Fullmetal Alchemist: Ocelový alchymista 04

21. října 2018 jardoom Diskuze (0)
Fullmetal Alchemist: Ocelový alchymista 04

Tahle manga to má semnou strašně těžké, možná to je ale naopak a těžké to s ní mám já. První díl si u mě vysloužil 50% a každý další byl lepší. Proto druhý díl dosáhl na 60% a třetí už na 70%. Nicméně dnes se zase o krok vrátíme, protože mám pocit, že autorka jde trochu špatnou cestou.

Knihy Dobrovský

Hiromu Akanawa totiž po předchozí krasojízdě zvolnila tempo a rozhodla se první půlku knihy blábolit o nečem nezajímavém, takže se svazkem prokousáváte horko těžko. Pomyslné trápení ale končí někdy kolem půle knihy a pak už se opět začínají dít podstatné věci, na které čekáte a které vás zajímají.

Arakawa neumí ono blábolení zakomponovat do běžného dění svazku a tak čtení natvrdo rozsekla na dvě části, kdy jedna vás unudí a druhá naprosto obrátí a vy nestíháte sledovat všechno to dění kolem vás. Přesně takový je tedy obsah čtvrtého svazku, který se ihned na prvních stranách krásně rozjel, tlačil děj vpřed a vás krásně bavil. Nicméně začátkem čtrnácté kapitoly tempo kleslo tak nízko, že se ke čtení musíte nutit a s obrovskou nechutí čtete každou stránku asi minutu.

No a takhle se prokousáváte až do kapitoly šestnáct, která začne stejně nudně, ale každá její stránka tempo graduje a vy cítíte, že se z nezáživného čtení opět stává skvělá akční jízda, která nabízí i posun příběhu a která baví nejen obsahem ale i jeho formou.

Práce Hiromu Arakawa má sice spoustu chyb a je vidět, že možná ještě pořádně neví, kam tohle všechno povede, nicméně i tak musím uznat, že má něco, co zase jiní ne. Ona totiž umí velmi dobře pracovat s vtipem a akcí, což je pro mě prvky, které tuhle sérii táhnou a díky kterým ji já osobně čtu.

Autorka mě totiž zatím o jejich jiných kvalitách pořádně nepřesvědčila. Nejdříve jsem pochyboval o hlavních postavích a jejích motivacích či chemii, nicméně v tomhle je série svazek po svazku lepší. Nyní pochybuju o směru série a autorčině nadhledu a cílevědomosti. Rozhodně ale umí akci a vtip, což jsou prvky které ona umí jak separátně, tak ve vždy originální kombinaci a dopřeje tak čtenáři zábavu.

Verdikt

Příběh se nám zase o kousek posunul vpřed, což je skvělé, protože se u mangy často setkáváme s tím, že občas celý svazek stojíme na místě. Tímhle tedy Fullmetal Alchemist rozhodně netrpí. Bohužel ale autorka neumí udržet čtenářovu mysl po celý svazek a tak ji nyní ujelo pero a půl knihy jsme stáli na místě.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku