Sága 8

25. října 2018 jardoom Diskuze (0)
Sága 8

Říká se, že co bůh spojí, to člověk nerozdělí. Jenomže co když mají manželé každý jiného boha a nechce je rozdělit člověk, ale všechny možné rasy galaxie? Přesně tohle je asi nejstručnější popis série jménem Sága.

Knihy Dobrovský

Alana a Marko jsou už spolu, s nimi i maličká Hazel a to jako čtenář jistě oceníte. Tohle je totiž finále cesty, po které vás celou dobu Vaughan vede. Nekteří by si mohli myslet, že tohle by mohl být přesně ten konec, který si zasloužíme ale Vaughan zdaleka nekončí a po svazku číslo osm jsem si jist, že spojit naše hrdiny dohromady, byla taková nějaká první etapa příběhu, který nám chce odvyprávět.

Na tomhle svazku mě bavilo to, že děj nebyl opět odsunut od poslední knihy o nějak velkou dobu. Hazel je pořád maličká a roste vám tak před očima. Konečně tedy nedošlo k tomu, že na konci jedné knihy je Hazel batoletem, a na začátku druhé si už vesele a sebevědomě chodí. Tyto skoky jsou v rámci osmi knih i daleko větší, nicméně nyní konečně chviličku stojíme a máme trochu času vnímat ono kouzlo rodiny a to, jak se jako osobnosti dokáží s jejich problémy poprat.

Příběh tohoto svazku je poněkud jiný, než koncept Vaughanova psaní v této sérii. Na naše hrdiny konečně nečeká nebezpečí v podobě lovců. Alana je v ohrožení života, protože má v těle mrtvé děťátko, o které právě s Markem přišli. Jelikož je ona křídlatá a otec toho mrtvého mimča je rohatý, není možné jít s jejich problémem do nemocnice a tak musí k jeho odstranění dojít na nebezpečném míste, kde žijí doktoři, kteří za peníze udělají cokoliv a je jim jedno pro koho to dělají.

Svazek samozřejmě není jen o naší hlavní skupince. Během jejich příběhu totiž souběžně Vaughan vypráví příběh Petrichor a Robota. I tohle je zajímavé, protože opět nejde o žádnou velkou akci, i když na nebezpečí samozřejmě dojde. Spíše si zamilujete charakterový vývoj těchto osobností a opět uvidíte, že Vaughan vás chce dostat onou lidskou stránou celé věci.

Tohle není ale všechno, na pozadí totiž běží také životy ostatních. Abych vše upřesnil, kniha vypráví hlavně příběh Marka a Alany, nicméně poslední část knihy se vrací také k postavám jako Vůle, uvidíme Upshera s Doffem a narazíme také na roztomilého Ghüse.

Nic vám tedy neuteče a na nikoho se nezapomíná. Vaughan navíc také nezapomněl na hrozby nové, protože hned jedna se v závěru svazku objevuje a získává motivaci, jakou ještě neměla žádná hrozba předchozí.

Verdikt

Co říct závěrem k novému dílu? Snad jen to, že si série drží standard i po osmi knihách. Neustále rozvíjí jak postavy, tak jejich příběh i všechny možné situace a pořád si čtenáře drží osobním přístupem ke všemu, co se na stránkách objeví. Sága je prostě skvělá a pořád je naprosto jiná než všechno, co z knih podobných žánrů znáte.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku