Amulet 02: Prokletí kamene

21. listopadu 2018 jardoom Diskuze (0)
Amulet 02: Prokletí kamene

Amulet si mě prostě získal. Nebudu skrývat žádné sympatie, a po recenzi prvního dílu jsou nejspíše všem známé. Jenomže první díly většinou ohromně zapůsobí a čtenář poté vstupuje do dílu druhému s obrovským očekáváním, které se mnohdy zdaleka nenaplní. Je tohle případ i pokračování příběhu z Alledie?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Dětský, dobrodružný, fantasy, scifi,

Příběh:

Maminka našich hrdinů Emily a Navina je v ohrožení života a zachránit ji může jen ovoce z prastarých stromů, které rostou na místě, kam živá noha již dlouho nevstoupila a když už ano, tak dlouho živá nezůstala. Risk je zisk a tak se Emily vydá najít onen lék, který ji však pomůže najít nový spojenec. 

Ten se Emily snaží naučit ovládat sílu kamene a navíc ji chrání před nebezpečným Elfím králem a jeho hordou vojáků, kteří ji mají za úkol zabít. Je těžké přežít útok elfů a ještě těžší je odolat volání kamene, který láká na svou nekonečnou sílu.

O komiksu:

Nebudu vás vůbec napínat a rovnou řeknu, že očekávání se naplnila a zklamání to tedy není. Pokračování je totiž ještě lepší, než úvodní kniha, která se trošičku musela věnovat nejen příběhu, ale určitou část věnovala právě onomu seznamování se světem či charaktery.

Dojem z knihy to sice nijak nekazilo, jenomže jakmile otevřete pokračování, zjistíte že druhá kniha se vůbec nezdržuje a předhazuje vám jednu větší událost než druhou. Příběh se žene kupředu neskutečným tempem a přitom nezapomíná rozšiřovat všechny důležité části  z úvodního svazku.

Čtenář navíc nachází další střípky skládačky a hlavně poznává vše, čím se nechal autor inspirovat. Jak už jsem řekl v minulé recenzi, inspirace jiným dílem je očividná a pro celkové fungování knihy je zásadní. Někdo by mohl říct, že Kibuishi si práci ulehčuje vykrádáním jiných děl, nicméně se tímto tvrzením obrovsky plete.

On inspiraci vůbec neskrývá a vám to vůbec nevadí, protože je vše správně smícháno a hlavně tam autor přidal mnoho vlastního, což knihu dělá jedinečnou. 

Pořád si neumím vysvětlit, proč mě tak moc zaujalo dílo, které očividně míří na dětské čtenáře. Dítěti kniha dá určitě mnohé, autor totiž klade důraz například na zodpovědnost mladých hrdinů, což může mládeži ukázat nejenom jistý směr dalšího jejich vývoje. Určitě nemůžu tvrdit, že by měla kniha vychovávat vaše děti, rozhodně ale pozitivně zapracuje na jejich vnímání dobra a zla.

Dospělý čtenář ale nachází mnohem víc. Ať na tohle dílo koukáte ze všech stran, pokaždé si všimnete něčeho jiného a nejvíce vás však osloví vizuální stránka knihy.

Ačkoliv je hned od prvního pohledu jasné, že kresba oslní hlavně děti, což je nejvíce vidět na detailu tváří, které vás nejspíš moc nezaujmou a to hlavně díky své jednoduchosti, kresbu si i tak zamilujete. Jakmile totiž autor znázorňuje prostředí, nebo nějakou scénu zobrazuje z větší vzdálenosti, ihned vám dává najevo, že je mistr svého oboru a pohled na jeho práci je pastvou pro oči. 

Nejvíc si v tomto ohledu užijete všechny dvoustránkové malby, které znázorňují jednak rozmanitost Alledie ale hlavně její atmosféru. Je to prostě překrásně malovaná fantasy pohádka, která si vás podmaní a která vám nabídne jednak úžasně zpracovaný vizuál ale také skvělý příběh, ve kterém čtenář, i po několikátém přečtení, najde chuť na ještě jedno opáčko.

Verdikt

Nemohu si pomoci, ale Amulet je pro mě největším komiksovým překvapením tohoto roku. Mé srdce již dávno patří jiným dílům a žánrům, ale po přečtení Amuletu jsem zjistil, že tam ještě nějaké místo zbylo a Kibuishiho Alledia si tenhle prostor jednoduše zaslouží. Je to dílo, které si rád přečtu znovu a Alledia je místo, do kterého se kdykoliv rád vrátím a to ať sám, nebo třeba se svým synem.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku