Krysí královny 01: Šmrncem a magií

6. listopadu 2018 S4TW Diskuze (0)
Krysí královny 01: Šmrncem a magií

Tento komiks zaznamenal u mě zajímavý vývoj. Když byl ohlášen, tak jsem byl nadšený a těšil jsem se na něj, jelikož jsem po něm již delší dobu pokukoval v originále. Pak přišlo jisté zchlazení po prvních názorech, které byly více než vlažné. Ovšem osobní zkušenost je osobní zkušenost a já mohu říct, že…

Knihy Dobrovský

Jedná se o absolutní a naprostou parodii fantasy a RPG. Kdo očekává kvalitní, vážně branné, neřkuli temné high fantasy, ten bude rozhodně zklamaný. Krysí královny naopak tenhle žánr v jistém směru zesměšňují a vlastně dělají to samé, co Deadpool se superhrdinským žánrem. Na jejich obranu musím říct, že stejně jako Deadpool to dělají skvěle.

Tohle je opravdu zábavné, brutální, ujeté, úchylné a možná až příliš vulgární dílo. Těch vulgarit je zde vskutku velmi koncentrované množství, osobně si myslím, že to tlačí až moc na pilu a některé škarohlídy to může až pohoršovat. Ale zároveň potvrzuji, že mi to prostě přišlo vtipné a zábavné, rozhodně v tomhle směru to musím doporučit všem fanouškům Deadpoola či Harley Quinn.

Hlavní hrdinky jsou ženy, konkrétně čtyři. A jelikož se jedná o parodii fantasy a RPG, tak není překvapením, že se jedná o elfskou čarodějnici, trpasličí bojovnici, lidskou kleričku a něco jako zlodějskou hobitku (zde se jedná o pidližvu). Holky se poperou v hospodě, vydají se na quest, je na ně vypsán kontrakt a nakonec proběhnou bitva.

Ano, je to klišé, ale o to v tomto díle jde! Já patřím mezi velké fanoušky fantasy literatury, takže jsem si všechny tyhle zesměšňující vtípky užil. Kniha má navíc velký náboj a jede ve vysokém tempu od první do poslední stránky. Postavy jsou jen lehce představeny, ale zároveň nám je postupně poodhalována jejich historie a motivy.

Vlastně začínáme někde v půlce, kdy už je tohle uskupení neblaze známé a má za sebou několik zářezů, to dodává šťávu tempu. Ale zároveň tenhle díl i graduje a postupně směřuje k většímu vyvrcholení, které dosáhne jen jistého bodu, ale zároveň pootevře dveře dalšímu pokračování a to tak máme rádi, ne?

Kresba je naprosto v pohodě, neříkám, že se jedná o výstavní záležitost, ale naprosto koresponduje se stylem psaní. Linky jsou pěkně ostré, ženské sexy a souboje živé.

Tohle určitě není něco jako Pán prstenů, ba naopak to tenhle styl paroduje. Humor určitě sklouzává spíše k pubertálnímu stylu, ale pro vyznavače “Forever young“ se určitě nebude jednat o překážku. Určitě je to vtipnější a zábavnější než Harley Quinn, dokonce mě to místy (když se bavím vyloženě o vtipnosti) bavilo víc jak Deadpool. Tohle by rozhodně nemělo zapadnout a doufám, že si to najde nemalé množství svých čtenářů

Verdikt

Svižné, zábavné, neotřelé. Místy možná až moc vulgární. Rozhodně není vhodné pro čtenáře, co nesnesou parodii či ostřejší humor. Je to takové dětinské, ale zároveň to není vhodné pro děti. Má to fajn kresbu. Trochu mám pocit, že místy skřípal překlad a dost na to trpí právě vulgarity, které pak působí násilně vložené. A kde jsou ty bonusy?!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku