Strážci galaxie 3: Rozpad strážců

9. listopadu 2018 S4TW Diskuze (0)
Strážci galaxie 3: Rozpad strážců

Strážci galaxie jsou již tak populární značka, že jim prostě musí vycházet aspoň nějaká série, i kdyby se jednalo o prachobyčejnou výplň a ždímačku, což je tak trochu tento případ, i když naštěstí má tato kniha pořád aspoň něco, co může nabídnout.

Knihy Dobrovský

Strážci se rozpadají… No, oni se vlastně tak úplně nerozpadají, spíš byli násilně rozdělení, uneseni, zajati a vystaveni svému soukromému dramatu, kde si každý musí jet jen na to svoje triko. Takže název docela zavádějící. Vlastně je to úplně naopak, Strážcům přibývají noví členové.

Příběhu to dodává na spádu, akčnosti a možná i zajímavosti, jelikož je příběhová linka rozstřelena na 5-6 příběhových linií. Každá je v úplně jiné lokací, u jiné civilizace a s jiným hrdinou, což dodává knize velmi rychlé a odsýpající tempo. I tak mám takový pocit, že se jednalo o velkou výplň bez ničeho extra zajímavého.

Jo, jedna fajn věc se našla a to je právě zmiňovaný nový člen. Venom je velmi zajímavý postava o to víc, když je ve spojení s Flashem Thompsonem. Do celého týmu vnáší takovou tu lidskou malost. Navíc se ke konci připojuje i Captain Marvel a díky tomu tu máme fajn příslib do budoucích děl.

Nicméně zbytek knihy je sice velmi akční, plný sólo bojových scén, velmi kvalitních dialogových oken (v čemž tkví velká síla Bendise, o tom se snad nemusíme hádat), ale to je tak všechno. Čtenář od této vesmírné opery prostě čeká trochu něco víc. Ano, má to pořád takový ten vtipný náboj, ale vlastně si nepamatuji, jestli jsem se vůbec něčemu zasmál.

Když nad tím tak přemýšlím, tak nejvíc fajn bylo uvedení a začleňování Venoma (od této postavy si slibuji v dalších dílech hodně), plus origin Groota, který byl pohádkově kouzelný a navodil úplně jinou atmosféru, než tato série má. Je hrozně hezké sledovat, že k vyprávění příběhu stačí nicneříkající věta: „Já jsem Groot!“ (ač to teda autor rozbíjí občas zbytečnými popisky, škoda, že to celé nenechal plynout a vyprávět kresbou).

To mě přivádí ke kresbě, která je určitě různorodá, jelikož se zde na kreslířském umění podílí opravdu velká skupina umělců. Díky tomu jeden sešit kreslí hned několik kreslířů. No, bohužel ve velké většině se jedná o kresbu podprůměrnou až tragickou. To, co předvádí Oeming, to je skutečně utrpení pro oči.

Bonusové sešity jsou docela fajn. Captain Marvel, jsme již měli možnost číst v NHM, ale má hodně pěknou kresbu a celkem fajn příběh, ač to asi vůbec nutnost nebyla. Venomova část je jenom výcuc ze Spideyho série, ale říkám, jako bonus, proč ne.

Musím souhlasit s názory, že se jedná doposud o nejslabší díl této série. A to i přesto, že má možná nejvíc strhující tempo a obsahu je tu hodně (která navíc velmi rychle ubíhá). Největší síla Strážcu totiž tkví v tom, když jsou všichni pospolu a fungují jako tým, hláškují a doplňují se, navíc Bendis dialogy umí a tohle mu musí nahrávat. Jo a chtělo by to jednoho, aspoň průměrného kreslíře…

Verdikt

Nejslabší díl série. Název je dost zavádějící, protože se o žádný rozpad nejedná (to snad ani není spoiler). Pár fajn věcí se tu najde – nové postavy, Grootův origin, akce, svižné dialogy. Ale tentokrát to velmi vyrovnávají negativa, která jsou příliš silná – oddělení postav sérii nesvědčí, kresba je příšerná a celkově máte pocit, že ač se toho děje hodně, tak to nemá moc význam a jedná se o takové přešlapování na místě. Nicméně výhledově cítím v kostech, že další díl by měl být povedenější.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku