Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů

17. října 2018 Morzael Diskuze (0)
Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů

Podzimní mlhy se mísí s kouřem komínů v ulicích viktoriánského Londýna. Na město padá noc a to je nejlepší zůstat doma u krbu. Noc patří tvorům, o kterých se jenom šeptá. Kdo by vám pomohl, kdyby se vás nějaký takový přízrak zmocnil? Snad jedině Edward Grey, lovec čarodějnic.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror

Příběh:

Edward Grey, kontroverzní lovec čarodějnic ve službách Jejího veličenstva, se připlete k záhadné sérii vražd. Oběti byly zmrzačeny, ale téměř nikde stopy po krvi. Navíc ta poslední byla vyhozena oknem z místnosti zavřené zevnitř.

Jak se Edward noří hlouběji a hlouběji do londýnského podsvětí, rozplétá záhadu plnou tajemství, starých civilizací, nebezpečných nestvůr a okultních spolků.

O komiksu:

Vždycky, když čtu nějaký nový střípek Mignolaverse, říkám si, že nechápu, jak může mít ten Mike ještě co vyprávět. A on zase má. Popravdě mi přišlo, že v Lovci čarodějnic se možná našel o něco víc než v Hellboyovi.

Projevuje tu totiž svoji neuvěřitelnou znalost literárních děl, okultních spolků a obskurních teorií viktoriánské Anglie. Tentokrát děkuji Comics Centru za poznámky pod čarou s odkazy k jednotlivým dílům. Mignolova fascinace tou dobou a jejím mysticismem je opravdu neuvěřitelná.

Myslím ale, že i znalec Poa a Lovecrafta ocení přímé i nepřímé narážky na jejich díla. Hned začátek je jasný odkaz na Vraždy v ulici Morgue. Následné vyprávění o expedici do zapomenutého města je zase klasický Lovecraft a povídka o Bezejmenném městu. Mignola jednotlivé prvky sampluje jako zkušený DJ a tvoří originální působivou show.

Co musím na svazku ocenit, je řemeslná práce obou umělců. Mignola je tady už vypsané scénáristické eso, které ví, co dělá. Oproti Hellboyovi je Lovec čarodějnic méně akční, více atmosferický a hloubavý. Pomalejší doba odráží i menší dynamiku příběhu. Je tu hodně expozice a vyprávění. Panely často střídají mignolovské záběry na nějaké temné věci v pozadí místnosti, čímž dokreslují dusivou atmosféru komiksu.

Kreslíř Ben Stenbeck je zase magor do detailů. Je vidět, že práce na této sérii ho opravdu bavila, protože každá zapadlá ulička, místnost nebo prastarý chrám se jen hemží detaily. Korunu tomu dodává již geniální coloring Davea Stewarta. Líbí se mi, jak si neidealizoval starý Londýn, který prakticky za celou knihu nepoznal slunce přes všechen ten kouř z komínů.

Co se týče návaznosti na série Hellboy a Ú.P.V.O., tak jsem nezpozoroval nic zásadního. Pár pěkných detailů a odkazů, ve kterých se série protínají, ale nic, co byste potřebovali znát, abyste si Lovce čarodějnic užili. Můžete si ho tedy klidně koupit jako sólovku.

Jediný problém jsem měl paradoxně se samotnou hlavní postavou, která mi přišla nejméně zajímavá. Narozdíl od záhadného a sympatického Kapitána a jeho citlivého bouchače Bacona, mi Edward Grey přišel jako suchar. Takový ten klasický drsňák, co všechno bere moc vážně. Ani v boji nic moc zajímavého vlastně nepřevedl. Určitě mu ale dám šanci, získat si mě v dalších knihách.

Verdikt

Ve službách andělů je příjemný rozjezd další série z Mignolaverse. Oproti Hellboyovi a Ú.P.V.O. má pomalejší tempo odrážející prostředí viktoriánské Anglie a příběhy z té doby. Mignola tu sampluje díla a autory, které od dětství miluje, jako zkušený DJ a tvoří svoji vlastní poutavou show. Návaznost na ostatní série je spíše pomrkávací, takže si Lovce čarodějnic můžete dopřát, i když nemáte Hellboye načteného. A pořídit si ho určitě doporučuji.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku