Tomb Raider Archivy S.4

22. listopadu 2018 jardoom Diskuze (0)
Tomb Raider Archivy S.4

Všechno jednou končí a mrzí mě, že zrovna já vás musím informovat o tom, že Tomb Raider Archívy jsou u konce. Čtvrtý spis příběhů Lary Croftové už je nějakou dobu ve vašich komiksových krámech a já už jej mám křížem krážem přečtený. 

Knihy Dobrovský

Vyjímečně jsem u něj tentokrát strávil o něco více času, než u svazků předchozích a to proto, že mě tentokrát čekal malinko odlišný zážitek, než v ostatních třech případech.

Mluvím totiž o tom, že jakmile se pročtete mainstreamovou částí knihy, kterou již dobře znáte díky předchozím dílům, narazíte na skvost, který tuhle sérii ozvláštňuje a u kterého si užijete nádhernou akvarelovou malbu Billyho Tana nebo úžasnou realistickou kresbu Joe Juscoa.

Abych vše objasnil, tak musím říct, že více než polovina knihy vypadá naprosto stejně jako vše, co prozatím z Tomb Raider Archívů znáte. Polonahá Lara, spousta nebezpečí, dobrodružná výprava na konec světa a do toho ještě nějaká ta bájná stvůřička. To vše v mainstreamovém kabátku, který v době vydání vypadal dost nadčasově a který tehdy nebyl až tak všedním komiksovým vizuálem.

Nicméně za půlkou knihy dostáváte dva příběhy, které se kresbou velmi liší a to jak od zbytku série, tak od sebe samotných. Jeden speciální příběh od Fiony Averyové totiž maluje Billy Tan a ten se svou prací na jejim příběhu doslova vyřádil. Ačkoliv tahle kresba nejspíše k akčnímu komiksu moc nepasuje, tak je dobré zmínit, že tento příběh není až tak akční, ale je spíše mytologický. Moc akce se tam nenajde ale příběh hezky pracuje se západní mytologií a Laru pozvolna vede do cíle.

Obdobné je to i s posledním příběhem knihy, který je scénáristickou prací ostříleného Dana Jurgense. Tomu sekundoval Joe Jusco, který zaměstnal mé oči na dlouhé chvíle. Jeho nádherná kresba by se dala přiřadit k věčně opěvovanému stylu Alexe Rosse, ten je ale pořád ještě o třídu výš.

Je obrovská škoda, že série končí tím nejlepším, ale Comics Centrum nám dopřálo opravdu skvělý zážitek, který trval přibližně devatenáct set stránek čistého čtení. K tomu samozřejmě nepočítám další stránky plné bonusových obsahů.

Procestoval jsem s Larou půlku světa a po jejím boku jsem prožil životu nebezpečné dobrodružství, které by mi záviděl i Indiana Jones. Co víc si tedy můžeme přát? No a blíží se Black Friday, kdo tedy ještě nezačal Laru Croft číst, může chybu napravit a pořídit si tohle bezva čtení za bezva cenu.

Verdikt

Velkoformátová série Tomb Raider zdárně dojela do svého konce. Tyhle čtyři obří skvosty, které vypadají v knihovně jako trofeje, si určitě užijete po všech stránkách a samotný čtvrtý svazek je prostě třešničkou na dortu, který peče pan Dort a jeho kuchaříčci.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Pérák: Oko budoucnosti

Pérák: Oko budoucnosti

Najdete nás na Facebooku