Skrýš

1. listopadu 2018 jardoom Diskuze (0)
Skrýš

Pokud máte rádi komiksové horory, tak je na zdejším trhu poněkud jednoduchá situace, protože není z čeho vybírat a většinou sáhnete pro dílo z edičního listu jednoho nejmenovaného nakladatele. Né že by nic jiného nikde nevycházelo, ale moc toho není, a když už, tak se nejedná o ryzí horor, který se může hrdně pyšnit tím, že je opravdu horor.

Knihy Dobrovský

Tuhle situaci ale oživila Crew, která vydala Skrýš, což je jedno z mnoho děl světoznámého a veleúspěšného autora Masasumi Kakizakoho. Ten se ve světe mangy proslavil jednou skvělou prací za druhou a kromě Skrýše napsal famózní Bestiarius nebo Green Blood. Vše, z toho co jsem zmínil, si autor sám napsal a také namaloval. 

Nejenom že je skvělý scénárista, ale jeho práci zdobí svou vlastní a velmi osobitou kresbou. Proto také, jako hostující kreslíř, pracoval na titulech X-Gene či Rainbow. Tohoto skvělého autora tedy není zapotřebí více představovat, protože pokud aspoň trochu znáte nějaké z výše uvedených děl, tak je vám jasné, že tady nejde o žádného cucáka.

Je proto skvělé, že Crew sáhla po jeho titulu jménem Skrýš, který láká jak jeho velmi osobitou a pro mangu netradiční kresbou, tak naprosto báječným atmosferickým příběhem, u kterého se vám bude tajit dech.

Nejdřív by bylo dobré zmínit, že pokud někdo nemá rád mangu, protože nerad kouká na kresbu, která je pro mangu typická, může si zde oddechnout, protože Skrýš je v tomhle opravdu naprosto jiná. Čtenář mangy si bude užívat prostředí, pozadí či kulisy, které v mangách častokrát tolik nevídá, no a čtenář mainstreamu si konečně řekne, že manga může vypadat dobře a lákavě.

Kresba má opravdu atmosféru a je z ní cítit ten nádech tajemství, strachu či temnoty a šílenství. K tomu všemu na pár stranách vidíme barvy, což pro mangu také není typické, a hlavně to do díla a děje samotného opravdu pasuje.

Příběh by možná někdo přiřadil k béčkovému hororu, nicméně s tím já nesouhlasím, protože u takových se nebojím. Nemůžu říct, že bych se u čtení této mangy bál, ale rozhodně mě v některých pasážíl malinko rozhodila či znepokojila. Děj totiž graduje a s každou událostí s vámi zatřese a opět vás napíná až do dalšího otřesu.

V půlce knihy si pak říkáte, že se atmosféra dále posouvat nemůže, ale právě že může a tak vás čekají další zvraty, další vlny emocí a strachu. Na(ne)štěstí to ale velmi rychle končí a tak vás infarkt nejspíš neskolí. Kniha má něco málo přes dvě stě stran a tak vás nečeká nějaký dlouhý zážitek.

Vzhledem ke gradujícímu ději je to ale škoda, protože čtení není na moc dlouho. Autor píše stylem, který vás nutí hltat a otáčet tak stránku za stránkou, takže po necelé hodině máte hotovo a knihu zavíráte dočtenou. Což je obrovská škoda, protože i když je tato kniha malinko delší, než běžný svazek mangy, jeho děj odsýpá a vše skončí v době, kdy jste na vrcholu blaha.

Verdikt

Do našeho malého manga rybníčku, ve kterém pluje strašná spousta menších rybek, nyní vplul dravec, který rozhodně nepotřebuje žádnou skrýš aby přežil. Mnoho chyb tohle čtení nemá a pokud nějakou najdete, rádi ji přehlédnete. Vytknu knize snad jen to, že ta lahůdka končí strašně rychle.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku