslo je vskutku velmi slabé a čtenáře hodí do takového toho módu, kdy si říká, po čem to proboha zase sáhl.

Naštěstí se kvalita dost zvedne s oblíbeným retro sešitem (tyto vhledy do minulosti jsem si velmi oblíbil již o samostatné deadpoolovské série). Bohužel pak přijde kouzelník, který je ústřední postavou, ale naneštěstí to i sám píše… Díky bohu závěrečné dva sešity opět kvalitu znatelně pozvedají a úplně poslední sešit jsem si velmi užil.

Co se týče umělecké stránky, tak nemám žádnou výtku. Retro je opět bravurně zparodováno. Zbytek, pokud máte rádi kresbu série Deadpool, kterou tu Crew vydává, tak si určitě užijete. Nikdo tu zbytečně netlačí na pilu, všichni jedou v podobném stylu a mi tak dostávám, chtělo by se říct typickou deadpoolovskou kresbu.

Ovšem zpět ke stylu psaní a ke scénáři. Jedno totiž spojuje celou knihu – je to hrozně, ale jakože fakt dost, ukecané. Oba aktéři se předhánějí v hláškování a často jim sekundují i další, vedlejší postavy. Je to v podstatě neutuchající monolog, v lepším případě dialog. Takže čtenáři, co preferují nakopnuté tempo, bez zbytečných keců kolem, tohle není pro vás.

Další věcí je, že často prostě čekáte na ten správný vtip, hlášku, srandičku, urážku či parodii něčeho. A musíte si vytrpět několik slabších, trapných či vámi nepochopených vtípků. Ale pak to přijde a stojí to za to. Jako skutečně kniha nabízí několik kvalitních momentů, kdy vás vtípek velmi pobaví (což u těchto komediálních superhrdinských sérii není úplný standard, že jo H?). Ale zase, styl humoru je u každého specifický a nemůže se trefit do vkusu všem. Já mluvím z pohledu fanouška Deadpoola a jeho humoru.

Větším problémem může být i to, že jsou vtipy často mířeny na americké publikum, na jejich popkulturu a sociální problémy, čili pokud nejste nějaký větší znalec, tak hláška proletí kolem vás a vůbec vás nezasáhne. Zvláštní je, že jsou případy, kdy překladatelé převádí tyto vtipy na náš trh a pak jsou případy, kdy tomu tak není. V téhle knize se jedná (pokud se nepletu) pouze o druhou možnost.

Ale upřímně musím říct, že tahle kniha z toho všeho vychází tak nějak průměrně. Pokud přihlédnu k tomu, že mě několikrát velmi dobře pobavila, tak lehce nadprůměrně. Kvalita je velmi kolísavá (hovořím čistě o scénáři), nejspíš tomu chybí i jednotný příběh, jako tomu bylo u první knihy. Tak uvidíme příště.

Verdikt

Komu se nelíbila již první kniha, tak tohle rozhodně nebude jeho bod zlomu, možná spíš bod odepsání této série. Naopak druhá parta lidí bude sice lehce zklamanější, ovšem pořád si užije slušnou řádku výborných vtipků, které si dělají srandu ze všeho možného. Kdo má přehled v komiksech, či ještě lépe v americké popkultuře, ten na tom bude ještě lépe. O zklamání se úplně nejedná, ale příští číslo by to mělo trochu víc nakopnout.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku