Amulet 01: Paní kamene

30. října 2018 jardoom Diskuze (0)
Amulet 01: Paní kamene

Celkem nedávno jsem v jednom článku pochválil Crew za to, že se snaží vydávat nejen mainstreamové lahůdky, ale sem tam vydají také něco pro děti. Děti jsou přeci naše budoucnost a tak si nové čtenáře musíme vychovat.

Pak mi ale v ruce přistála kniha z nové série, kterou vydává Paseka a já si při prvním prozkoumání řekl "ty kráso", a s pusou dokořán jsem chvilku nehybně přemýšlel nad tím, zda je tohle opravdu možné. Mluvím o sérii jménem Amulet, což je dobrodružná fantasy pro děti a mládež, která na sebe strhává pozornost hlavně vizuálním provedením.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Dětský, dobrodružný, fantasy, scifi,

Příběh:

Poté, co při autonehodě malá Emily uvidí zemřít svého otce, se zdrcená rodina ocitá ve finanční tísni. Cestou z tohoto problému je stěhování, a tak se Emily s bratrem Navinem a svou matkou odstěhují do starého domu jejich pradědečka, který je již mnoho let nezvěstný. 

Jenomže ihned po příjezdu se ukáže, že dům skrývá nebezpečná tajemství, která je ohrožují a kterým se musí postavit. V jejich domě je totiž vchod do alternativního světa Alledia, ve kterém je čeká mnoho nástrah ale také dobrodružství a přátel.

O komiksu: 

Víte, málokdy si vás kniha získá hned na první dojem. Čtete anotace, koukáte na ukázky a tak nějak si říkáte, jestli do toho jít nebo ne. Jenomže Amulet, ten si vás nezíská jen prvním dojmem, ale hlavně prvním dotekem. I když se knihy dotknete vy, ona pohladí vás. Amulet si vysloužil pevnou vazbu menšího formátu, desky jsou ale hezky upravené a kniha je heboučká a doslova vás hladí.

Ihned po otevření pak vaše oči oslní nádherná kresba, která i přes svou jednoduchost a očividnou dětskost, přesně znázorňuje vše, co má. Ten vizuál prostě žerete a řeč je samozřejmě i o barvách, které opravdu perfektně sedí ke všemu, co na papíře vidíte a hýří všemi barvami jako právě probíhající podzim.

Kresba je vážně nádherná a i když to není nějaké umělecké dílo, určitě má hloubku a člověka to pohltí. Autor výborně pracuje s panely, skvěle do nich rozkládá veškeré dění a také přesně ví, kdy může jeho kresbu malinko ošidit, protože zrovna nejde o detail, a kdy naopak ukázat své maximum. K tomu všemu pak uvidíme i pár celostránkových kreseb a ty jsou tak krásné, že stojí za hlubší prozkoumání.

Alledia, respektive část, kterou nám zatím autor ukázal, se tedy jen tak neokouká a to o postavách platí dvojnásob. Postavy a jejich příběh si vás také získá ihned. V podstatě už od prologu jsem věděl, že od knihy neodejdu, dokud ji nepřečtu. Prolog byl silný a dal zrodit mladou hrdinku, kterou tragická smrt otce zocelila.

Samotná kniha se zdá být dílem pro děti a její autor se dětskou tvorbou proslavil již dříve. Autor píše hezky a kniha dětem nabídne dětského hrdinu, se kterým se mohou ztotožnit. Pro dítě to bude překrásná pohádka, ve které ale takhle mladý čtenář nemůže objevit to, co letitý milovník knih. Proto je tato série cílená snad na všechny čtenáře a to bez rozdílu věku.

Ať už sledujete rodinnou tragédii, která otřásla jejich životy, nebo když vidíte onu autorovu snahu o kreativitu a originalitu, vše ve vás prostě vyvolává pozitivní pocity. Jeho inspirace je určitě očividná, možná nevytvořil nic nového, nicméně vytvořil něco, co nově působí a co vás osloví více, než vše čím se inspiroval.

Verdikt

Podzim nám možná přinesl největší komiksové překvapení tohoto roku. Paseka sáhla po skvělé sérii, která má obrovský rozsah a proto potěší opravdu každého a to bez rozdílu věku. Kazu Kibuishi předvedl skvělou práci a prvním dílem pohladil čtenářovu duši, která už se hlásí o přídavek.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku