Nejmocnější hrdinové Marvelu 057: Sentry

1. listopadu 2018 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 057: Sentry

Jak by asi vypadal Superman, kdyby to byla dobrá a zajímavá postava? Kdyby se nejednalo jen a pouze o všemocného, nudného superhrdinu? Na tuhle otázku může svým způsobem odpovědět komiks NHM Sentry. Neboť Sentry je vlastně takový marvelovský a temný Superman.

Knihy Dobrovský

Trochu neobvykle bych začal kresbou, která si mě získala hned od prvních panelů. Je neskutečně osobitá, atmosférická, temná a sedí do celého konceptu toho příběhu. Tomuhle já říkám kresba s duší, kdy se autor nesnaží jen o vydělání (jistě velmi těžce vydřených) zelenáčků. PAN Lee (další z řady) si mě opravdu získal a vlastně i spolukreslíři, jedinou slabší kresbou byla ta v příběhu s FF.

Ono je vlastně hrozně zajímavé, když se pozastavíme nad příběhy s jednotlivými kooperacemi s ostatními superhrdiny, že každá ta kresba (a vlastně i styl psaní) se snaží vystihnout danou atmosféru a feeling, jaký má mít ta určitá spolupráce. S Hulkem je to trochu psycho, s FF je to klasické sci-fi dobrodružství, se Spideym městské drama atd. To se autorům velmi povedlo.

Další věc, která si mě dostala je to, co stojí v pozadí za tímto komiksem. Jak se pachatel (Jenkins) a spolupachatelé snažit vytvořit neexistující historii a vsugerovat čtenářům, že je vlastně skutečná. Celý ten nápad ohledně fiktivní historie postavy, fiktivního kreslíře, rozhovory… to je prostě parádní a neotřelý marketingový tah.

Někde jsem četl, že tenhle konkrétní NHM je milé překvapení, ale já si tak trochu říkám, jak by mohlo? Jsou všeobecně známy dvě věci. Jenkins je skvělý komiksový scénárista (no jen si vzpomeňte na Wolverine: Zrození) a Sentry byl vždy dost populární, zajímavý a chytlavý (ač nikdy nedostal moc prostoru). Tak jak by to nemohlo vyjít? Ale ono to vyšlo snad ještě lépe, než jsem i já čekal.

Tohle je hrozně vyzrálé a dospělé čtivo. Takhle bych si představoval superhrdinské komiksy, pokud nechci fádní a otřelou klasiku, kde se jen bezhlavě mydlí chlapci ve spandexu. On je tenhle komiks vlastně plný superhrdinské klišé, ale vědomě.

Líbí se mi, jak je podána historie postavy. Líbí se mi ten nápad se závislostí, kdy je ten nejzlatější a nejlepší superhrdina strhnut na roveň toho nejhoršího padoucha nebo spíš tragické osobnosti? Psychologie postav je tu na velmi vysoké osobnosti, nahlížíte vyloženě do hlav jednotlivých hrdinů, kdy si uvědomují (či neuvědomují) svoji pozici ve světě.

Tohle stvoření legendy se povedlo na jedničku a já se nedivím, proč si Sentry získal tolik fanoušků a vlastně vůbec nechápu, že se ho Marvel nesnaží daleko více zapojit do svého universa. Možná je to tím, že je potřeba opravdu výborného scénáristy (a vlastně i kreslíře), aby se to povedlo. Já jen doufám, že se tahle postava brzo vrátí a bude to stát za to!

Verdikt

Silný příběh, výborná kresba, originální pojetí, dobře napsané postavy, jejichž motivace a psychologie je promyšlená. Vytvoření úplně nové postavy, ale se zažitou historií, která jakoby tu vždy byla, se prostě povedlo, ač se rozhodně nejednalo o jednoduchý úkol. Díky tomu se Setry stal pojmem.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku