Umbrella Academy 2: Dallas

16. října 2018 Morzael Diskuze (0)

Superhrdinské podivno vykrádá Červeného trpaslíka

Umbrella Academy 2: Dallas

Není to tak dávno, co český trh ohromila Eisnerem a Harveym ověnčená série Umbrella Academy. Někomu to sedlo, někomu méně, každopádně superhrdinské podivno pokračuje a zase to bylo jízda. Tentokrát nás protáhne časem, Vietnamem, Dallasem, smrtí i napjatými sourozeneckými vztahy.

Knihy Dobrovský

Žánr:

superhrdinský, sci-fi, steampunk, wierd fiction

Příběh:

Po úspěšné záchraně světa se Umbrella Academy musí dát zase dohromady. Každý z nich si nese z předešlé bitvy své rány - fyzické i psychické - se kterými se musí srovnat. Bohužel další hrozba na sebe nenechá dlouho čekat. Zase se musí postavit vlastnímu sourozenci, zabránit vraždě prezidenta Kennedyho a zachránit tak svět. Nebo to bylo obráceně?

O komiksu:

Zatímco první díl Umbrella Academy se docela podobal Lemirově Černé palici, druhý díl má mnohem blíž k Morrisonově Doom Patrol. Kultovní sérii o skupince nepravděpodobných hrdinů s podivnými schopnostmi, která bojuje proti absurdním zloduchům používajících například principy dadaismu.

Umbrella Academy sice ještě takové šílenosti nedosáhla, ale má k ní pekelně našlápnuto. Opravdu nevíte, co vás na další stránce čeká. Chrtí závody následuje sci-fi přestřelka s chlapíky ve srandovních skafandrech. Přenos do minulosti pomocí vykopané mrtvoly následuje souboj s obří mumií ve Vietnamu. Dojemné shledání s Bohem následuje absurdní vražda dvou psychopatů, co mají hlavy jako postavy z animáků.

A to jsem nevyzradil ani setinu toho, co vás na stránkách čeká. Gerard Way, autor scénáře a rocková hvězda, je něco mezi Mikem Mignolou, Grantem Morrisonem a Terrym Pratchettem. Každá stránka je nabitá nápady, humorem a akcí.

Gabriel Bá, pak dokáže balancovat od temných výjevů, přes krvavé masakry až po absurdně vtipné momenty. Zkrátka vždy trefí tu pravou atmosféru. Pro jejich práci nemám jiného výrazu než superhrdinské podivno. A tenhle žánr zvládá jen pár autorů dostatečně obratně, aby nepůsobili prvoplánově nebo trapně. Kromě Morrisona a Waye mě pak napadá už jen David Rubín, Jeff Lemire a Tom King. No a pak možná všichni, co se podíleli na imprintu DC, Young Animal.

Druhý díl Umbrella Academy to měl v něčem těžší a v něčem lehčí. Těžší v nastavených očekávání. Jakmile se svojí první minisérií vyhrajete Eisnera a Harveyho, je náročné dostát své pověsti. Lehčí to naopak měla v tom, že postavy i svět představila a teď se mohli autoři pustit do nějaké ulítlého plnokrevného dobrodužství. Někdo by mohl vyčítat okopírovanou zápletku z Červeného traslíka, kde hlavní postavy zabrání atentátu na Kennedyho a pak musí sobě zabránit v zabránění atentátu na Kennedyho. Mně to ale zas tak neva. Dost originalních nápadů je tam i tak.

Obdivuji Gerarda Waye, že se nebojí vložit jakkoliv šílený nápad do svého příběhu a umí ho vkusně zakomponovat. Navíc je stále vidět jeho nadšení pro komiksového médium, když zkouší různé experimenty.

Vyprávění navíc není přímočaré, ale vlastně docela komplexní. Skáče se do minulosti pomocí flashbacků i doslova. Jede se na několika dějových linkách, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale neustále se proplétají a na konci se spojí. A stejně jak v prvním dílu, i tady si autoři otevřeli vrátka pro další zápletku. Jednotlivé knihy Umbrella Academy tak působí jako unikátně vyříznuté puzzle.

Jsem rád, že jsme si Umbrella Academy u nás připomněli zrovna letos, když teď začíná vycházet třetí kniha s názvem Hotel Oblivion. Snad se ho v Čechách dočkáme už příští rok. Takhle si český čtenář téměř nevšimne proluky, kterou zahraniční čtenáři museli trpět devět let. Tolik totiž uběhlo mezi druhým a třetím dílem. Gerard Way má totiž spoustu talentů a dobrých vlastností, ale dodržovat deadliny mezi ně prý nepatří.

Verdikt

Druhá Umbrella Academy není tak šokující a novátorská jako ta první, ale je odvážnější a sebejistější v kramflecích. Chemie mezi postavami, vtípky i zápletka fungují, vše navíc podtrženo atmosferickou kresbou. Pokud vás klasické superhrdinské rubačky omrzely a hledáte něco víc ulítlého, jděte do druhého dílu superhrdinského podivna dvojice Gerard Way a Gabriel Bá.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku