Mezi řádky 07: Rána

31. října 2018 Morzael Diskuze (0)
Mezi řádky 07: Rána

Sága Tommyho Taylora neskončila Válkou slov, i když to tak mohlo vypadat. Nedávno z tiskáren dorazila další etapa jeho životní cesty potěšit naše literárně nerdovská srdce. Má série ještě co nabídnout, nebo po epických událostech předešlého svazku ztratila dech?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Pár let po událostech Války slov jsou naši hrdinové v životech už jinde. Tommy má svoje přednesově-jazzové turné. Lizzie zmizela při bitvě s Leviathanem. Savoy si užívá výhody života literární celebrity po úspěchu jeho knihy Mezi řádky a upíří stránky své osobnosti.

Mezitím se svět hroutí, lidé zapomínají příběhy a povstávají nebezpečné kulty, které slibují, že spasí vaši duši. Leviathanovo zranění totiž stále krvácí a Tommy musí zastavit toho, kdo za to může.

O komiksu:

Sedmý svazek série Mezi řádky s názvem Rána jsem bral něco jako mezihru. Část mezi dvěma velkými příběhovými celky. V knize naše hlavní postavy figurují jako vedlejší. Do popředí se dostává australská detektivka a zakřiknutý vyznavač Tommyho církve.

Upřímně nevím, jestli Carey potřeboval trochu vzduchu, aby rozjel další část své fantasy série, ale Rána výrazně ztratila tempo předešlých svazků. Vidět je to především na množství textu, které je tu opravdu nadstandardní. Celkově je čtení tedy o dost pomalejší a tak nějak drhne. Akce je tu minimum.

Poprvé musím srazit Careyho vypravěčské schopnosti. V této knize měl očividné ambice ukázat, že je svět v krizi a představit novou postavu, která by dotáhla náš příběh do finále až k našemu Tommymu, který by odtud příběh převzal.

Bohužel nedokázal dostatečně představit postavu australské detektivky a její příběh proplést s příběhem a tématem svazku. Její slabina, resp. postižení, bylo vysvětleno až v samotném závěru, kde vyznělo trochu naprázdno. Její románek s druhou hlavní postavou svazku mi přišel totálně nepřirozený a neuvěřitelný.

Nejzajímavější tak na svazku zůstává linie našeho starého dobrého superhrdiny Tinkera, který sestoupil do podsvětí, aby našel svou milou. Potkává ale pouze prchající postavy a světy literárního univerza před velkou vlnou.

Svazek na mě celkově působí roztahaně, necelistvě a upřímně řečeno nezábavně. Moji zvědavost upoutala asi jen jakási meta myšlenka série, která se čím dál více dere na povrch. Savoy napsal knihu Mezi řádky, většina postav série slouží jako komparz hlavnímu hrdinovi a začínají si to uvědomovat, a jiné perličky. Uvidíme, jestli je to jen pomrkávání na zvídavého čtenáře, nebo myšlenka, se kterou bude autor dál pokračovat.

Jak mi přišel příběh unylý, tak musím říct, že kresba dojem nevylepšila. Nejlepší je tu úvodní část o putování Tinkera, kde Grossovi sekundoval ještě Rufus Dayglo. Zbytek je klasická práce Petera Grosse a Chrise Chuckryho, kde postavy vypadají jako dřevěné figurky. Nicméně vyprávění panelama tu stále funguje plynule a přehledně, včetně skoků časem a místem. Nemůžu říct, že by Rána byla špatný komiks, ale oproti kvalitě a tempu předchozích dvou dílů to bylo bezesporu zklamání. Věřím, že to Carey příště zase dotáhne.

Verdikt

Sedmý svazek série Mezi řádky plní nevděčnou úlohu mezičlánku dvou příběhových arců. Tempo se proto zpomalilo, více se tu kecá a hlavní postavy během knihy skoro nevidíme. Kresba je standard, který neurazí ale už ani nepotěší. Nešlo si ale nevšimnout slabšího scénáře, který oproti dvěma posledním knihám zaostává. Mezi řádky jsou stále nápaditou sérií, která dokáže pobavit a potěšit nejen literární nerdy, ale Rána nemá příliš čím novým zaujmout.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku